Legendární serpentiny na Alpe d'Huez nebo pekelné kostky. Tady se bude rozhodovat letošní Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2018 6:36
105. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu slibuje atraktivní podívanou. Do programu Tour de France se vrátilo 21 zatáček na Alpe d'Huez, mýtický Tourmalet a pasáže kočičích hlav z klasiky Paříž - Roubaix. Projděte si deset etap, které mohou rozhodnout.
3. etapa Tour de France 2018
3. etapa Tour de France 2018 | Foto: letour.fr

3. ETAPA: týmová časovka Cholet - Cholet, 35,5 km

Týmový souboj s časem se vrací na Tour po třech letech. Naposledy se v roce 2015 v Plumeneku radovala sestava BMC po etapě dlouhé 28 km. Letos se pojede dlouhých 35 km, navíc ve zvlněném profilu s velmi technickým segmentem v dojezdu do Choletu. Podobnou etapu si týmy vyzkoušely v obou generálních zkouškách před Tour. Na závodech Critérium du Dauphiné i Kolem Švýcarska se z vítězství radovaly favorizované sestavy Sky a BMC. Z této etapy by tak papírově měli těžit favorité jako Richie Porte z BMC a dvojice Sky Chris Froome s Geraintem Thomasem. Do řady favorizovaných týmů připočtěme i německý Sunweb, tým úřadujících mistrů světa v této disciplíně spolu se šampionem z individuální časovky Tomem Dumoulinem. Zkušenost z Dauphiné i Švýcarska hovoří jasně. Vítězem prvního podniku se stal Geraint Thomas, lídr Sky. Ve Švýcarsku vyhrál Richie Porte, lídr BMC. Je tedy zřejmé, jaký význam bude třetí etapa mít.

PODOBNÁ ETAPA: Les Essarts - Les Essarts (2., 2011)

Vítězný tým Garmin-Cervélo patřil ve svých začátcích k časovkářské špičce světa. Sestavu manažera Jonathana Vaughterse táhla jména jako David Millar, Christian Vande Velde nebo tehdy nově příchozí Thor Hushovd. Stejná struktura teď funguje pod názvem Education First-Drapac a ve svém středu mají vloni druhého muže Tour Rigoberta Urána. A protože americký tým v současnosti k časovkářské špičce nepatří, musí tým okolo kolumbijského lídra na rok 2011 nostalgicky vzpomínat.

OTÁZKA DNE:

Vyšlápne si tým mistrů světa Sunweb na favorizované sestavy Sky a BMC? Proč by měl? Sunweb porazil obě stáje na světovém šampionátu v Norsku, má zkušenou sestavu v čele s Tomem Dumoulinem a v podobném složení funguje už delší dobu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy