Legendární serpentiny na Alpe d'Huez nebo pekelné kostky. Tady se bude rozhodovat letošní Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2018 6:36
105. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu slibuje atraktivní podívanou. Do programu Tour de France se vrátilo 21 zatáček na Alpe d'Huez, mýtický Tourmalet a pasáže kočičích hlav z klasiky Paříž - Roubaix. Projděte si deset etap, které mohou rozhodnout.
10. etapa Tour de France 2018
10. etapa Tour de France 2018 | Foto: letour.fr

10. ETAPA: Annecy - Le Grand-Bornand, 158,5 km

První horská etapa letošní "Staré dámy" zdolává hned čtyři alpské průsmyky. V druhé polovině se bude rozhodovat na dvou na sebe navazujících vrcholech Col de Romme a známějším Col de la Colombiére, který se přejíždí jen 15 kilometrů před cílem v lyžařském resortu Le Grand-Bornand. Diváckým bonbónkem bude šotolinový úsek druhého kopce dne Plateau des Gliéres. První hory každé Grand Tour přinášejí nervozitu z očekávání vrchařů pro celkové pořadí. S tím, že čtyři horské prémie jsou celkem pravidelně rozděleny po celé délce etapy, uvidíme i první taktické varianty vrchařských týmů, jakým je domácí AG2R.

PODOBNÁ ETAPA: Bourg-St-Maurice - Le Gr.-Bornand (17., 2009)

Lucemburští bratři Schleckovi excelují v alpské etapě přes pět horských prémií. Vítězí Fränk, třetí v etapě finišuje ve stejném čase mladší z bratrské dvojice Andy. Mezi nimi jako stín dojíždí držitel žlutého dresu Alberto Contador, který následující den v časovce na 40 kilometrů u Annecy dokoná své celkové vítězství na Tour 2009. Savojský region je historicky spjatý se souboji o celkové vítězství. Jen Le Grand-Bornand uvidí dojezd etapy popáté v historii. Tentokrát tady Tour teprve začíná.

OTÁZKA DNE:

Budou spolupracovat tři avizovaní lídři Movistaru? Proč by měli? Landa, Quintana i Valverde si vybrali Tour de France jako vrchol sezony 2018. Quintana vloni propadl při pokusu o double Gira a Tour, Landa už nechce nikomu dělat poskoka a přestupuje ze Sky do Movistaru, a Valverde? Valverde prostě neprohrává. Jak budou tyto tři hvězdy světové cyklistiky fungovat v jednom týmu, je velkým tématem této Tour. Letos se však poprvé Grand Tours jezdí jen v osmi závodnících na tým. S trojicí lídrů přichází logická otázka, kdo bude ve španělském týmu hrát druhé, a dokonce i třetí housle.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy