Legendární serpentiny na Alpe d'Huez nebo pekelné kostky. Tady se bude rozhodovat letošní Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2018 6:36
105. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu slibuje atraktivní podívanou. Do programu Tour de France se vrátilo 21 zatáček na Alpe d'Huez, mýtický Tourmalet a pasáže kočičích hlav z klasiky Paříž - Roubaix. Projděte si deset etap, které mohou rozhodnout.
6. etapa Tour de France 2018
6. etapa Tour de France 2018 | Foto: letour.fr

6. ETAPA: Brest - Mûr de Bretagne, 181 km

Bretaňská stěna nabídne šanci klasikářům, kteří se o vítězství poperou na vrcholu dvoukilometrového kopce se sedmiprocentním sklonem. Stejný dojezd byl na programu Tour již dvakrát. V roce 2011 tady vyhrál pozdější vítěz celkové klasifikace Cadel Evans a o čtyři roky později francouzský klasikář Alexis Vuillermoz. Tentokrát však na peloton číhá známý kopec v departmentu Côtes-d-Armor hned dvakrát v posledních 16 kilometrech. Čeká se tedy velmi nervózní závěr etapy okořeněný nepředvídatelným bretaňským počasím s poryvy silného větru.

PODOBNÁ ETAPA: Rennes - Mûr de Bretagne (8., 2015)

Vítěz Alexis Vuillermoz z AG2R nastupuje daleko před cílem a nechává za sebou Petera Sagana (4. v etapě) i další závodníky z mixované skupiny klasikářů, ale i závodníků pro celkové pořadí. Druhé místo Daniela Martina, letošního lídra týmu UAE, dokazuje, že tato etapa opravdu může přinést změny v odstupech mezi závodníky pro celkové pořadí. Platí však, že Tour se tady vyhrát nedá, prohrát ano.

OTÁZKA DNE:

Promluví tato etapa do souboje o zelený dres nejlepšího závodníka v bodovací klasifikaci? Proč by měla? Etapa perfektně vyhovuje favoritovi na zelený dres Peteru Saganovi. Silného soupeře Sagan nalezne v osobě loňského vítěze této soutěže, Australana Michaela Matthewse, který musí z takových etap získávat maximum bodů. Oba pak dostanou velkou šanci bodově odskočit čistokrevným spurtérům.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy