Legendární serpentiny na Alpe d'Huez nebo pekelné kostky. Tady se bude rozhodovat letošní Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2018 6:36
105. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu slibuje atraktivní podívanou. Do programu Tour de France se vrátilo 21 zatáček na Alpe d'Huez, mýtický Tourmalet a pasáže kočičích hlav z klasiky Paříž - Roubaix. Projděte si deset etap, které mohou rozhodnout.
6. etapa Tour de France 2018
6. etapa Tour de France 2018 | Foto: letour.fr

6. ETAPA: Brest - Mûr de Bretagne, 181 km

Bretaňská stěna nabídne šanci klasikářům, kteří se o vítězství poperou na vrcholu dvoukilometrového kopce se sedmiprocentním sklonem. Stejný dojezd byl na programu Tour již dvakrát. V roce 2011 tady vyhrál pozdější vítěz celkové klasifikace Cadel Evans a o čtyři roky později francouzský klasikář Alexis Vuillermoz. Tentokrát však na peloton číhá známý kopec v departmentu Côtes-d-Armor hned dvakrát v posledních 16 kilometrech. Čeká se tedy velmi nervózní závěr etapy okořeněný nepředvídatelným bretaňským počasím s poryvy silného větru.

PODOBNÁ ETAPA: Rennes - Mûr de Bretagne (8., 2015)

Vítěz Alexis Vuillermoz z AG2R nastupuje daleko před cílem a nechává za sebou Petera Sagana (4. v etapě) i další závodníky z mixované skupiny klasikářů, ale i závodníků pro celkové pořadí. Druhé místo Daniela Martina, letošního lídra týmu UAE, dokazuje, že tato etapa opravdu může přinést změny v odstupech mezi závodníky pro celkové pořadí. Platí však, že Tour se tady vyhrát nedá, prohrát ano.

OTÁZKA DNE:

Promluví tato etapa do souboje o zelený dres nejlepšího závodníka v bodovací klasifikaci? Proč by měla? Etapa perfektně vyhovuje favoritovi na zelený dres Peteru Saganovi. Silného soupeře Sagan nalezne v osobě loňského vítěze této soutěže, Australana Michaela Matthewse, který musí z takových etap získávat maximum bodů. Oba pak dostanou velkou šanci bodově odskočit čistokrevným spurtérům.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 8 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

Další zprávy