Legendární serpentiny na Alpe d'Huez nebo pekelné kostky. Tady se bude rozhodovat letošní Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2018 6:36
105. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu slibuje atraktivní podívanou. Do programu Tour de France se vrátilo 21 zatáček na Alpe d'Huez, mýtický Tourmalet a pasáže kočičích hlav z klasiky Paříž - Roubaix. Projděte si deset etap, které mohou rozhodnout.
6. etapa Tour de France 2018
6. etapa Tour de France 2018 | Foto: letour.fr

6. ETAPA: Brest - Mûr de Bretagne, 181 km

Bretaňská stěna nabídne šanci klasikářům, kteří se o vítězství poperou na vrcholu dvoukilometrového kopce se sedmiprocentním sklonem. Stejný dojezd byl na programu Tour již dvakrát. V roce 2011 tady vyhrál pozdější vítěz celkové klasifikace Cadel Evans a o čtyři roky později francouzský klasikář Alexis Vuillermoz. Tentokrát však na peloton číhá známý kopec v departmentu Côtes-d-Armor hned dvakrát v posledních 16 kilometrech. Čeká se tedy velmi nervózní závěr etapy okořeněný nepředvídatelným bretaňským počasím s poryvy silného větru.

PODOBNÁ ETAPA: Rennes - Mûr de Bretagne (8., 2015)

Vítěz Alexis Vuillermoz z AG2R nastupuje daleko před cílem a nechává za sebou Petera Sagana (4. v etapě) i další závodníky z mixované skupiny klasikářů, ale i závodníků pro celkové pořadí. Druhé místo Daniela Martina, letošního lídra týmu UAE, dokazuje, že tato etapa opravdu může přinést změny v odstupech mezi závodníky pro celkové pořadí. Platí však, že Tour se tady vyhrát nedá, prohrát ano.

OTÁZKA DNE:

Promluví tato etapa do souboje o zelený dres nejlepšího závodníka v bodovací klasifikaci? Proč by měla? Etapa perfektně vyhovuje favoritovi na zelený dres Peteru Saganovi. Silného soupeře Sagan nalezne v osobě loňského vítěze této soutěže, Australana Michaela Matthewse, který musí z takových etap získávat maximum bodů. Oba pak dostanou velkou šanci bodově odskočit čistokrevným spurtérům.

 

Právě se děje

Další zprávy