Legendární serpentiny na Alpe d'Huez nebo pekelné kostky. Tady se bude rozhodovat letošní Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2018 6:36
105. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu slibuje atraktivní podívanou. Do programu Tour de France se vrátilo 21 zatáček na Alpe d'Huez, mýtický Tourmalet a pasáže kočičích hlav z klasiky Paříž - Roubaix. Projděte si deset etap, které mohou rozhodnout.
9. etapa Tour de France 2018
9. etapa Tour de France 2018 | Foto: letour.fr

9. ETAPA: Arras - Roubaix, 154 km

Kostky Paříž - Roubaix se vrací na scénu po tříleté odmlce. V roce 2015 se po sedmi sektorech na kostkách radoval v závěru etapy do Cambrai německý časovkář Tony Martin. Tentokrát však na peloton čeká opravdu poctivá porce dlažby a prachu Pekla severu. Celkem 21,7 kilometru v 15 sektorech v kratší etapě na 154 km znamená, že devátá etapa přinese téměř jistě nějaké oběti z řad lídrů pro celkové pořadí. Očekávaný přejezd těžkých "pavé" sektorů bude jedním z vrcholů letošní Tour de France, který jen dokresluje pestrost a obtížnost prvního bloku závodu.

PODOBNÁ ETAPA: Ypres - Arenberg Porte du Hinault (5., 2014)

Za vydatného deště těží ze své cyklokrosařské minulosti Lars Boom. V této etapě, ještě před nájezdem na kostky, odstupuje ze závodu Chris Froome. Naopak výtečně zvládá dlážděné úseky všestranný Vincenzo Nibali, pozdější vítěz tohoto ročníku Tour de France.

OTÁZKA:

Jak etapa přes dlažbu Roubaix ovlivní celkové pořadí? Proč by měla? Lídři jednotlivých týmů si v rámci přípravy na tuto etapu zajeli alespoň podobný závod přes dlažební kostky ve Francii nebo Belgii. Podle zákulisních informací na kostkách létá třeba Alejandro Valverde, který v tréninku zdolával časové rekordy i na vyhlášeně tvrdých úsecích. Konečně i výkon Nibaliho z roku 2014 nasvědčuje tomu, že se na dlažbě dá i hodně vydělat. Protože odstupy v celkovém pořadí budou po dlouhé týmové časovce již poměrně velké, bude etapa do Roubaix pro některé šancí na protiúder.

 

Právě se děje

Další zprávy