Legendární Tour v číslech: nejdále z New Yorku do Londýna. Kdo vyhrál s nadváhou?

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
24. 6. 2021 19:37
Už v sobotu se v Bretani roztočí kola 184 jezdců, kteří rozjedou 108. edici cyklistické "Staré dámy" Tour de France. Chris Froome na rekord čtyř mužů nejspíš nezaútočí, zato Peter Sagan by ten svůj mohl ještě posunout. Ale pojďme se před startem podívat i hlouběji do historie, na zajímavé údaje z dílny Petra Minaříka a jeho webu CyclistsHub.com.
Bradley Wiggins na Tour de France 2012.
Bradley Wiggins na Tour de France 2012. | Foto: Reuters

Zakladatel webu CyclistsHub.com a cyklistický nadšenec Petr Minařík dal dohromady zajímavý soubor statistik týkajících se Tour de France, ale také dalších závodů Grand Tours.

V jedné z částí se zaměřil na výšku a váhu vítězů "Staré dámy". Zjistil, že průměrná výška šampiona Tour má hodnotu 1,77 metru, nejnižším vítězem byl Romain Maes v roce 1935 se 160 centimetry a nejvyšším Bradley Wiggins před devíti lety se 190 centimetry.

Wiggins tak zlomil dlouholetý předpoklad, že cyklisté by neměli být příliš vysocí. Naopak podle dostupných statistik vítězí postupem času spíše vyšší a vyšší jezdci. Ostatně také Chris Froome měří 186 centimetrů.

Začátkem je potřeba podotknout, že především z dávné historie Tour de France nejsou všechny údaje o jezdcích dostupné a známé a že hluchým místem ve statistikách jsou léta 1999 až 2005. Tehdy ve Francii vyhrával Lance Armstrong, ale kvůli dopingu mu byly všechny tituly odebrány a náhradní vítězové oficiálně vyhlášeni nebyli.