Chemický gigant místo kosatky. Ineos budí na Tour rozruch, Francie baží po výhře

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
6. 7. 2019 9:36
Na loňské Tour de France jezdili cyklisté týmu Sky s kosatkou na zádech a nápisem Ocean Rescue, záchrana oceánů. Jednak tím bojovali proti znečištění oceánů plastovými odpadky, jednak se možná snažili líbivým krokem zmírnit nevoli fanoušků vůči Chrisi Froomeovi. Od letošního roku je titulárním sponzorem britské stáje firma Ineos, jeden z největších producentů plastů na světě.
Kosatku na dresech Egana Bernala (vlevo) a Gerainta Thomase vystřídaly velké nápisy Ineos.
Kosatku na dresech Egana Bernala (vlevo) a Gerainta Thomase vystřídaly velké nápisy Ineos. | Foto: Reuters

Takovou ironii někteří cyklističtí fanoušci nedokázali překousnout, kritici zase upozorňují, že si Ineos vstupem do profesionálního pelotonu a stáje, která právě podporovala ekologické cíle, pouze myje ruce.

Že se jedná o takzvaný greenwashing, tedy vyvolání dojmu ekologické zodpovědnosti firmy, která má ve Velké Británii přitom pověst jednoho z největších znečišťovatelů životního prostředí.

"Je to do očí bijící případ greenwashingu. Cyklistika je na Ostrovech jedním z nejpopulárnějších sportů, ale opravdu chtějí být Froome nebo Geraint Thomas spojováni se společností, která ničí naši planetu?" ptal se v březnu přední člen spolku Přátelé Země Tony Bosworth.

Ineos je nadnárodní podnik, který vlastní jeden z nejbohatších Britů Jim Ratcliffe. Společnost se zabývá výrobou paliv, obalů nebo potravin a čelí kritice zejména kvůli metodě frackingu, již používá při těžbě zemního plynu a ropy.

Při frackingu dochází k narušení sedimentárních hornin a uvolnění tekutin v nich obsažených. Jenže kvůli frackingu unikají do ovzduší karcinogenní látky, znečišťuje se podzemní i povrchová voda nebo hrozí úniky tekutých chemikálií na zemský povrch.

Jméno podle nového sponzora nese stáj, kterou dříve podporovala televizní společnost Sky, od dubna a od britského závodu Tour de Yorkshire. Právě v hrabství Yorkshire firma Ineos intenzivně operuje a cyklisté i organizátoři se při závodu museli vypořádat s protesty.

V Bruselu na Ineos nepískali

Teď čeká Ineos s tímto názvem týmu první účast na slavné Tour. Grand Départ v Bruselu, přesněji představení mužstva na náměstí, se obešel bez pískotu. Na rozdíl od zmíněné Tour de Yorkshire, kde aktivisté pojali prezentaci týmu jako příležitost k demonstraci a přinesli si s sebou spoustu nesouhlasných transparentů.

75 tisíc fanoušků v Bruselu vřele uvítalo i dominantní jezdce Ineosu:

V Belgii se dočkal Ineos vřelého uvítání, jakkoliv mu reputace nového sponzora nejspíš nepřidá na popularitě ani mimo Velkou Británii. Nutno podotknout, že na Tour letos chybí Chris Froome, jehož mnoho fanoušků na startu loňské "Staré dámy" vypískalo kvůli salbutamulové kauze.

Jinak mají cyklističtí příznivci (nejen) ve Francii na Ineos spadeno kvůli jeho dominanci. Od roku 2012 a triumfu Bradleyho Wigginse dovezla britská stáj žlutý dres až do Paříže v šesti ze sedmi ročníků. Na Wigginse navázal čtyřikrát Froome a vloni triumfoval Thomas.

Dominance silného týmu s propracovanou režií a taktikou závodění, jež často spočívá v pečlivém bránění vybudovaného náskoku, se většině fanoušků zajídá. Rádi by viděli útoky a promíchané pořadí.

Nicméně také letos má Ineos zjevně nejsilnější tým. "Jsou extrémně silní. Pokud neudělají chybu, jsou o třídu lepší než ostatní týmy," uznává kvalitu Ineosu cyklistický expert Lubor Tesař. Podobné hlasy se ozývají i navzdory Froomeově absenci. 

Poslední Francouz stanul na vrcholu před 34 lety

Britská nadvláda se nelíbí především domácím Francouzům, kteří čekají na celkové vítězství na Tour od roku 1985. Tehdy domácí závod popáté v kariéře ovládl Bernard Hinault, ale nástupce vyhlíží marně.

Nejblíže byl v roce 1989 o osm sekund druhý Laurent Fignon. Na pódium se pak dostal i Richard Virenque a v posledních letech Jean Christophe Péraud, Thibaut Pinot a Romain Bardet. Avšak pokaždé s propastnými odstupy za vítězi Tour.

Francouzská média věří, že přichází pravý čas pro Pinota a Bardeta. Oba už si boje o přední příčky na Tour vyzkoušeli, jsou silní v kopcích a profil letošního itineráře by jim měl vyhovovat. Dospěli do ideálních cyklistických 29 a 28 let. Doufají, že jsou srovnaní s velkým tlakem.

Oba mají v zádech solidní podporu s týmy FDJ a AG2R, nicméně nesrovnatelnou s Ineosem či dalšími silnými formacemi Movistarem a Astanou. Mohli by pro Francii dobýt kýžené vítězství? "Teď, nebo nikdy," má jasno francouzský deník L'Equipe na své titulní straně.

Pinot a Bardet. Mají šanci vyhrát? Podle L'Equipe "teď, nebo nikdy":

Letošní otevřená Tour nemá však pouze francouzské vlčáky připravené zlomit vládu Ineosu. Do boje o žlutý dres chtějí promluvit Nairo Quintana a Mikel Landa z Movistaru, Jakob Fuglsang z Astany, Nibali z týmu Bahrain-Merida nebo Adam Yates z Mitcheltonu-Scott.

Saganův boj o rekord, přechod cyklokrosového mistra

České fanoušky láká návrat Romana Kreuzigera na Tour po dvou letech a jeho role lídra seskupení Dimension Data. Slovák Peter Sagan si brousí zuby na rekordní šestý zelený dres pro nejlepšího sprintera.

Svou první Grand Tour absolvuje 24letý Belgičan Wout van Aert, jenž je z let 2016 až 2018 trojnásobným mistrem světa v cyklokrosu. Jak se mu v barvách týmu Jumbo-Visma povede na silnici? Vyhraje etapu?

106. Tour má mnoho lákadel, otazníků a několik vrcholů. A rozjíždí se v cyklistikou poblázněné Belgii.

Dnes startuje v Bruselu ve 12:25 první rovinatou etapou dlouhou skoro 200 kilometrů. Úvodní bitva o žlutý dres by měla vrcholit v 17 hodin. Přímý přenos můžete sledovat na stanicích ČT Sport či Eurosport.

 

Právě se děje

Další zprávy