Slovince zachvátila žlutá horečka. V rodné vísce Pogačara slavili fanoušci společně

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
22. 9. 2020 18:22
Slovinsko prožívá sportovní euforii podobnou té, jakou si Češi pamatují z roku 1998. Dvoumilionový národ dělá všechno možné, aby ukázal jak moc hrdý je na Tadeje Pogačara a Primože Rogliče, první dva muže letošní Tour de France.

Slovinsko bylo na nohách od začátku 107. ročníku "Staré dámy", vždyť Primož Roglič byl pro mnoho cyklistických expertů favoritem číslo jedna. S Tadejem Pogačarem, byť už před Tour platil za obrovský talent, se do souboje o nejvyšší příčky počítalo méně.

Průběh závodu tak pyšnou balkánskou zemi dokonale pobláznil.

Roglič šel na první místo ještě v první polovině Tour a žlutý dres střežil až do časovky v předposlední etapě. Než mu ho vzal o devět let mladší krajan, který předvedl výkon považovaný za možná nejlepší v dějinách cyklistiky. Smazal ztrátu 57 sekund a odsunul favorita na druhé místo.

V Paříži na slavném Champs-Élysées tak stanuli na pódiu pro tři nejlepší cyklisty největšího závodu na světě dva Slovinci. Už v minulém roce na Vueltě byl Roglič první a Pogačar třetí, nicméně Tour posunula tento senzační úkaz do ještě vyšší dimenze.

"Kdybych to sám neviděl, nevěřil bych," žasl slovinský prezident Borut Pahor, jenž přicestoval na nedělní slavnostní ceremoniál do Paříže, aby osobně poblahopřál dvěma cyklistickým hrdinům. Stejně jako stovky dalších Slovinců, kteří přijeli dát najevo svou radost přímo do cíle.

Oslavy ve Slovinsku pak připomínaly to, co se v Česku dělo po triumfu hokejistů na olympijském turnaji v Naganu. Zejména tedy v rodné vísce šampiona Pogačara, v Komendě. Lidé v ulicích, bouchající šampaňské, slovinské vlajky, troubení. A hlavně všude dostatek žluté barvy.

"Byl bych šťastný, i kdyby Tour vyhrál Roglič a Pogačar byl druhý, ale takhle nás to velmi příjemně překvapilo," řekl starosta Komendy Stanislav Poglajen. Malá obec severně od Lublaně nemá oficiálně ani tisíc obyvatel, ale v neděli se tam sjížděli lidé ze širokého okolí.

Dorazili i Rogličovi fanoušci, kteří to měli z jeho rodného Trbovlje zhruba padesát kilometrů. "Na jednu stranu jsme zklamaní, ale na druhou Tadej je také náš," zmínil pro agenturu AFP fanoušek Marko Grilc ve žlutém dresu. "Vyhrál ten silnější," uznal další Rogličův příznivec.

Lidé nejen v Komendě sledovali nedělní dojezd na zahradách a v různých otevřených prostorách. Historický úspěch si chtěli vychutnat společně.

V pondělí se Pogačar dočkal symbolické pocty, když v jeho rodišti došlo k obarvení hlavního kruhového objezdu na žluto, zčásti také na bílo a bílo s červenými puntíky. To jako připomínka faktu, že mladý fenomén vyhrál nejen celkové hodnocení Tour (žlutý dres), ale i soutěž jezdců do 25 let (bílý) a pořadí vrchařů (puntíkovaný).

Žlutá vlajka zavlála vedle té slovinské i na prezidentském paláci a do barvy Tour de France se oděly také některé obchody nebo benzínky.

Slovinská média ocenila výsledek Tour pompézními titulky. "Nejkrásnější souboj ve sportovní historii," napsaly noviny Delo. Titulní strana deníku Ekipa 24 vyšla celá ve žluté barvě s velkým snímkem vítěze Tour na pódiu a jediným slovem: PogaCar. Médium Večer psalo o triumfu, který nesnese srovnání a v budoucnu se mu pravděpodobně nic nevyrovná.

Jenže euforie Slovinců nemusí hned tak skončit. Už v tomto týdnu se totiž v Itálii koná přeložené cyklistické mistrovství světa, muži jedou v pátek časovku a v neděli silniční závod na 259 kilometrů.

Pogačar ani Roglič nechybí v nominaci slovinského týmu a oba si mohou klást znovu jen ty nejvyšší ambice. Na MS se představí i další dva slovinští účastníci letošní Tour Jan Polanc a Luka Mezgec. Z pětice, jež závodila ve Francii, schází pouze Matej Mohorič.

Budou se hrdí Slovinci převlékat ze žluté barvy do duhové kombinace? "Nikdo by se nedivil, kdyby Pogačar vyhrál. A v dresu mistra světa chce jezdit každý," prohlásil cyklistický expert Lubor Tesař.

Je jasné, že u televize bude fandit celá poblázněná země.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Pražská energetika mění ceníky, zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky

Pražská energetika (PRE) od začátku srpna zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky, kteří nechtějí fixovat cenu. Současný produkt nahrazuje jiným, dražším. Cena za megawatthodinu tak stoupla o 63 procent z 4174 korun na 6800 korun, zjistila ČTK. Informaci potvrdil mluvčí PRE Karel Hanzelka. Kvůli růstu velkoobchodních cen zvyšují výrazně ceny i další dodavatelé.

"Skladba produktového portfolia se v čase vyvíjí a mění. I na nás samozřejmě dopadají skokově rostoucí ceny elektřiny na burze, které minulý týden překročily hranici 400 eur (asi 9800 korun) za megawatthodinu. Nemáme jinou možnost, než současný stav promítnout do ceníku," řekl Hanzelka. PRE proto původní produkt nahrazuje novým. Oba produkty nabízí takzvanou hybridní smlouvu, která je uzavřená na dva roky s nefixovanou cenou, při její změně ale může zákazník smlouvu ukončit.

Kromě nefixovaných produktů změnilo PRE ceny také u produktu PREekoproud, kde firma garantuje dodávky stoprocentně zelené elektřiny. Cena megawatthodiny se zvýšila o 2626 korun z původních 4454 korun na 7080 korun. "U produktu PREekoproud je uvedená cena pro nové zákazníky. Nejde tedy o plošné zvýšení cen, stávajících zákazníků se nový ceník z velké části netýká," dodal Hanzelka. Pražská energetika zdražila od 1. srpna také nefixovaný produkt PRE Proud Nefix z původních 4879 korun na 7505 korun za megawatthodinu, tedy zhruba o polovinu.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Policisté na letišti u Paříže zastřelili muže, který ohrožoval cestující nožem

Policisté na letišti Charlese de Gaulla v Roissy u Paříže zastřelili muže, který ohrožoval lidi na terminálu nožem. Podle serveru stanice BFM TV šlo o muže bez domova, který napadl i policisty. Ke střetu došlo ve veřejné části terminálu 2F ve středu ráno, zhruba v 8:20 SELČ.

"Policisté zachovali chladnou hlavu a dnes ráno na letišti Roissy-Charles de Gaulle neutralizovali osobu vyzbrojenou nožem, která byla hrozbou," napsala na Twitteru pařížská policejní prefektura.

Letištní ostraha se snažila bezdomovce přesvědčit, aby prostor opustil. Přivolali si na pomoc policii. Muž strážce pořádku opakovaně urážel, pak na ně vytáhl nůž a začal je ohrožovat. Policisté ho opakovaně vyzvali, aby zbraň odložil. Když tak neučinil a naopak se vydal směrem k nim, padl jeden výstřel. Muž postřelený do břicha na místě zemřel, popsal incident fotograf agentury AFP, který vše viděl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy