První horský dojezd na Tour de France vyhrál favorit Roglič

1. 9. 2020 19:21
Slovinský cyklista Primož Roglič potvrdil roli největšího favorita Tour de France vítězstvím hned v prvním horském dojezdu 107. ročníku závodu. Žlutý trikot po 4. etapě, jež vedla ze Sisteronu do lyžařského střediska Orciéres-Merlette, udržel domácí Julian Alaphilippe.
Tour de France 2020, Primož Roglič slaví vítězství
Tour de France 2020, Primož Roglič slaví vítězství | Foto: Reuters

Třicetiletý Roglič vyhrál po 160,5 km a závěrečném stoupání první kategorie spurt hlavní skupiny. Lídr stáje Jumbo-Visma, která v závěru etapy diktovala drtivé tempo, za sebou nechal krajana Tadeje Pogačara a Francouze Guillaumea Martina.

"Byl to docela rychlý den. Kluci odvedli výbornou práci, stále jsem byl díky nim v dobré pozici, takže jsem mohl předvést kvalitní sprint. Jsem rád," uvedl Roglič. Loňský vítěz Vuelty nedokončil po pádu srpnovou generálku Critérium du Dauphine, takže nebylo jasné, v jaké formě na Tour přijel. "Už teď jsem podal důkaz, že jsem udělal dobře, že jsem tady. Každým dnem se cítím lépe a jsem rád, že zase můžu závodit," dodal bývalý skokan na lyžích.

Alaphilippe se držel s nejlepšími vrchaři, ale jeho spurtérské kvality mu stačily tentokrát jen na páté místo. V čele průběžného pořadí má domácí naděje náskok čtyř sekund před Britem Adamem Yatesem, Roglič se díky bonifikaci posunul na třetí pozici s odstupem sedmi sekund.

"Cílem bylo kontrolovat vývoj a udržet trikot. Jasně že bych raději vyhrál a taky jsem se o to snažil, ale tempo bylo v posledním kopci strašně rychlé. Jel jsem na hraně, takže nejsem zklamaný," řekl vítěz druhé etapy Alaphilippe. "Jsem rád, že pojedu ve žlutém i zítra. Musím poděkovat týmu, ale také ho nechci zničit. Nejsme tady pro to, abychom kontrolovali závod celé tři týdny," dodal člen týmu Deceuninck-Quick Step.

Loňský vítěz Tour Egan Bernal z Kolumbie dnes dojel sedmý a celkově je o jednu příčku výš se ztrátou 17 sekund na lídra. "Není příjemné vidět, jak váš rival získává sekundy. Ale musíme být trpěliví, neztratit moc do začátku třetího týdne a pak se snažit něco najet v dlouhých kopcích," řekl Bernal.

Čeští účastníci Tour Jan Hirt a Roman Kreuziger, kteří nemají ambice pro celkové pořadí a chtějí se pokusit o úspěch v některé z etap, dojeli v druhé stovce.

Ve středu se jede rovinatá etapa o délce 183 km z Gapu do Privas.

Cyklistický závod Tour de France - 4. etapa Sisteron - Orciéres-Merlette (160,5 km):

1. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 4:07:47, 2. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates), 3. G. Martin (Fr./Cofidis), 4. Quintana (Kol./Arkéa-Samsic), 5. Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quick Step), 6. López (Kol./Astana), 7. Bernal (Kol./Ineos Grenadiers), 8. Pinot (Fr./Groupama-FDJ), 9. Landa (Šp./Bahrajn-McLaren), 10. A. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) všichni stejný čas, …127. Hirt (ČR/CCC) -16:09, 161. Kreuziger (ČR/NTT) -20:30.

Průběžné pořadí: 1. Alaphilippe 18:07:04, 2. A. Yates -4, 3. Roglič -7, 4. Pogačar -11, 5. G. Martin -13, 6. Bernal, 7. Dumoulin (Niz./Jumbo-Visma), 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott), 9. Quintana, 10. López všichni -17, …116. Hirt -37:05, 125. Kreuziger -41:20.