První alpskou etapu na Tour vyhrál Teuns, obhájce vítězství Pogačar už je ve žlutém

3. 7. 2021 18:01
Obhájce prvenství Tadej Pogačar ze Slovinska se ujal vedení v Tour de France. Do žlutého trikotu lídra se oblékl po první alpské etapě letošního ročníku, v níž obsadil čtvrté místo. Osmé dějství slavného závodu vyhrál belgický cyklista Dylan Teuns.
Dylan Teuns se raduje z vítězství v dnešní etapě Tour
Dylan Teuns se raduje z vítězství v dnešní etapě Tour | Foto: Reuters

Pogačar před startem etapy se třemi vrcholy první kategorie zaostával za vedoucím Mathieuem van der Poelem o téměř čtyři minuty. Ale zhruba 30 kilometrů před cílem zaútočil a po strhující jízdě ztrátu smazal.

Ve stoupání na Col de la Colombiére dojel většinu uprchlíků a už před vrcholem měl jistotu žlutého trikotu. Ve sjezdu na mokré silnici do cíle v Le Grand-Bornand už proto neriskoval a nakonec skončil se ztrátou 49 sekund čtvrtý.

V průběžném pořadí se Pogačar posunul do čela s náskokem jedné minuty a 48 sekund před Woutem van Aertem z Belgie. Třetí je Alexej Lucenko z Kazachstánu, který už ztrácí přes čtyři a půl minuty. Van der Poel se propadl na 23. příčku.

Teuns si dojel pro druhý etapový triumf na Tour v kariéře a po pátečním vítězství Mateje Mohoriče získal pro stáj Bahrajn Victorious druhý triumf za sebou. Druhou příčku obsadil Španěl Ion Izagirre, třetí byl Michael Woods z Kanady.

Cyklistický závod Tour de France - 8. etapa: Oyonnax - Le Grand-Bornand (150,8 km):

1. Teuns (Belg./Bahrajn Victorious) 3:54:41, 2. I. Izagirre (Šp./Astana-Premier Tech) -44, 3. Woods (Kan./Israel Start-Up Nation) -47, 4. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) -49, 5. Poels (Niz./Bahrajn Victorious) -2:33, 6. S. Yates (Brit./BikeExchange) -2:43, 7. Paret-Peintre (Fr./AG2R-Citroën), 8. Martin (Fr./Cofidis) oba -3:03, 9. Cattaneo (It./Deceuninck-Quick Step) -4:07, 10. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) -4:09, …111. Vakoč (ČR/Alpecin-Fenix) -35:01.

Průběžné pořadí: 1. Pogačar 29:38:25, 2. Van Aert (Belg./Jumbo-Visma) -1:48, 3. Lucenko (Kaz./Astana-Premier Tech) -4:38, 4. Urán (Kol./EF Education-Nippo) -4:46, 5. Vingegaard -5:00, 6. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) -5:01, 7. Kelderman (Niz./Bora-hansgrohe) -5:13, 8. Mas (Šp./Movistar) -5:15, 9. Gaudu (Fr./Groupama-FDJ) -5:52, 10. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -6:41, …148. Vakoč -1:14:24.