Pogačar přivezl žlutý dres do Paříže, ve spurtu vyhrál Saganův přemožitel Bennett

Aktualizováno 20. 9. 2020 21:46
Tadej Pogačar dovezl žlutý trikot do Paříže a stal se prvním slovinským vítězem Tour de France. Závěrečnou jednadvacátou etapu 107. ročníku nejslavnějšího cyklistického závodu světa vyhrál na bulváru Champs-Élysées irský spurtér Sam Bennett, jenž tak symbolicky potvrdil své prvenství v bodovací soutěži.

Bezpečně v hlavním poli dokončil etapu Pogačar, který dnes poprvé na Tour jel v prestižním žlutém dresu lídra. Člen SAE Teamu Emirates se dostal do vedení teprve v sobotní rozhodující horské časovce, v níž senzačně zlikvidoval ztrátu 57 sekund na krajana Primože Rogliče a připravil ho o očekávané celkové vítězství.

Pogačar, jenž oslaví v pondělí dvaadvacáté narozeniny, vyhrál Tour při svém debutu s náskokem 59 sekund. Třetí skončil s odstupem 3:30 minuty Australan Richie Porte. Rodák z Komendy je nejmladším vítězem "Staré dámy" od roku 1904.

"Stát tady v Paříži na nejvyšším stupni je neskutečný pocit. Byly to úžasné tři týdny na francouzských silnicích, neuvěřitelná cesta. Chtěl bych poděkovat všem, kteří mi k tomu pomohli. Těžko se mi hledají slova, kterými bych vyjádřil své pocity," uvedl po své oficiální korunovaci Pogačar. S Rogličem obsadili první dvě místa jako dva jezdci ze stejné země poprvé od roku 2012, kdy zvítězil Bradley Wiggins před Chrisem Froomem.

Pogačar na své první Tour v kariéře vyhrál tři etapy, i když se nemohl opřít o tak kvalitní pomocníky jako jeho konkurent Roglič ze stáje Jumbo-Visma. Vítěz zároveň jako první v historii získal v jednom ročníku také puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře a bílý trikot pro nejlepšího mladého jezdce.

V závěrečném dojezdu v Paříži, který mohlo kvůli koronavirovým opatřením sledovat místo tradičních davů jen 5000 diváků, potvrdil pozici nejlepšího spurtéra letošní Tour Bennett. Devětadvacetiletý člen týmu Deceuninck-Quick Step (jeho vlastníkem je podnikatel Zdeněk Bakala, který je zároveň majitelem vydavatelského domu Economia, vydávajícího mj. i on-line deník Aktuálně.cz - pozn. red.) vyhrál poslední etapu před mistrem světa Madsem Pedersenem z Dánska a Slovákem Peterem Saganem. Stal se prvním irským vítězem bodovací soutěže od Seana Kellyho v roce 1989. Bývalému trojnásobnému světovému šampionovi Saganovi útok na osmý zelený trikot nevyšel.

Z původních 176 cyklistů dokončilo závod 146 jezdců. Byli mezi nimi i Češi Jan Hirt a Roman Kreuziger, kteří sice na závodě startovali bez ambicí na celkové umístění, ale výrazně se neprosadili ani v jednotlivých etapách. Hirt při debutu na "Staré dámě" obsadil 67. místo, pátý muž z Tour 2013 Kreuziger skončil na 109. pozici.

"Desátá účast na Tour neproběhla tak, jak jsem očekával, ale i starší kluci se musejí poučit z chyb a jít dál. Už se těším na Ardenské klasiky," uvedl na instagramu čtyřiatřicetiletý Kreuziger, jenž byl loni na Tour šestnáctý a v minulosti čtyřikrát skončil v elitní desítce.

Slavný závod byl kvůli globální zdravotní situaci přeložen na září z tradičního termínu na začátku léta a jel se za přísných hygienických podmínek. Navzdory obavám, že se Tour kvůli výskytu koronaviru nemusí dokončit, podařilo se udržet všechny cyklisty a týmy v bezpečné "bublině". Pozitivní test na covid-19 neměl ani jeden z jezdců.

Cyklistický závod Tour de France - závěrečná 21. etapa Mantes-la-Jolie - Paříž (122 km):

1. Bennett (Ir./Deceuninck-Quick Step) 2:53:32, 2. Pedersen (Dán./Trek-Segafredo), 3. Sagan (SR/Bora-hansgrohe), 4. Kristoff (Nor./SAE Team Emirates), 5. Viviani (It./Cofidis), 6. Van Aert (Belg./Jumbo-Visma), 7. Ewan (Austr./Lotto-Soudal), 8. Hofstetter (Fr./Israel Start-Up Nation), 9. Coquard (Fr./B&B Hotels-Vital Concept), 10. Walscheid (Něm./NTT), …130. Hirt (ČR/CCC) -2:38, 143. Kreuziger (ČR/NTT) -3:47.

Konečné pořadí: 1. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 87:20:05, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -59, 3. Porte (Austr./Trek-Segafredo) -3:30, 4. Landa (Šp./Bahrajn-McLaren) -5:58, 5. Mas (Šp./Movistar) -6:07, 6. López (Kol./Astana) -6:47, 7. Dumoulin (Niz./Jumbo-Visma) -7:48, 8. Urán (Kol./EF) -8:02, 9. A. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -9:25, 10. Caruso (It./Bahrajn-McLaren) -14:10, …67. Hirt -3:34:58, 109. Kreuziger -4:45:26.

Bodovací soutěž (zelený trikot): 1. Bennett 380, 2. Sagan 284, 3. Trentin (It./CCC) 260, …122. Kreuziger 3.

Vrchařská soutěž (puntíkovaný trikot): 1. Pogačar 82, 2. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) 74, 3. Roglič 67.

Mladí jezdci (bílý trikot): 1. Pogačar 87:20:05, 2. Mas -6:07, 3. Madouas (Fr./Groupama-FDJ) -1:42:43.

Týmy: 1. Movistar 262:14:58, 2. Jumbo-Visma -18:31, 3. Bahrajn-McLaren -57:10.