"Omlouváme se celému světu." Hříšníci natočili společné video, vyloučení z Tour platí

Rudolf Černík
25. 7. 2019 16:07
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Předvedli nebezpečný incident a vedení Tour s nimi nemělo slitování. Britský jezdec Luke Rowe a bývalý mistr světa v časovce Němec Tony Martin dostali z nejslavnějšího cyklistického závodu světa padáka. A nezabralo odvolání, omluvy všem kolem dokola ani společné usmiřující video.
Omluvenka pro Tour de France: chceme druhou šanci | Video: Reuters

Oba týmy se postavily za své závodníky a podaly ještě ve středu večer společně protest proti jejich diskvalifikaci. Vyloučení za strkanici podle nich bylo příliš přísným trestem. Jako dostatečný trest navrhovaly varování a pokutu. Jejich snaha zvrátit rozhodnutí jury však byla zamítnuta a do dnešní etapy hříšníci neodstartovali.

Incident Rowea a Martina na trati Tour:

Nepomohlo ani video, které spolu natočili. "Bojovali jsme před posledním stoupáním, měli jsme za sebou pět hodin na slunci, v pětatřicetistupňovém vedru. Měli jsme toho plné zuby," líčil Martin ve společném videorozhovoru pro magazín Velon.

"A pak se to stalo, můžete to vidět na záběrech. Moc mě mrzí, co se stalo. Cítím se teď strašně, ale bylo to v zápalu boje, a to se prostě někdy ve sportu stane. Chci se omluvit Lukeovi, týmu Ineos i celému cyklistickému světu," kál se Martin.

"Myslím si, že jste všichni viděli, co se stalo. Prostě jsme oba bojovali, nešlo o nic vážného, přihodilo se to čtrnáct kilometrů před cílem. Poslední kilometry jsme odjeli spolu, vůbec jsme si neuvědomovali, že by se stalo něco špatného. Podali jsme si ruce," přidal se Velšan Rowe, jenž jel svou pátou Tour.

Incidentu dál nevěnovali žádnou pozornost, přísný trest tak vůbec nečekali. "Byl to pro nás šok," přiznal Rowe. "Strašný šok. Jsem hrozně zklamaný. Mohli nám dát druhou šanci, abychom ukázali, že už se to nestane," navázal Martin.

"Opustit tým v tak důležité chvíli, kdy bojujeme o celkové stupně vítězů v Paříži, a takovým způsobem, to je špatné. Ale nic se s tím nedá dělat, rozhodnutí padlo a my ho musíme akceptovat," dodal Němec, který na Tour v barvách ekipy Jumbo-Visma pomáhal průběžně třetímu Nizozemci Stevenu Kruijswijkovi.

"Je to největší sportovní událost na světě se spoustou jezdců a kamarádů. Cítím, že jsem zklamal je i sám sebe. Oba jsme chtěli odvést svou práci, možná jsme překročili nějakou hranici. Ale je to dost kruté," povzdechl si Rowe, jenž měl být k ruce zatím druhému krajanovi Geraintu Thomasovi.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy