Alpskou etapu dojel jako poslední, zato s hromovým aplausem. Na retro kole bez brzd

Alpskou etapu dojel jako poslední, zato s hromovým aplausem. Na retro kole bez brzd
Tohle je Vladimír Vidim, který je sice původní profesí zámečník, ale také je velkým fanouškem cyklistiky. I proto se rozhodl, že se letos zúčastní otevřené etapy Tour de France.
Při této akci si může cyklistická veřejnost vyzkoušet jednu z etap, kterou toho roku jedou profesionálové. Tentokrát šlo o etapu z Albertville do Val Thorens, kterou bude letošní ročník "Staré dámy" v sobotu vrcholit.
Vidim ovšem nejel na žádném profesionálním kole, nýbrž na jím zkonstruované replice historického bicyklu "Slavia", jejž původně vyrobila dílna Laurint & Klement v roce 1896.
Výroba kola trvala zhruba tři měsíce a Vidim si při ní musel vystačit pouze s dobovými fotografiemi. Z nich například zjistil, že stroj nemá brzdy ani přehazovačku, což z horské etapy udělalo poněkud riskantní podnik.
Foto: We Love Cycling
yac yac
23. 7. 2019 7:59
Nedělní otevřené etapy letošní Tour de France se zúčastnil i Vladimír Vidim. Vyučený zámečník a nyní trenér a mechanik cyklistů Dukly absolvoval 135 kilometrů dlouhou etapu na bicyklu "Slavia", který si sám sestrojil podle původního vzoru z roku 1896. "Asi mi až teď začíná docházet, jakou šílenost jsem zvládl. Troufnu si říct, že jsem asi jediný „magor“, který se pustil do takové akce, terénu, stoupání na kole bez přehazovačky a sjezdů bez brzd," uvedl po 17 hodin dlouhé anabázi francouzskými Alpami.
 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy