Alpskou etapu dojel jako poslední, zato s hromovým aplausem. Na retro kole bez brzd

Alpskou etapu dojel jako poslední, zato s hromovým aplausem. Na retro kole bez brzd
Tohle je Vladimír Vidim, který je sice původní profesí zámečník, ale také je velkým fanouškem cyklistiky. I proto se rozhodl, že se letos zúčastní otevřené etapy Tour de France.
Při této akci si může cyklistická veřejnost vyzkoušet jednu z etap, kterou toho roku jedou profesionálové. Tentokrát šlo o etapu z Albertville do Val Thorens, kterou bude letošní ročník "Staré dámy" v sobotu vrcholit.
Vidim ovšem nejel na žádném profesionálním kole, nýbrž na jím zkonstruované replice historického bicyklu "Slavia", jejž původně vyrobila dílna Laurint & Klement v roce 1896.
Výroba kola trvala zhruba tři měsíce a Vidim si při ní musel vystačit pouze s dobovými fotografiemi. Z nich například zjistil, že stroj nemá brzdy ani přehazovačku, což z horské etapy udělalo poněkud riskantní podnik.
Foto: We Love Cycling
yac yac
23. 7. 2019 7:59
Nedělní otevřené etapy letošní Tour de France se zúčastnil i Vladimír Vidim. Vyučený zámečník a nyní trenér a mechanik cyklistů Dukly absolvoval 135 kilometrů dlouhou etapu na bicyklu "Slavia", který si sám sestrojil podle původního vzoru z roku 1896. "Asi mi až teď začíná docházet, jakou šílenost jsem zvládl. Troufnu si říct, že jsem asi jediný „magor“, který se pustil do takové akce, terénu, stoupání na kole bez přehazovačky a sjezdů bez brzd," uvedl po 17 hodin dlouhé anabázi francouzskými Alpami.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy