Alpskou etapu dojel jako poslední, zato s hromovým aplausem. Na retro kole bez brzd

Alpskou etapu dojel jako poslední, zato s hromovým aplausem. Na retro kole bez brzd
Tohle je Vladimír Vidim, který je sice původní profesí zámečník, ale také je velkým fanouškem cyklistiky. I proto se rozhodl, že se letos zúčastní otevřené etapy Tour de France.
Při této akci si může cyklistická veřejnost vyzkoušet jednu z etap, kterou toho roku jedou profesionálové. Tentokrát šlo o etapu z Albertville do Val Thorens, kterou bude letošní ročník "Staré dámy" v sobotu vrcholit.
Vidim ovšem nejel na žádném profesionálním kole, nýbrž na jím zkonstruované replice historického bicyklu "Slavia", jejž původně vyrobila dílna Laurint & Klement v roce 1896.
Výroba kola trvala zhruba tři měsíce a Vidim si při ní musel vystačit pouze s dobovými fotografiemi. Z nich například zjistil, že stroj nemá brzdy ani přehazovačku, což z horské etapy udělalo poněkud riskantní podnik.
Foto: We Love Cycling
yac yac
23. 7. 2019 7:59
Nedělní otevřené etapy letošní Tour de France se zúčastnil i Vladimír Vidim. Vyučený zámečník a nyní trenér a mechanik cyklistů Dukly absolvoval 135 kilometrů dlouhou etapu na bicyklu "Slavia", který si sám sestrojil podle původního vzoru z roku 1896. "Asi mi až teď začíná docházet, jakou šílenost jsem zvládl. Troufnu si říct, že jsem asi jediný „magor“, který se pustil do takové akce, terénu, stoupání na kole bez přehazovačky a sjezdů bez brzd," uvedl po 17 hodin dlouhé anabázi francouzskými Alpami.
 

Právě se děje

před 55 minutami

Tipsarevič v posledním zápase kariéry odvrátil devět mečbolů

Srbský tenista Janko Tipsarevič bojoval ve čtvrtfinále ve Stockholmu o prodloužení kariéry přes tři hodiny a odvrátil devět mečbolů, nakonec ale Japonci Juičimu Sugitovi podlehl 2:6, 6:4 a 6:7. Pětatřicetiletý bělehradský rodák už dříve ohlásil, že turnaj ve švédské metropoli bude jeho posledním představením na ATP Tour.

"Kdybych si měl vybrat způsob, jak ukončit kariéru, bylo by to takhle - nechat na kurtu všechno. Tento okamžik si budu pamatovat do konce života," uvedl Tipsarevič po zápase, který oba tenisté končili v křečích.

Bývalý osmý hráč světového žebříčku odvrátil devět mečbolů v závěru třetího setu a vynutil si tie-break, v němž dokonce vedl 2:0. Sugita ale pěti body vývoj zkrácené hry otočil a vypracoval si desátý mečbol na 6:4, při němž Tipsarevič poslal bekhend za základní čáru.

Srbský tenista hrající v ochranných sportovních brýlích získal během kariéry čtyři tituly na ATP Tour a na dalších sedmi turnajích postoupil do finále. Dvakrát startoval na Turnaji mistrů a v roce 2010 byl členem vítězného srbského družstva v Davis Cupu.

Další zprávy