"Nedívej se na nohu!" Hvězdnému Belgičanovi propíchl na Tour stehno hrot zábrany

Rudolf Černík
22. 7. 2019 8:01
Po děsivém karambolu odstoupil hvězdný belgický cyklista Wout van Aert po 13. díle z Tour de France. Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu a vítěz 10. etapy letošní Tour popsal z nemocnice, co se při páteční časovce stalo.
Van Aertův pád na Tour | Video: Youtube.com

"Během časovky jsem se necítil úplně nejlépe, nešly mi nohy. Vysílačkou jsem dostal informaci, že jezdec, který jede za mnou, má lepší čas. Proto jsem zabral a chtěl jsem zrychlit," líčil člen stáje Jumbo-Visma. "Věděl jsem, že před cílem je ostrá zatáčka, kde můžu získat nějaké vteřiny k dobru," popsal svůj plán.

Jenže zatáčku "říznul" až moc a zavadil o bariéru. "Ani nevím, jak a o co jsem se zachytil, seběhlo se to strašně rychle. Potom si pamatuju jenom to, že jsem ležel na zemi. Chtěl jsem hned naskočit zase na kolo, jenže v tom jsem ucítil bolest," vyprávěl čtyřiadvacetiletý Van Aert, jenž letos na Tour debutoval.

To už k němu přibíhal člen jeho doprovodného vozidla. Když spatřil hrozivé zranění, hned ho zakrýval reklamním bannerem. "Říkal mi, abych se nedíval na svoji nohu. Když přišel doktor, ptal se mě, jestli se dokážu pohnout. V tu chvíli mi bylo jasné, že je něco hodně špatně," popisoval cyklista.

Van Aert narazil do kovového plotu zábrany tak nešťastně, že mu její hrot propíchl stehno. "Jasně, byla to moje chyba. Ale následky jsou takové i kvůli té bariéře. Někdo by se měl podívat na to, jak jsou ty plůtky postavené, a zamyslet se, jestli se nedají vylepšit. Možná byl plot špatně zajištěný, nevím. Mohlo by se to dělat bezpečnější," navrhla belgická hvězda.

V nemocnici podstoupil řadu vyšetření, která vážnější zranění typu zlomeniny nohy vyloučila. "Bylo to rychlé, večer už jsem se probral na pokoji v nemocnici. Pořád mám v sobě hodně léků proti bolesti, takže se necítím až tak zle," prozradil Van Aert.

I když byl na "Staré dámě" nováčkem, dokázal se hned do její historie zaspat jako etapový vítěz. Jako velká chvíle přišla v 10. díle letošního ročníku. Van Aert chtěl ale dokázat víc. "Je to obrovské zklamání. Ano, dosáhl jsem v prvních dvou týdnech na nějaké úspěchy, ale chtěl jsem dojet až do Paříže a to se mi nepovede," litoval Belgičan.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Šámal přijal Zemanovu nabídku kandidovat na ústavního soudce

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se ucházel o post soudce Ústavního soudu. Řekl to po schůzce s hlavou státu na Pražském hradě.

Zeman předkládá návrhy kandidátů na soudce Ústavního soudu Senátu, do funkce mohou nastoupit jedině v případě, že je horní komora parlamentu schválí. Jedno z 15 míst ústavních soudců je uvolněné od počátku roku, kdy rezignoval Jan Musil.

Šestašedesátiletý Šámal dostal od Zemana nabídku 27. listopadu a vzal si dva týdny na rozmyšlenou. V té době uvedl, že chce především pomoct justici a že působení u Ústavního soudu by pro něj bylo velkou profesní výzvou. Lákala ho například možnost vrátit se k rozhodovací činnosti. Na druhou stranu také uvedl, že by nerad odcházel od rozdělané práce u Nejvyššího soudu.

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie se omluvila muži, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

Policisté se setkali se slovenským studentem Vysoké školy báňské a omluvili se mu za to, že v úterý zveřejnili jeho fotografii a označili ho za podezřelého ze střelby v ostravské nemocnici. Až později informaci opravili a uvedli, že může jít o svědka tragické události. K záměně zřejmě vedlo to, že útočník i student měli červenou bundu.

"Dnes se s tímto mužem setkali moji náměstci. Znovu se omluvili. Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně," řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Uvedl, že policisté nepochybili. "Policisté věděli, co mají dělat. Když viděli osobu odpovídající popisu pachatele, tak jednali," řekl. Dodal, že jej ale mrzí následné zlostné reakce proti jeho osobě. Muži se omluvil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Jde o Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě. "Jde o našeho studenta. Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil," řekla mluvčí školy Petra Halíková. Student se do médií nechce vyjadřovat.

Další zprávy