Froome chce být rekordmanem Tour, motivují ho fotky vlastního těžkého zranění

ČTK ČTK
28. 4. 2020 18:36
Britský cyklista Chris Froome vyhlíží velký návrat po těžkých zraněních, která utrpěl loni v červnu při pádu ve Francii. Čtyřiatřicetiletého závodníka stáje Ineos žene vpřed touha po rozšíření sbírky čtyř prvenství na slavné Tour de France. Chce se minimálně vyrovnat vedoucí čtveřici s pěti triumfy.
Chris Froome padá v 9. etapě na Tour de France 2018
Chris Froome padá v 9. etapě na Tour de France 2018 | Foto: Reuters

"Mým snem je, abych měl na konci kariéry více celkových prvenství na Tour de France než kdokoliv jiný," řekl Froome francouzskému deníku L'Equipe. "Tak by z mého pohledu vypadal dokonalý scénář, ale moc dobře vím, že je přede mnou ještě ohromná spousta práce, aby se tento sen stal skutečností," dodal Froome.

Přes současné omezené možnosti kvůli pandemii koronaviru tvrdě trénuje. Přiznal, že ho inspirují fotografie vážných zranění a zlomeniny, která utrpěl loni v červnu při projížďce trasy časovky závodu Critérium du Dauphiné. Při rychlosti 70 kilometrů v hodině narazil do zdi domu a zlomil si stehenní kost, hrudní kost, krční obratel, loket a žebra.

Po prožitých bolestech se cítí být odolnější a rozhodnější než kdy jindy. "Jsou to drsné a ponuré obrázky, když mi tam vyčnívají kousky kostí, ale také mě ty fotky motivují. Připomínají totiž, jak daleko jsem došel za posledních několik měsíců. Stalo se to před méně než rokem, teď už jsem ale zpět v plném tréninku. Má rekonvalescence je prakticky u konce a doufám, že letos vyhraju Grand Tour. Úžasný kontrast," prohlásil Froome.

Odložení startu "Staré dámy" o dva měsíce až na konec srpna mu dalo více času na přípravu. A rodák z Nairobi věří, že se již letos zařadí po bok Francouzů Jacquese Anquetila s Bernardem Hinaultem, Belgičana Eddyho Merckxe a Španěla Miguela Induraina. Dosud se radoval v letech 2013, 2015, 2016 a 2017.

"Bylo by to ohromné. Rozhodně by šlo o jeden z největších sportovních návratů a já věřím, že to dokážu, i když ve sportu nemáte dopředu nic jisté. Ale mám zkušenosti, ohromnou motivaci a samozřejmě chci, aby se to vyplnilo. Po té nehodě jsem měl spoustu času na přemýšlení. A teď už chápu, proč se sportovci, kteří si prožili podobné zkušenosti, vrátili silnější. Vezměte si Valverdeho, jak si na Tour zlomil nohu, ale pak se vrátil a stal se mistrem světa," připomněl Froome.

"Mojí výhodou by mohlo být také to, že mě lidé po té nehodě do určité míry odepsali. Pokaždé, když jsem narazil na něco takového, vždy mě to hnalo ještě o to více," dodal Froome.

Úspěchy potřebuje i kvůli nové smlouvě, neboť ta současná mu na konci roku vyprší. Ačkoliv se zdá nepravděpodobné, že by opustil stáj Ineos, ve hře je pozice lídra, tak důležitá pro jeho další plány.

"Nemám pocit, že už bych se blížil konci kariéry. Těším se, že budu moct závodit ještě pár dalších sezon. A že nemám kontrakt na příští rok? Teď to pro mě není nijak podstatné. Věřím, že jakmile se vrátíme k závodění, tak se věci pohnou kupředu i v tomto ohledu," uvedl Froome,

I srpnový termín Tour je ohrožený

Uspořádání cyklistické Tour de France může být i po přeložení startu na konec srpna komplikované. Premiér Édouarde Philippe v úterý oznámil, že až do září budou v zemi kvůli pandemii koronaviru platit opatření, která zakazují konání veřejných akcí s účastí více než 5000 osob. To by organizátorům slavné Grand Tour překazilo plány, závod totiž chtějí odjet před diváky.

Nejslavnější cyklistický závod Tour de France měl původně odstartovat 27. června, kvůli pandemii koronaviru byl ale před dvěma týdny odložen o dva měsíce na 29. srpna. Pořádající společnost ASO počítala s původním rozpisem etap a finišem 20. září v Paříži na Champs-Élysées.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Zhruba desetina Prahy je bez elektřiny, problém je na rozvodně Jih

Pokud by byla závada větší, je možné proud přepojit z jiných směrů. ČTK to dnes večer řekl mluvčí Pražské energetiky (PRE) Karel Hanzelka. O výpadku informovali hasiči, vyprošťují lidi z výtahů. Omezil také provoz některých tramvajových linek.

Výpadek se týká třeba Prahy 2, 4 a 10. "Je to u nás, je to na naší soustavě, zjišťujeme, co se stalo, je to rozvodna Jih," řekl mluvčí PRE. "Pokud by byl nějaký větší problém, je samozřejmě možné proud přepojit, aby laicky řečeno tekl z jiných směrů, protože do Prahy teče proud z několika různých směrů," dodal Hanzelka. Větší závadu je tak podle něj možné vyřešit poměrně rychle.

"V důsledku výpadku elektrické energie v oblasti Prahy 2, Prahy 4 a Prahy 10 evidujeme zvýšený počet požadavků na vyproštění osob uvízlých ve výtahu," napsali hasiči na twitteru. Omezení v provozu tramvajových linek se podle organizátora pražské integrované dopravy (PID) týká celé oblasti od Nuslí až do Strašnic. 

před 22 minutami

Po střetu dvou aut je neprůjezdná silnice v Plané u Budějovic. Nehoda má šest zraněných

Po čelním střetu je nyní neprůjezdná silnice I/3 v Plané u Českých Budějovic. Při nehodě se zranilo šest lidí a policie odklání dopravu. Potvrdil to krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Jde o hlavní tah na Krumlov a k hranicím s Rakouskem.

Policie řešila dnes i další nehody. Starší řidič osobního auta se odpoledne srazil na železničním přejezdu v Blatné na Strakonicku s vlakem. Muž je těžce zraněný. Policie také dnes zasahovala u nehody poblíž Vyššího Brodu na Českokrumlovsku, kde řidič osobního vozu čelně narazil do stromu a tři lidé se těžce zranili.

Další zprávy