Forrest Gump, vítězný rekord nebo konflikt s rivalem. Živel Sagan baví Tour deset let

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
2. 7. 2022 7:06
Je to deset let, co slovenský živel Peter Sagan poprvé vlétl na scénu nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France. Od té doby se stal legendou "Staré dámy", zařadil se mezi rekordmany. Fanoušky baví svými výkony i neotřelými kousky, letos rodák ze Žiliny znovu nechybí na startu.

Zrození Tourminatora

Peter Sagan se raduje z vítězství v šesté etapě Tour 2012.
Peter Sagan se raduje z vítězství v šesté etapě Tour 2012. | Foto: Reuters

Peter Sagan se Tour de France zúčastnil poprvé v roce 2012. I když "zúčastnil" je nevhodné slovo, on si totiž závod hned podmanil. V barvách stáje Liquigas se mu v sezoně dařilo na všech podnicích včetně generálky Kolem Švýcarska.

A na Tour zazářil dvaadvacetiletý "holobrádek" už v prvním týdnu. Závod tehdy začínal prologem, Sagan potom opanoval první etapu. Zvítězil ještě o dva dny později ve třetí etapě a za další tři dny v etapě číslo šest.

Fanoušky bavil výbušnými spurty i gesty. Při prvním triumfu dal ruce v bok a ukazoval křidýlka. Při druhém napodoboval svými pohyby běh Forresta Gumpa, při třetím svěsil ruce a od plic si zakřičel.

Sagan byl navíc třikrát druhý a dvakrát třetí, a tak suverénně ovládl bodovací soutěž sprinterů. Poprvé získal zelený dres.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy