Forrest Gump, vítězný rekord nebo konflikt s rivalem. Živel Sagan baví Tour deset let

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
2. 7. 2022 7:06
Je to deset let, co slovenský živel Peter Sagan poprvé vlétl na scénu nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France. Od té doby se stal legendou "Staré dámy", zařadil se mezi rekordmany. Fanoušky baví svými výkony i neotřelými kousky, letos rodák ze Žiliny znovu nechybí na startu.

Zrození Tourminatora

Peter Sagan se raduje z vítězství v šesté etapě Tour 2012.
Peter Sagan se raduje z vítězství v šesté etapě Tour 2012. | Foto: Reuters

Peter Sagan se Tour de France zúčastnil poprvé v roce 2012. I když "zúčastnil" je nevhodné slovo, on si totiž závod hned podmanil. V barvách stáje Liquigas se mu v sezoně dařilo na všech podnicích včetně generálky Kolem Švýcarska.

A na Tour zazářil dvaadvacetiletý "holobrádek" už v prvním týdnu. Závod tehdy začínal prologem, Sagan potom opanoval první etapu. Zvítězil ještě o dva dny později ve třetí etapě a za další tři dny v etapě číslo šest.

Fanoušky bavil výbušnými spurty i gesty. Při prvním triumfu dal ruce v bok a ukazoval křidýlka. Při druhém napodoboval svými pohyby běh Forresta Gumpa, při třetím svěsil ruce a od plic si zakřičel.

Sagan byl navíc třikrát druhý a dvakrát třetí, a tak suverénně ovládl bodovací soutěž sprinterů. Poprvé získal zelený dres.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Překvapilo mě, že přežil, řekl muž, který napadnul spisovatele Rushdieho

"Asi mě překvapilo, když jsem slyšel, že přežil," řekl listu New York Post Hadi Matar, 24letý muž, který v pátek během přednášky v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. Matar odmítl komentovat, zda se k útoku nechal inspirovat bývalým íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Rúholláhem Chomejním.

"Respektuji ho. Podle mě to byl skvělý člověk, to je všechno, co k tomu řeknu," prohlásil Matar o Chomejním, který zemřel v roce 1989. S novináři mluvil prostřednictvím videohovoru z okresní věznice Chautauqua. Před soudem znovu stane v pátek.

V roce 1989 íránský duchovní vůdce Chomejní vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Rushdie se kvůli fatvě musel léta mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé.

Matar uvedl, že ze Satanských veršů četl "jen pár stránek". O Rushdiem ale řekl, že "je někým, kdo napadl islám". "Nemám toho člověka rád. Nemyslím, že je to dobrý člověk. Nemám ho rád. Vůbec ho nemám moc rád," řekl o spisovateli obviněný útočník. Ačkoliv Rushdieho knihy důkladně nečetl, sledoval jeho přednášky na YouTube. "Viděl jsem jich hodně. Nemám rád pokrytecké lidi, jako je on," prohlásil Matar.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Perušič a Schweiner vyhráli na ME skupinu a jsou v osmifinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do osmifinále. Po vítězství 2:1 nad Youssefem Krouem a Quincym Ayem z Francie vyhráli skupinu D a vynechají díky tomu čtvrteční úvodní kolo play off. Naopak Jakub Šépka a Tomáš Semerád po druhé porážce na šampionátu dohráli, v konečném pořadí jim patří 25. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy