Forrest Gump, vítězný rekord nebo konflikt s rivalem. Živel Sagan baví Tour deset let

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
2. 7. 2022 7:06
Je to deset let, co slovenský živel Peter Sagan poprvé vlétl na scénu nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France. Od té doby se stal legendou "Staré dámy", zařadil se mezi rekordmany. Fanoušky baví svými výkony i neotřelými kousky, letos rodák ze Žiliny znovu nechybí na startu.

Zrození Tourminatora

Peter Sagan se raduje z vítězství v šesté etapě Tour 2012.
Peter Sagan se raduje z vítězství v šesté etapě Tour 2012. | Foto: Reuters

Peter Sagan se Tour de France zúčastnil poprvé v roce 2012. I když "zúčastnil" je nevhodné slovo, on si totiž závod hned podmanil. V barvách stáje Liquigas se mu v sezoně dařilo na všech podnicích včetně generálky Kolem Švýcarska.

A na Tour zazářil dvaadvacetiletý "holobrádek" už v prvním týdnu. Závod tehdy začínal prologem, Sagan potom opanoval první etapu. Zvítězil ještě o dva dny později ve třetí etapě a za další tři dny v etapě číslo šest.

Fanoušky bavil výbušnými spurty i gesty. Při prvním triumfu dal ruce v bok a ukazoval křidýlka. Při druhém napodoboval svými pohyby běh Forresta Gumpa, při třetím svěsil ruce a od plic si zakřičel.

Sagan byl navíc třikrát druhý a dvakrát třetí, a tak suverénně ovládl bodovací soutěž sprinterů. Poprvé získal zelený dres.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 4 hodinami

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy