Sedmnáctou etapu na Tour vyhrál Trentin, peloton na něj ztratil dvacet minut

Aktualizováno 24. 7. 2019 18:50
Vítězem 17. etapy na Tour de France se před přesunem do Alp stal po úniku italský cyklista a loňský mistr Evropy v silničním závodě Matteo Trentin. V čele je i nadále Francouz Julian Alaphilippe, který do cíle v Gapu přijel v hlavním pelotonu, v němž byl i Roman Kreuziger, s více než dvacetiminutovou ztrátou na vítěze.
Matteo Trentin (Mitchelton-Scott) na Tour de France 2019
Matteo Trentin (Mitchelton-Scott) na Tour de France 2019 | Foto: Reuters

Devětadvacetiletý Trentin oslavil v etapě s dvěma relativně lehčími stoupáními svůj třetí dílčí triumf na Tour a zároveň se postaral o letošní čtvrté prvenství pro stáj Mitchelton-Scott. Kromě titulu mistra Evropy má Trentin na kontě i čtyři etapové výhry na Vueltě a jednu na Giru.

O 37 sekund za Trentinem dojel po 200 kilometrech Dán Kasper Asgreen, třetí byl Belgičan Greg Van Avermaet, nejrychlejší z čtyřčlenné skupinky pronásledovatelů. "Od začátku Tour jsem se cítil dobře, ale nedokázal jsem to prodat. Dnes to bylo buď, anebo. Trpěl jsem jako zvíře, ale stálo to za to," řekl v cíli Trentin.

Průběžné pořadí vede Alaphilippe o 1:35 minuty před britským obhájcem Geraintem Thomasem. Třetí Nizozemec Steven Kruijswijk je zpět o dalších 12 sekund. Kreuziger klesl o jednu příčku na 15. místo, jeho ztráta na čelo zůstala více než dvanáctiminutová.

"Do úniku se mi bohužel nepovedlo dostat, protože jsem byl po včerejšku ze začátku tuhý, takže jsem potřeboval víc času," uvedl v nahrávce pro média Kreuziger, jenž měl v úterý pád. "Etapa jinak byla poklidnější, během ní nás chytla přeháňka, která byla v tom vedru příjemná. Zpestřením pro mne byl i defekt, jinak se nic podstatného nestalo," dodal jediný český jezdec v pelotonu.

Ve čtvrtek je na programu první alpská etapa se třemi stoupáními do výšky přes 2000 metrů. Během 208 kilometrů budou jezdci muset postupně zdolat vrcholy Vras, Izoard a Galibier.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 17. etapa (Pont du Gard - Gap, 200 km).

1. Trentin (It./Mitchelton-Scott) 4:21:36, 2. Asgreen (Dán./Deceuninck-Quick-Step) -37, 3. Van Avermaet (Belg./CCC), 4. Mollema (Niz./Trek-Segafredo), 5. Teuns (Belg./Bahrajn-Merida), 6. G. Izaguirre (Šp./Astana) všichni -41, 7. Oss (It./Bora-hansgrohe) -44, 8. Perichon (Fr./Cofidis), 9. Skujinš (Lot./Trek-Segafredo) oba -50, 10. Herrada (Šp./Cofidis) -55, …58. Kreuziger (ČR/Dimension Data) -20:10.

Průběžné pořadí: 1. Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quick-Step) 69:39:16, 2. Thomas (Brit./Ineos) -1:35, 3. Kruijswijk (Niz./Jumbo-Visma) -1:47, 4. Pinot (Fr./Groupama-FDJ) -1:50, 5. Bernal (Kol./Ineos) -2:02, 6. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe) -2:14, 7. Landa -4:54, 8. Valverde (oba Šp./Movistar) -5:00, 9. Urán (Kol./EF Education First) -5:33, 10. Porte (Austr./Trek-Segafredo) -6:30, …15. Kreuziger -12:06.