Cavendish je na Tour už jen jedno etapové vítězství od Merckxova rekordu

6. 7. 2021 18:13
Britský cyklista Mark Cavendish vyhrál v hromadném spurtu desátou etapu Tour de France. V letošním 108. ročníku si připsal už třetí vavřín a s 33 výhrami ho jediná dělí od rekordu Eddyho Merckxe. Žlutý dres uhájil obhájce titulu Tadej Pogačar ze Slovinska.
Mark Cavendish slaví vítězství v 10. etapě Tour de France
Mark Cavendish slaví vítězství v 10. etapě Tour de France | Foto: Reuters

Šestatřicetiletý bývalý mistr světa Cavendish se v závěru 190,7 km dlouhé, převážně rovinaté etapy z Albertville do Valence opět mohl až do koncovky spolehnout na podporu týmových kolegů ze stáje Deceuninck-Quick Step. V cílové rovince pak po dlouhém spurtu porazil Belgičany Wouta Van Aerta a Jaspera Philipsena.

"Byl to učebnicový příklad rozjetí spurtu, jak ze staré školy," řekl Cavendish. "Kluci byli vepředu a rozjeli to. Já toho moc neudělal, jen jsem dojel posledních 150 metrů do cíle. Hlavní zásluhu má tým a všem moc děkuju," přidal britský jezdec.

"Máme tady vítěze závodu Kolem Flander, mistra světa, který tady jel i ve žlutém dresu, Michaela Mörköva, který se chystá na start na dráze na olympiádě, šampiona závodu Omloop Het Nieuwsblad… A ti všichni tady dřou jen na mě. Opravdu si toho vážím," prohlásil.

O Merckxově rekordu se Cavendish odmítá bavit a zdůrazňuje, že po čtyřech rocích mizerných výsledků si chce závodění především užívat. "Můžu mluvit jen za sebe, ale psychické rozpoložení má na výsledky ohromný vliv," řekl.

"Jsem prostě rád, že zase závodím na Tour. Je mi 36, jsem mezi samými mladými kluky, se kterými jedu poprvé. Už to nebude dlouho trvat a budu jen jejich fanouškem. A jestli můžu být součástí toho příběhu a rozdat trochu radosti, tak to je jediné, na čem mi záleží," řekl.

Pogačar dojel do cíle v poklidu v hlavním pelotonu se všemi největšími rivaly a v celkovém pořadí dál vede s náskokem 2:01 minuty před Australanem Benem O'Connorem. Třetí Rigoberto Urán ztrácí 5:18.

Český cyklista Petr Vakoč, jenž pomáhal v týmu Alpecin-Fenix rozjíždět tempo pro Philipsena, v závěru zpomalil a dojel na 86. místě ve skupině s odstupem 47 sekund za vítězem. Celkově je na 130. příčce.

Cyklistický závod Tour de France - 10. etapa: Albertville do Valence (190,7 km):

1. Cavendish (Brit./Deceuninck-Quick-Step) 4:14:07 hod., 2. Van Aert (Belg./Jumbo-Visma), 3. Philipsen (Belg./Alpecin-Fenix), 4. Bouhanni (Fr./Arkea-Samsic), 5. Matthews (Austr./BikeExchange), 6. Motkov (Dán./Deceuninck-Quick-Step), 7. Greipel (Něm./Israel Start-Up Nation), 8. Sagan (SR/Bora-hansgrohe), 9. Turgis (Fr./TotalEnergies), 10. Bol (Niz./DSM) všichni stejný čas, …86. Vakoč (ČR/Alpecin-Fenix) -47.

Průběžné pořadí: 1. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 38:25:17, 2. O'Connor (Austr./AG2R-Citroën Team) -2:01, 3. Urán (Kol./EF Education-Nippo) -5:18, 4. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) -5:32, 5. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) -5:33, 6. Mas (Šp./Movistar) -5:47, 7. Kelderman (Niz./Bora-hansgrohe) -5:58, 8. Lucenko (Kaz./Astana-Premier Tech) -6:12, 9. Martin (Fr./Cofidis) -7:02, 10. Gaudu (Fr./Groupama-FDJ) -7:22, …130. Vakoč -1:40:46.