Froome má náskok jen 23 sekund, ale na fotbalovém stadionu si nejspíš pro hattrick stejně dojede

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
22. 7. 2017 7:11
Po devatenácti etapách 104. ročníku Tour de France drží Chris Froome náskok třiadvaceti sekund před druhým Romainem Bardetem a dalších šest vteřin má k dobru na Rigoberta Urána. Do konce slavného závodu zbývají už jen časovka a nedělní dojezd do Paříže. Jízda proti chronometru je ale parádní disciplínou muže ve žlutém, a tak přijde Froome o třetí vítězství na Tour v řadě jen stěží. Spíše se očekává souboj o další pozice na stupních vítězů a v první pětce. Start i cíl budou na fotbalovém stadionu v Marseille.
Chris Froome vloni vítězstvím v horské časovce stvrdil celkový triumf. Letos může tento kousek zopakovat. | Foto: Reuters

Praha - Nejdelší zkouška letošní Tour de France podle očekávání celkovým pořadím v první desítce nezamíchala, a tak budou cyklisté v sobotní časovce v Marseille těžit z toho, co najeli v Alpách. Chris Froome je na tom v této disciplíně výborně a o žlutý dres by rozhodně přijít neměl, ale velmi zajímavý boj se může strhnout o další pozice na stupních vítězů či v první pětce a desítce.

Jak je zvykem, časovka celou Tour opět zahájila. V Düsseldorfu se z vítězství radoval Froomův parťák Geraint Thomas, který však po pádu v deváté etapě odstoupil. V prologu třítýdenního závodu se jezdci prali s tratí dlouhou 14 kilometrů, zatímco ta v Marseille měří 22,5. Půjde o velmi technickou trať s mnoha zatáčkami a zároveň bude trochu členitější než v Německu.

Froomův čas stačil v Düsseldorfu na šesté místo, přičemž na druhého muže celkového pořadí Romaina Bardeta najel 39 vteřin, na třetího Rigoberta Urána dokonce více než tři čtvrtě minuty. O Uránovi mluvil Brit před časovkou v Marseille s respektem, ale zřejmě jen ze slušnosti. Opravdovou hrozbu stříbrný medailista z Londýna nepředstavuje, musel by totiž lídra týmu Sky porazit o více než půl minuty.

V časovce startují cyklisté intervalově a individuálně, lídři se tedy nemohou spolehnout na pomoc domestiků jako v obyčejných etapách. Technické problémy nebo jiná nepředvídatelná událost by ještě Froomovi mohly zavařit, ale rodák z Nairobi už je zkušený borcem a závodí o zlatý hattrick na Tour. Vyhrát třikrát po sobě se v historii závodu povedlo jen pěti lidem. Naposled Španělu Miguelu Indurainovi v 90. letech.

O motivaci mají pochopitelně postaráno i další. Bardet bojuje o vyrovnání loňské druhé příčky, Urán by měl v elitní desítce Tour skončit vůbec poprvé v kariéře. Čtvrtý Mikel Landa je za třetím Kolumbijcem o více než minutu, ale jeho rozestup od pátého Fabia Arua už tak velký není.

O první pětku by mohl zabojovat možná ještě šestý Daniel Martin, velmi dobrý časovkář. Nejlepší vrchař Warren Barguil svede souboj o deváté místo s Albertem Contadorem.

Před rokem se závěrečná časovka nekonala ve městě, ale v horách, a navíc se ještě po ní jely dvě horské etapy. Horskou jízdu proti chronometru zvládl nejrychleji Froome a stvrdil celkové vítězství. Letos by to mohlo být podobné, i když favority na etapovou výhru hledejme i jinde. Zuby si brousí čtyřnásobný mistr světa v časovce, Němec Tony Martin, nebo Froomovi týmoví parťáci Michal Kwiatkowski s Vasilem Kirijenkou.

Naposledy závěrečná časovka vysvlékla majitele žlutého dresu v roce 2011. Před šesti lety vjížděl na 42,5 kilometru dlouhou trať v roli vedoucího muže Andy Schleck, ale Cadel Evans mu nadělil téměř dvě a půl minuty a vybojoval prvenství. Letošní závěrečná zkouška bude délkově jen poloviční. V dalších ročnících se dvakrát jela i týmová časovka, ve které dominovaly týmy Orica a BMC, ale od loňského roku se od závodu týmů upustilo.

Cyklisté budou dvacátou etapu v Marseille začínat i končit na fotbalovém stadionu Orange Vélodrome. Přímý přenos můžete sledovat od 13:30 na stanici ČT Sport. Profil časovky, celkové pořadí nebo výsledky vybraných jezdců naleznete v naší grafice.

před 59 minutami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.