Tour de France • 19. etapa • 14:00

Živě: 19. etapa Tour

Vítěz

Egan Bernal (Ineos)

Dobrý den, vítejte při sledování online přenosu z 19. etapy Tour de France. Jedná se o 126,5 kilometru dlouhou etapu v Alpách, která cyklisty zavede nad 2700 metrů nad mořem. Online přenos začíná v pátek 26. července v 14:00. 

126,5 km

ZAČÁTEK ETAPY.

116 km

Po deseti kilometrech devatenácté etapy Tour de France vás vítám u našeho online přenosu. Na cyklisty dnes čeká celkem 126,5 km včetně stoupání na Col d'Iseran. Jedná se o nejvyšší horu, na kterou se cyklisté v rámci letošního ročníku dostanou. Souvenir Henri Desgrange je totiž umístěný ve výšce 2 7770 metrů nad mořem!

113 km

Od prvních metrů závodu se jede do kopce a chvíli trvalo než se vytvořila úvodní skupinka uprchlíků. Jsou to ale pouze čtyři cyklisté, tudíž se může očekávat, že se k této skupině časem několik dalších borců dotáhne. Momentálně je tedy na čele Vincenzo Nibali, Jesus Herrada, Pello Bilbao a Dan Martin. Velmi silná skupina vrchařů.

110 km

Zatímco se někteří cyklisté snaží dotáhnout na čtveřici uprchlíků, můžeme si shrnout aktuální situaci v celkovém pořadí. Ve vedení je nadále překvapivě Julian Alaphilippe, se kterým se ale stále úplně nepočítá na to, že doveze žlutý trikot až do Paříže. Letošní Tour je ale stále neskutečně vyrovnaná a první šestka je vměstnána do dvou minut a čtrnácti vteřin.

 

CELKOVÉ POŘADÍ PO 18. ETAPĚ

 

1. Julian Alaphilippe (Deceuninck- Quick-Step) 75:18.49

2. Egan Bernal (Ineos) +1:30

3. Geraint Thomas (Ineos) +1:35

4. Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma) +1:47

5. Thibaut Pinot (FDJ) +1:50

6. Emanuel Buchman (Bora) +2:14

7. Nairo Quintana (Movistar) +3:54

8. Mikel Landa (Movistar) +4:54

9. Rigoberto Uran (Education First) +5:33

10. Alejandro Valverde (Movistar) +5:58

---

15. Roman Kreuziger (Dimension Data) +17:00

108 km

Za Nibaliho skupinou je momentálně osm dalších cyklistů, kteří se pokouší o dotažení ztráty. V této skupině je Politt, Rosskopf, Verona, Haga, Périchon, Sicard, King a Gesbert. V rámci této skupiny vidíme celkem tři americké cyklisty, kteří by tak mohli pořádně spolupracovat.

103 km

Cyklisté se dostali na první hodnocenou vrchařskou prémii. Jedná se o tříkilometrové stoupání s průměrem kolem 6 %. Stoupání třetí kategorie přinese dva body pro vítěze a jeden pro druhého jezdce.

100 km

Tak vítězství na Côte de Saint-André si připisuje Dan Martin ze stáje Spojených arabských emirátů. Dva body pro Ira, jeden bod pro Pella Bilbaa z Astany.

98 km

Ivan García Cortina a Sergio Henao si v pelotonu při klesání poroučeli na zem. Není to ale nic vážného a oba v pohodě pokračují.

97 km

Čtveřice uprchlíků se ne a ne pořádně oddělit. Nibali a spol sice pracují, ale vzhledem k neustálým atakům na čele pelotonu si drží náskok pouhých dvaceti vteřin. Uvidíme, kdy se vypracuje pořádný únik.

95 km

Zdá se, že se vytváří první pořádný únik, který už by si mohl vypracovat pořádný náskok. Než se ale vyjasní jména uprchlíků, pojďme se podívat na profil dnešní etapy.

93 km

Thibaut Pinot má nějaké zdravotní potíže. Na levém stehně má nějaké zranění, nicméně těžko říct, o co přesně se jedná. Každopádně už je francouzský cyklista v péči doktorky.

92 km

Tak to je obrovský problém pro Thibauta Pinota! Jeden z velkých favoritů ze stáje FDJ nyní nedokáže akceptovat ani tempo skupiny, ve které jedou spurtéři. Dokonce teď Pinot zastavil.

91 km

Thibaut Pinot teď na skupinu největších favoritů ztrácí dvě minuty a vůbec to s ním nevypadá dobře. To je obrovská škoda, neboť Pinot vypadal v Pyrenejích nejsilnější.

90 km

Na čele se vytvořila nesmírně silná skupina! Skupina zhruba 25 cyklistů má nyní 45 vteřin náskoku a čítá jména jako Uran, Valverde, Barguil, G. Martin, Aru, D. Martin, Reichenbach, Lucenko, Woods či Konrad. To jsou skvělí vrchaři. Movistar tam má například Amadora se Solerem a nás může těšit účast Romana Kreuzigera.

89 km

Už jen kilometr zbývá čelní skupině uprchlíků na vrchařskou prémii druhé kategorie. Na Montée d'Aussois ve výšce 1467 metrů se budou rozdávat 5, 3, 2 a 1 bod.

89 km

Thibaut Pinot sice pokračuje, ale za skupinou hlavních favoritů má ztrátu tří minut! Trochu nepochopitelný je fakt, že je Pinot nyní zcela osamocen a nikdo z týmu FDJ mu nepomáhá.

88 km

Těsně pod vrcholem zmíněné prémie si bere body Damiano Caruso, který by rád zaútočil na zisk puntíkatého dresu. Vylepšuje si tak pozici a na třetím místě ztrácí na Bardeta už jen 21 bodů. Pro tři body si dojel Tony Gallopin, tedy spolujezdec Romaina Bardeta z AG2R La Mondiale.

87 km

To je obrovská smůla pro Thibauta Pinota! Po zdravotních kompikacích sice jeden z favoritů tvrdě bojoval, ale prostě to nejde. Francouz se slzami v očích nastupuje do doprovodného vozu.

85 km

Na čele je celkem 29 cyklistů, kteří mají náskok necelé minuty. Zdá se, že Ineos dnes uprchlíkům nedovolí větší odstup. Mezi uprchlíky patří: Uran, Valverde, Barguil, G. Martin, Aru, Kreuziger, D. Martin. Reichenbach, Lucenko, Mollema, Herrada, De Plus, Konrad, Woods, Ciccone, Soler, G. Izaguirre, Van Baarle, Nibali, Bilbao, Matthews, Bettiol, Gallopin, De Gendt, Caruso, S. Yates, Amador, Gesbert a Nielsen. Tři jezdce má tedy vepředu Astana, Education First i Movistar.

VRCHAŘSKÁ PRÉMIE 2. KAT. - MONTÉE D'AUSSOIS

 

1. Damiano Caruso (Bahrain-Merida) 5 b.

2. Tony Gallopin (AG2R La Mondiale) 3 b.

3. Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) 2 b.

4. Roman Kreuziger (Dimension Data) 1 b.

Pojďme se nyní ohlédnout za včerejší osmnáctou etapou, která byla etapou královskou. Cyklisté se během 208 kilometrů hned třikrát dostali nad 2000 metrů nad mořem a nejlepší výkon podal Nairo Quintana. Kolumbijský cyklista Movistaru se v dlouhém úniku dokázal osamostatnit a s více než minutovým náskokem porazil Romaina Bardeta. Ten se navíc oblékl do puntíkatého dresu.

 

Ze skupiny favoritů včera získal pouze Egan Bernal, který nastoupil před závěrečným sjezdem a na Juliana Alaphillipa i ostatní favority najel zhruba třicet vteřin. Dostal se tak na druhou pozici celkového pořadí, tedy před svého kolegu z Ineosu, Gerainta Thomase.

72 km

Zhruba za pět kilometrů začne třetí dnešní vrchařská prémie. Na Col de la Madeleine se bude stoupat pouze 4 kilometry s průměrnými 5,6 %. Jedná se o prémii třetí kategorie, jsou tedy připraveny dva a jeden bod.

70 km

Náskok uprchlíků se zvedl na jednu minutu a deset vteřin. Právě čelní skupina tak pomalu začíná stoupat na Col de la Madeleine. Peloton teď mimochodem táhne neúnavný Jonathan Castroviejo.

67 km

Vzhledem ke zvýšení tempa skupiny uprchlíků začíná několik cyklistů ztrácet. Kromě Marca Solera je to bohužel také Roman Kreuziger. Uvidíme, zda se český závodník vrátí do pelotonu nebo se jednalo o krátkodobé zaváhání a vrátí se mezi uprchlíky.

64 km

Čelní skupina už samozřejmě stoupá na další vrchařskou prémii, ale především dokázala zvýšit náskok na 1:42 a odpárat tak několik jezdců. Teď by mělo být vepředu zhruba 20 cyklistů bez Kreuzigera, De Gendta, Solera či Gesberta.

64 km

Nyní už je jistý důvod odstoupení Thibauta Pinota. Dle nejnovějších informací měl francouzský vrchař trhlinu v levém stehenním svalu už od včerejší etapy. Údajně měl Pinot včera na hotelu problémy vyjít schody, ale rozhodl se to dnes zkusit. Dnešní zranění se mu zhoršilo při uhýbání pádu, když stehnem narazil do řídítek kola.

62 km

Tak Roman Kreuziger je dojet pelotonem a pojede nyní ve skupině největších favirotů. Na čele pokračuje zhruba dvacítky cyklistů.

63 km

Na Col de la Madeleine nedošlo k žádnému překvapení a pro dva body si v pohodě dojel Damiano Caruso, který dnes útočí na zisk puntíkatého dresu. Na druhé pozici se ziskem jednoho bodu dojel Vincenzo Nibali, tedy týmový kolega Carusa.

 

VRCHAŘSKÁ PRÉMIE 3. KAT. - COL DE LA MADELEINE

 

1. Damiano Caruso (Bahrain-Merida) 2 b.

2. Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) 1 b.

58 km

Souboj o sprinterskou prémii ovládl Alexej Lucenko, který v závěrečném spurtu porazil Toniho Gallopina. Mezitím byl pelotonem dojet už také Fabio Aru.

58 km

SPRINTERSKÁ PRÉMIE - BESSANS

 

1. Alexej Lucenko (Astana) 20 b.

2. Tony Gallopin (AG2R La Mondiale) 17 b.

3. Warren Barguil (Arkea-Samsic) 15 b.

4. Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) 13 b.

5. Andrey Amador (Movistar) 11 b.

6. Simon Yates (Mitchelton-Scott) 10 b.

7. Gorka Izagirre (Astana) 9 b.

8. Rigoberto Uran (Education First) 8 b.

9. Pello Bilbao (Astana) 7 b.

10. Michael Woods (Education First) 6 b.

11. Laurens De Plus (Jumbo-Visma) 5 b.

12. Dylan van Baarle (Ineos) 4 b.

13. Dan Martin (Tým SAE) 3 b.

14. Patrick Konrad (Bora Hansgrohe) 2 b.

15. Giulio Ciccone (Trek Segafredo) 1 b.

52 km

Již zanedlouho budeme svědky zahájení stoupání na Col de l'Iseran. Čelní skupině zbývají zhruba čtyři kilometry a v tomto stoupání můžeme očekávat také ataky na žlutý trikot.

48 km

Stoupání na Col de l'Iseran už bylo zahájeno. Na čele je zhruba patnáct cyklistů, které teď čeká třináct kilometrů stoupání s průměrem 7,5 %. Na vrcholu je navíc Souvenir Henriho Desgrange, což je cena na nejvyšším stoupáním Tour de France s odměnou 5000 Euro.

47 km

Ineos se podle očekávání ujal tempa skupiny hlavních favoritů a odpáral už několik jmen. Nestačí opět Soler či Frank, na konci této skupiny je Barguil či Gaudu a ideálně nevypadá ani Steven Kruijswijk.

46 km

Skvělou práci teď odvádí Van Baarle, který táhne favority na celkové pořadí a stáhl náskok uprchlíků na pouhou minutu. Na čele už máme jen tyto cyklisty: Uran, Valverde, Barguil, G. Martin, Reichebech, De Plus, Woods, Ciccone, Nibali, Caruso, S. Yates, Amador, Nielsen. Oproti začátku úniku je to tedy jen polovina závodníků.

45 km

Odpracováno má Dylan van Baarle a Ineos už má ve skupině favoritů "jen" trojici Poels - Bernal - Thomas. Skupina uprchlíků už má náskok jen 47 vteřin, přičemž ji musí táhnout Nibali.

45 km

Nepříjemnost pro Alaphillipa. Enric Mas je ze hry a nemůže tak pomoct držiteli žlutého trikotu. Kromě toho odpadá také George Bennett, pomocník Kruijswijka, a nestíhá ani Nairo Quintana.

44 km

Ve skupině favoritů už je jen nějakých deset cyklistů. Poels, Thomas a Bernal z Ineosu, Mühlberger s Buchmanem z Bory, Kruijswijk z Jumba, Bardet z AG2R, Porte z Treku a Landa z Movistaru. No a samozřejmě nechybí Alaphilippe.

43 km

Geraint Thomas jde dopředu! Jenže fantasticky na to zareagovala Bora, neboť pro Buchmana pracuje parádně Mühlberger.

43 km

A pro změnu Kruijswijk. Ostatní opět reagují, jen Bardet je ze hry.

43 km

Julian Alaphillipe je ve velkých problémech a podle očekávání nyní ztrácí. Ze skupiny uprchlíků se utrhla dvojice Kruijswijk - Thomas, mírnou ztrátu má trio Mühlberger - Buchmann - Bernal.

42 km

Damiano Caruso byl dojet a nastupuje Bernal. Ineos to má nyní rozjeto skvěle, neboť má vepředu dva jezdce. Buchmannovi už mezitím dopracoval Mühlberger.

42 km

Bernal jede skvěle! Chytil se jej sice Simon Yates, ale to není favorit na celkové pořadí. Trio Kruijswijk, Thomas, Buchmann jede se ztrátou na vedoucí dvojici.

42 km

Julian Alaphilippe jede, co může, a drží se například Mikela Landy či Richieho Porta. 

42 km

Pro Kruijswijka nyní hraje fakt, že ze skupiny původních uprchlíků mu teď pomáhá De Plus. Na čele tedy skupina Bernal, Uran, S. Yates, Barguil, Nibali. Za nimi jede De Plus, Kruijswijk, Thomas a Buchmann. Alaphilippe ztrácí čtyřicet vteřin na vedoucí skupinu.

40 km

Ve virtuálním pořadí je stále první Julian Alaphilippe, avšak Egan Bernal má nyní jen pětadvacet vteřin ztráty. Přitom na vrchol Col d l'Iseran zbývá ještě 2,5 km! Do jedné minuty je také už i Thomas s Kruijswijkem.

40 km

Egan Bernal táhne čelní skupinu úplně sám a to mu nevyhovuje. Nibaliho sice odpáral, ale do cíle se bude po sjezdu z Col de l'Iseran opět stoupat.

39 km

Zhruba kilometr pod vrcholem Col de l'Iseran má trio Bernal-S.Yates-Barguil náskok necelých dvaceti vteřin na Thomase a spol. Alaphilippe má ve virtuálním pořadí minimální náskok.

38 km

A nyní už je Alaphilippe virtuálně na druhé pozici a do žlutého jde Egan Bernal! 

38 km

Zdá se, že ani Simon Yates nestačí na vražedné tempo Egana Bernala. Ostatní favorité ve skupině Gerainta Thomase ztrácí přes třicet vteřin.

37,5 km

Egan Bernal vítězí na Col de l'Iseran, čímž získává Souvenir Henriho Desgrange, tedy prémii 5000 Eur.

37,5 km

S odstupem necelé minuty je za Bernalem skupina De Plus - Kruijswijk - Buchmann - Thomas - Uran - Nibali - Landa.

37,5 km

Celkem dvě minuty a pět vteřin je za Bernalem držitel žlutého trikotu, Julian Alaphilippe. Stále je tak Francouz aspoň druhý a teď může předvést své skvělé sjezdařské schopnosti.

33 km

Cyklisté letí ze sjezdu a Simon Yates se dotahuje zpět k Eganu Bernalovi. Odstup od ostatních favoritů i Alaphilippa je, zdá se, pořád stejný.

32 km

Velkou paseku ještě může nadělat počasí. V údolí je nyní cesta pokrytá sněhem tak uvidíme, zda to cyklisty potká ještě ve sjezdu.

30 km

Tak to je neskutečné. Kolem jezera Tignes, které by cyklisté měli obkroužit v závěru, je trasa pokrytá sněhem a pořadatelé teď budou mít plné ruce práce!

28 km

Neuvěřitelné, co se děje na Tour de France! Závod je kvůli velké sněhové bouři zastaven!

27 km

Mnoha cyklistům se to nelíbí, nicméně závod je opravdu pozastaven. Uvidíme, kde budou závodníci zastaveni. Každopádně se budou muset rozjíždět z nuly ve stejných rozestupech.

25 km

Nyní se neví, jak tedy bude situace pokračovat. Jestli se zbytek tratě zruší a bude se počítat čas z Col de l'Iseran nebo budou cyklisté zastaveni a závěr budou následně dojíždět. Velká ztráta to je především pro Alaphilippa, který ve sjezdu stahoval.

25 km

DNEŠNÍ ETAPA JE KVŮLI VELKÉ BOUŘI ZŘEJMĚ UKONČENA!

Neskutečné záběry z července ve Francii!

Je hotovo! Po cestě vyloženě tečou potoky z roztátého sněhu. Naprosto neuvěřitelná věc se stala v rámci 19. etapy Tour de France.

Naprosto neuvěřitelný závěr 19. etapy Tour de France. Je tedy jisté, že Julian Alaphilippe přichází o žlutý trikot a novým lídrem Staré dámy je Egan bernal z Ineosu.

Vítězem dnešní etapy by tedy měl být Egan Bernal, který byl první na Col de l'Iseran. Na druhé pozici pak Simon Yates a třetí tedy Warren Barguil. Celkově by měl být první Bernal, druhý Alaphilippe a třetí Thomas.

Na celkové pořadí si ještě budeme muset počkat, neboť se musí zjistit mezičasy z vrcholu Col de l'Iseran. Ode mě je to tedy pro dnešek vše. Budu se ovšem těšit u zítřejší etapy, která by měla rozhodnout o celkovém vítězi Tour de France.

Právě se děje

před 7 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

Další zprávy