Tour de France má nového hrdinu

ČTK
23. 7. 2006 23:00
Paříž/Praha - Je vůbec možné, aby někdo se silně poškozeným kyčelním kloubem vyhrál Tour de France?
Jezdec týmu Phonak, Američan Floyd Landis je podporován diváky v 17. etapě Tour de France.
Jezdec týmu Phonak, Američan Floyd Landis je podporován diváky v 17. etapě Tour de France. | Foto: Reuters

Americký cyklista Floyd Landis dokázal, že ano, a jeho zásluhou tak v cíli nejslavnějšího závodu na Elysejských polích zazněla už poosmé za sebou hymna Spojených států. 

Jezdec švýcarského týmu Phonak vyhrál Tour jako třetí Američan. Po třech triumfech Grega LeMonda (1986, 1989 a 1990) navázal na uplynulou sedmiletou nadvládu bývalého nedostižného stájového kolegy Lance Armstronga.

Infobox

FLOYD LANDIS

Datum a místo narození: 14. října 1975, Lancaster 
Výška a váha: 178 cm, 68 kg 
Týmy: Mercury-Viatel (1999-2001), US Postal Service (2002-04), Phonak Hearing Systems (od 2005) 
Největší úspěchy: etapové závody - vítěz Tour de France (2006), vítěz závodů Paříž-Nice, Kolem Georgie, Kolem Kalifornie(vše 2006) a Kolem Algarve (2004), Dauphiné Libéré - 2. místo (2002), Tour de l'Avenir - 3. (1999) 
Účast na Tour de France: 2002 - 61./0 vítězných individ. etap, 2003 - 77./0 (vítěz časovky družstev), 2004 - 23./0 (vítěz časovky družstev), 2005 - 9./0, 2006 - vítěz/1.

Nad jeho další kariérou ale visí otazník, neboť ho kvůli takřka zničené kyčli čeká na podzim neodkladný operační zákrok.

Už po jedenácté etapě, kdy se po LeMondovi, Armstrongovi, Davidu Zabriskiem a Georgi Hincapiem jako pátý americký závodník oblékl na Tour poprvé do žlutého trikotu, Landis připustil, že se možná na kolo jen tak nevrátí.

"Bolí to, ale jde o pomalý proces, není to žádná náhlá katastrofa. Příliš mě to v závodě neomezuje," podotkl nedůležitě. 

To je ale typický výklad tohoto časovkářského specialisty a výborného vrchaře. Landis o svém problému nerad hovoří, a když, snaží se ho spíše zlehčovat či o něm žertovat.

Sám ale už dlouho ví, že charakter jeho onemocnění je závažný. Trpí poruchou prokrvení hlavice stehenní kosti a je možné, že mu lékaři implantují kloubní náhradu už během podzimní operace.

Skutečnost, že se Landisova kyčel postupně hroutí a jeho opatrovníci ji už nyní přirovnávají ke kusu shnilého dřeva, vědělo donedávna jen pár jeho nejbližších. Jeho stav se přitom začal rapidně zhoršovat už před dvěma lety.

Na silné bolesti si cyklista přišel ke svému lékaři Brentu Kayovi postěžovat předloni na podzim. Jeho kyčlí se oba zabývali už v lednu 2003 po jednom z Landisových karambolů, tentokrát však byla diagnóza šokující.

A aby nebylo nepříjemných zpráv málo, tým Phonak, se kterým se tehdejší jezdec US Postal dohodl na tříleté smlouvě, neměl jistotu, zda mu kvůli dopingové aféře bude v další sezoně umožněn start mezi elitními stájemi ProTour. 

"Byly to velmi černé dny," popisovala tehdejší Landisovo rozpoložení manželka Amber, s níž žije nedaleko San Diega. Brzy ale začal zkoumat co dál, stejně jako doktor Kay. Ten se pokusil najít cyklisty profesionály, kteří se úspěšně vrátili k závodění s kyčelní endoprotézou. Žádného ale nenašel...

Američan Floyd Landis (vlevo) se připravoval na klíčové etapy Tour de France spolu s fenomenálním Eddy Merckxem.
Američan Floyd Landis (vlevo) se připravoval na klíčové etapy Tour de France spolu s fenomenálním Eddy Merckxem. | Foto: Reuters

Landis se nakonec rozhodl pouze pro proceduru napomáhající k obnově krevního toku a uvolňující tlak v kyčli a celou věc držel v maximálním utajení. Aby mohl jeho kloub dobře pracovat, musel - k údivu i pobavení svých kolegů - sedět na nose sedla a jezdit ve shrbené aerodynamické pozici.

"Vždy musím nasednout na kolo tak, že nejprve dávám přes rám pravou nohu," přiznal extrémně rychlý a silný chlapík, tvrdý jako žula.

Jeho práh bolesti leží skutečně jinde než u běžného smrtelníka. Landisův ortoped David Chao už dlouhou dobu žasne: "Kdybych byl sázkař a viděl jeho rentgeny, vsadil bych dům, že by Tour nemohl vůbec jet. To je kloub chlapa, který kdyby závodil jen o víkendech, by měl problémy s každodenním živobytím. Ale špičkový sportovec?" 

Pro mladého Floyda Landise byla cyklistika únikovou cestou z konzervativního prostředí žijícího stylem práce, rodina, kostel. Svůj talent nejprve odkrýval v závodech horských kol. Přestože se stal v roce 1993 juniorským mistrem země, postupem času dal přednost silničnímu kolu a v roce 1999 získal ve stáji Mercury své první profesionální angažmá. 

Ve svých začátcích se svěřil přátelům, že by jednou rád vyhrál Tour de France. Dnes si tento sen, i navzdory vážnému zdravotnímu handicapu, splnil.

 

Právě se děje

Další zprávy