Tour čeká nejvyšší vrchol ročníku. Zaboduje opět König?

Ondřej Kurečka
19. 7. 2014 6:00
Závodníky na Tour de France čeká v sobotu 14. etapa, která bude druhou a poslední alpskou zkouškou 101. ročníku závodu. Na co se mohou těšit?
Vincenza Nibaliho a ostatní závodníky čeká další náročné stoupání do hor.
Vincenza Nibaliho a ostatní závodníky čeká další náročné stoupání do hor. | Foto: Reuters

Col d´Izoard - Závodníky na Tour de France čeká v sobotu 14. etapa, která bude druhou a poslední alpskou zkouškou 101. ročníku závodu.

Vzhledem ke třem velmi náročným stoupáním ji můžeme bez obav označit za etapu královskou, bude to tedy etapa ještě náročnější než ta první alpská, která v pátek výrazně zamíchala pořadím a do první desítky vynesla Leopolda Königa, největší českou naději.

Online přenos sledujte ZDE.

Co tedy cyklisty čeká a na co se mohou diváci v sobotu těšit?

Prvním z náročných stoupání je výjezd na Col du Lautaret do výšky 2 058 metrů nad mořem, na něž se začne šplhat krátce po startu. Col du Lautaret klasifikovaný jako horská prémie první kategorie byl do itineráře Tour zařazen poprvé již v roce 1911 a závodníky bude průměrný sklon 3,9 % trápit rovných 34 kilometrů.

Col d´Izoard je nejvyšším vrcholem letošního ročníku

Po sjezdu z první horské prémie si cyklisté moc roviny neužijí, na řadu totiž v podstatě ihned přijde výjezd na druhé klasifikované stoupání 14. etapy, a to ne ledajaké.

Bude jím výjezd až do výšky 2 360 metrů nad mořem na Col d´Izolard, který se „nevlezl“ do klasifikovaných horských kategorií a nese tak označení „HC“. Závodník, jež tento vrchol zdolá jako první, získá tzv. Cenu Henriho Desgrange. Trofej nesoucí jméno zakladatele Tour de France se totiž tradičně uděluje závodníkovi, jež zdolá nejvyšší vrchol ročníku.

Col d´Izolard je osmým nejvyšším vrcholem v historii Tour a v letošním ročníku byl do itineráře zařazen po 34., naposledy byl použit před třemi lety v etapě, v níž žlutý trikot získal sólovou jízdou Andy Schleck, který již letošní Tour vzdal. Stoupání se může pyšnit délkou 19 kilometrů a průměrným sklonem 6 %.

V podstatě ihned po sjezdu Izolardu, během něhož peloton projede kolem soustavy pískovcových skal a památníku Fausta Coppiho a Louisona Bobeta, začíná finále královské etapy, které obstará výjezd do lyžařského střediska Risoul. Peloton Tour přitom tohle 12,6 km dlouhé stoupání s průměrným sklonem 6,9 % okusí vůbec poprvé v historii.

Nibali v pátek zvýraznil náskok

Páteční, první alpská, etapa sice výrazně zamíchala pořadím od druhého místa dále, na druhou stranu však ještě zvýraznila dominanci vedoucího jezdce, kterým je devětadvacetiletý Sicilián Vincenzo Nibali. Ten v pátek získal již své třetí etapové vítězství v letošním ročníku, vyrovnal tak zápis Marcela Kittela, a navýšil svůj náskok na nejbližšího pronásledovatele na 3 minuty a 37 sekund.

„Zrychlil jsem, abych dohnal vedoucí jezdce. Chvíli jsem s nimi spolupracoval, protože do cíle bylo ještě daleko a v sobotu nás čeká další těžký den. Zdálo se mi, že se Valverde s Pinotem blíží, tak jsem zase před cílem zvýšil tempo,“ takto jednoduše popisoval Nibali své páteční vítězství, kterého dosáhl přesně 100 let od narození italské cyklistické legendy Gina Bartaliho a 19 let od tragické smrti dalšího Itala Fabia Casartelliho v jedné z etap Tour de France 1995.

Porte ze hry

Jestliže byl Richie Porte nejbližším pronásledovatem Nibaliho při vjezdu do nejvyššího evropského pohoří, v půlce alpské mise je již jasné, že pokud ještě někdo bude Italaschopný ohrozit, rozhodně to nebude Porte. Ten ztratil v páteční etapě téměř 9 minut a spolu s nimi i veškeré naděje na dobré umístění. Po Giru tak patrně i Tour skončí pro nejbohatší stáj fiaskem.

Navzdory více než 11 minutové ztrátě Porteho na čelo však šéf Sky Brailsford burcuje: „Pro Richieho to byl těžký den, ale jsem si jistý, že se zase odrazí. Je před námi ještě spousta dnů, kde můžeme ukázat, co v nás je.“

Nejbližším pronásledovatelem muže ve žlutém trikotu je tak Alejandro Valverde, který své šance na vítězství ještě před první alpskou etapou viděl poměrně optimisticky, po dalším ne zrovna aktivním výkonu však pochopil: „Bude velmi těžké Nibaliho porazit. Do Paříže je ještě dlouhá cesta, ale teď je prostě nejsilnější. Takže to budeme brát den za dnem.“

König v TOP10

Hned za Valverdem se seřadilo duo mladých Francouzů bojujících o bílý trikot. Romain Bardet je momentálně na 3. místě s náskokem pouhých 16 sekund na čtvrtého Pinota, který v páteční etapě působil velmi silně. Nakonec se může stát, že domácí mladíci vystrnadí z pódia zkušeného Španěla. Posunout výše by se jistě chtěl také Tejay van Garderen na páté příčce.

Leopold König se heroickým výkonem a třetím místem v páteční etapě posunul na průběžnou desátou příčku, pouhou vteřinu ztrácí na mistra světa Costu, jehož trápí zánět průdušek. Přes dvě minuty pak český závodník ztrácí na duo Mollema – Van den Broeck seřazené na sedmém a osmém místě. Zmínění závodníci se zatím spíše trápí, další posun české naděje tak rozhodně není vyloučen.

Uvidíme, jak velké fyzické stopy na Königovi zanechala etapa, v níž dosáhl dosud nejlepšího českého výsledku v horské etapě Tour de France. Sportovní ředitel Königova týmu Poitschke však do dalších etap spřádá velké plány: „Nibali byl prostě silnější, ale pokud se v dalších dnech bude soustředit více na celkové pořadí, naskytnou se jistě další příležitosti dosáhnout našeho cíle a vyhrát etapu.“

Nibali vede i pořadí vrchařů

Sobotní královská etapa bude důležitá také pro soutěž vrchařů. Závodník si v ní totiž může přijít až na 55 bodů. Ty by se jistě hodily zejména Joaquimu Rodriguezovi, který o puntíkatý dres usiluje nejvíce. „Purito“, jak se Rodriguezovi přezdívá, sice puntíkatý dres poveze i v sobotní etapě, vrchařskou soutěž již však před ním vede Nibali, a to s náskokem 17 bodů.

Kromě klání o bílý dres a zbylá pódiová umístění tak snad i vrchařská soutěž nabídne napínavou zápletku. A český závodník na desátém místě je snad také dobrou pozvánkou k dalšímu sledování největší každoroční sportovní akce světa.

 

Právě se děje

Další zprávy