Toronto je krok od premiérového finále NBA, vítěz základní části na pokraji vyřazení

24. 5. 2019 7:36
Basketbalisty Toronta dělí jedna výhra od premiérového postupu do finále NBA. Jediný kanadský tým v severoamerické soutěži vyhrál pátý duel série s nejlepším týmem základní části Milwaukee na jeho palubovce 105:99 a ujal se vedení 3:2 na zápasy. Raptors po úvodních dvou porážkách v hale favorita zvítězili potřetí za sebou a v noci na neděli mohou finále Východní konference před vlastními diváky rozhodnout.
Kawhi Leonard, největší hvězda Toronta, si jde v duelu s Milwaukee pro další koš | Foto: Reuters

Strůjcem vítězství byl Kawhi Leonard, autor 35 bodů, z nichž 15 dal v poslední čtvrtině, devíti doskoků a sedmi asistencí. Sedmi trojkami a 21 body přispěl náhradní rozehrávač Fred VanVleet.

Bucks do zápasu vstoupili lépe, už v první čtvrtině si vypracovali náskok až o 14 bodů a vedení si udržovali v podstatě až do poslední čtvrtiny. Pak ale nastřílel během tří a půl minuty Leonard 12 z 15 bodů Toronta a nastal obrat. Hosté už soupeře znovu dopředu nepustili, Bucks sice ještě necelé tři minuty před koncem srovnali na 93:93, ale pak dal trojku VanVleet a Raptors už díky trestným hodům výhru uhájili.

"Spustili jsme naši bouři. Proměňovali jsme střely a zastavili soupeře v obraně," komentoval Leonard poslední čtvrtinu. "Bylo to super těžké a super důležité vítězství," přidal trenér Nick Nurse.

Bucks vůbec poprvé v sezoně prohráli třetí zápas v řadě. Jejich nejlepším střelcem byl Janis Adetokunbo s 24 body. Necelé dvě minuty před koncem utkání si ale adept na ocenění pro nejužitečnějšího hráče ligy poranil kotník a není jisté, jestli bude na šesté utkání stoprocentně připraven.

"Musíme teď jet do Toronta a vyhrát. Ale věřím, že na to máme, abychom sérii ještě zvrátili," řekl trenér Milwaukee Mike Budenholzer.