Topolánek je pro rychlobruslařskou halu

2. 3. 2007 19:08
Brno - Aby první krytý rychlobruslařský ovál v České republice vyrostl v Brně, by mělo být ambicí především jihomoravské metropole a Jihomoravského kraje.

Financování stavby se navíc asi neobejde bez soukromých investorů. V Brně to dnes řekl premiér Mirek Topolánek, který navštívil univerzitní kampus Masarykovy univerzity a zúčastnil se slavnostního otevření dvou stadionů, v kterých po více než dvaceti letech začal působit nový rychlobruslařský tým. Právě rozvoj členské základny považuje premiér za klíčový předpoklad pro stavbu nové haly.

Topolánek se dnes také telefonicky spojil s mistryní Evropy Martinou Sáblíkovou. Tu o víkendu čeká v kanadském Calgary závěrečný závod Světového poháru na dlouhých tratích, v kterém bude bojovat o celkové prvenství.

Topolánek chválil Sáblíkovou

"Martino, držím vám palce stejně jako Katce (Neumannové), které to nakonec vyšlo. Pokud se vám to podaří, tak u nás tento sport posunete o velký kus dopředu. Hodně štěstí," vzkázal Topolánek za oceán.

 

Sáblíková a její rodiče podle něj ukázali, jak se dá dělat vrcholový sport bez výrazné podpory státu. "A je pro mě na zamyšlení, jestli ty všechny sportovní svazy funguji dobře a jestli dostávají účelně své peníze," dodal Topolánek.

Právě úspěchy Sáblíkové a také juniorské mistryně světa Andrey Jirků považuje za klíčové pro větší rozšíření rychlobruslení mezi mládeží.

"Myslím, že (jejich úspěchy) přitáhnou další adepty a vyznavače dlouhých nožů. A pokud bude členská základna narůstat, tak si svůj vlastní ovál určitě zaslouží. Těžko to ale může být naopak," řekl Topolánek.

Dvojici hal vedle brněnského Boby centra postavila vloni za 121 milionů firma Stel Hockey. Vedle dvou ledových ploch, z nichž jedna odpovídá normám NHL a druhá regulím evropského hokeje, mají haly 14 šaten, v přízemí několik obchodů a restauraci.

Dopoledne jsou ledové plochy pronajímány školám, odpoledne na nich trénují mládežnické týmy brněnské Techniky. Pro rychlobruslaře jsou ale ledové plochy příliš malé. Mohou na nich trénovat jen starty a vychovávat nadějné talenty.

Topolánek si dnes také prohlédl plány víceúčelového sportovního centra v areálu univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích. Ty počítají s výstavbou moderního dvouposchoďového stadionu. V jednom patře by měl být atletický ovál a v druhém rychlobruslařský.

"Jedna věc jsou ale vize, druhá věc jsou konkrétní plány a třetí pak peníze. Mně se ty plány líbily, ale taková investice musí mít podporu především města a kraje. Dokonce bych řekl, že ani ty státní či veřejné peníze na to stačit nebudou a že se musí najít
privátní subjekt, který bude ochoten halu spolufinancovat. Jinak se nepostaví, víc slíbit nemohu," řekl Topolánek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu za špatnou naftu v Brně

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. Proti rozhodnutí ČOI se mohl Globus do 15 dnů od vydání rozhodnutí odvolat, odvolání ale nepodal, pokuta je tedy pravomocná. Řetězec ji musí do měsíce od nabytí právní moci zaplatit.

Problémem byla hodnota oxidační stability motorové nafty, která v případě překročení může poškodit palivový systém auta. Inspektoři odebrali vzorky u brněnské samoobslužné stanice v Hradecké ulici třikrát v průběhu loňského září. Diesel plus vykázal při odběrech hodnotu oxidační stability od 91 až do 354 gramů na metr krychlový, přičemž norma stanoví limit 33 gramů na metr krychlový.

"Oxidační stabilita hodnotí odolnost nafty proti chemickým změnám doprovázených tvorbou úsad při dlouhodobém skladování a při vystavení zvýšeným teplotám. Z výsledku zkoušky lze usuzovat, jak velkou tvorbu nerozpustných látek a následně úsad lze očekávat. Nevyhovující výsledek oxidační zkoušky ukazuje na oxidační nestabilní produkt, který může způsobit poškození palivového systému vozidla," uvedla inspekce v rozhodnutí. Usazeniny vytvořené v naftě kvůli oxidační nestabilitě mohou ucpat palivový systém, zvýšit opotřebování nebo poškodit hydraulické prvky systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy