Časovkářský démon Martin: Nemůžu myslet na nic jiného než na zlato

Michal Šenk
23. 9. 2015 10:32
Tony Martin
Tony Martin | Foto: Facebook Tour de France

Richmond (od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz): V čase 20:43:30 vyrazí na 53,5 kilometru dlouhou časovku světového šampionátu v cyklistice poslední závodník proti chronometru. Němec Tony Martin.

Pokud by vyhrál, s počtem čtyř světových časovkářských titulů by vyrovnal další legendu této disciplíny, Švýcara Fabiana Cancellaru. Ten v Richmondu kvůli zranění nejede.

Třicetiletý rodák z Chotěbuzi byl po nedělní týmové časovce hodně zklamaný. Jeho Etixx-QuickStep skončil těsně druhý za americkou stájí BMC. Pro Martina to byla v této sezoně další citelná rána, poté co se po pádu a zlomené klíční kosti musel odporoučet z Tour de France, a k tomu z pozice muže ve žlutém. "Přijeli jsme pro zlato, ne pro stříbro," hlásil ještě k týmové časovce při setkání s novináři v Richmondu.

Čím delší, tím lepší

Jinak byl den před individuálním závodem už zase plný optimismu a odhodlání. "Cítím se dobře. Je fajn, že trať závodu je poměrně dlouhá. Pro mě čím delší, tím lepší," řekl Martin.

"Po zranění z Tour de France už jsem fit. Nic mě nebolí. Rameno je naprosto v pořádku. Nemůžu tedy myslet na nic jiného než na zlato," ujišťoval. Profil trati pak označil za "harmonický".

Mužská časovka jako jediná nestartuje přímo v centru Richmondu, kde je i její cíl, ale v několik mil od města vzdáleném Kings Dominion. Trasa má mírně zvlněný profil. Jediné místo trati ovšem svoji nadmořskou výškou nepřekračuje hladinu 70 metrů.

Miluje ho i americké publikum

Půjde o trochu jiný závod, než byla týmová časovka. Tam se ale podle svých slov Martin cítil skvěle. "Vlastně jsem se musel omluvit kolegům, že jsem jel tak dobře. Trochu je to bolelo," poznamenal v žertu.

Před středečním závodem pak Martina potěšila také dvě místa na stupních vítězů pro mladé německé jezdce v kategorii do 23 let. V boji s časomírou dojel druhý Maximilian Schachmann a třetí Lennard Kamna.

A radost mu zde dělá i podpora amerických fanoušků. Ti mají, jak známo, rádi velké příběhy a vítěze a tím Martin je. Pokřiky Tony, Tony bylo slyšet Richmondem i ve chvíli, kdy se jel jen tak projet městem. "Ale nebojte. Ve středečním závodě budou jistě fandit svým," podotýká.

Wiggins sokem v hodinovce

Martin vyhrál individuální časovku mezi lety 2011 a 2013 třikrát po sobě. Loni ve španělské Ponferradě se ovšem musel sklonit před Bradleym Wigginsem. Třetí byl před rokem Nizozemec Tom Dumoulin. Ten bude zřejmě Martinovým hlavním vyzyvatelem i letos.

Také Wiggins ovšem pro Martina zůstává stále soupeřem. Jen v jiné disciplíně a k srovnání pak nedojde hned.

Britský sir je mimo jiné držitelem světového rekordu v hodinovce. Za 60 minut dokázal pokořit 54,526 kilometru. "Taky do toho půjdu. Asi ne v příštím olympijském roce, ale možná už v roce 2017, 2018," zamýšlí se německý habán.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.