Satoranský: Dokážu řídit tým, soupeři už si mě víc hlídají. Za zákeřný faul se mi Portis neomluvil

Daniel Poláček Daniel Poláček
20. 3. 2018 6:11
V minulé sezoně coby nováček poznával velký svět basketbalové NBA, nyní Tomáš Satoranský naplno ukazuje, co v něm je.
Tomáš Satoranský v dresu Washingtonu.
Tomáš Satoranský v dresu Washingtonu. | Foto: ČTK

Washington/Praha - Sled událostí z přelomu ledna a února možná změnil Tomáši Satoranskému kariéru. Vrchní rozehrávač Washingtonu John Wall prohrál boj s bolavým kolenem a šel na operaci.

Jediný Čech v NBA díky tomu dostal šanci v zahajovací sestavě. "Wizards teď půjdou dolů," prohlašovali mnozí nedůvěřivě.

Americký klub se však bez svého kapitána nesesypal. Naopak začal vítězit ještě častěji, čímž všechny překvapil. Za 14 výher z 22 zápasů musel sklidit nejhlasitější potlesk nový mozek mužstva - Satoranský. "Vnesl mezi spoluhráče trochu jinou chemii, protože nechce střílet, ale nahrávat. Spojil tým dohromady," prohlásila nedávno bývalá hvězda Isiah Thomas.

A to nebylo vše. Mezi basketbalovými znalci vypukla diskuse, zda Washington není lepší, když místo Walla hraje jako hlavní rozehrávač Satoranský.

"Fanoušci v Americe rádi spekulují, vyloženě milují fantazírování," podotýká 26letý Čech. Sám si dává pozor, aby mu famózní období nezakalilo úsudek: "Myslím, že trenéři vidí, že dokážu tým řídit, ale je naprostá blbost, že bychom byli lepší bez Walla. Když se zranil, každý udělal krok dopředu. Proto jsme začali vyhrávat. V posledních zápasech je vidět, jak nám chybí Johnova agresivita a rychlost. Určitě ho budeme potřebovat v play-off, které je o hvězdách."

Velcí hráči mají v basketbalu mnohem důležitější roli než třeba v hokejové NHL. Na palubovce běžně stráví tři čtvrtiny duelu, čemuž odpovídá i plat. Například tři největší opory Washingtonu spolknou zhruba stejně peněz jako celá soupiska Montrealu Canadiens.

V tomhle přepychovém světě teď Satoranský vábí pozornost.

Během Wallova zranění už stihl překonat český střelecký rekord Jiřího Welsche, když Chicagu nasázel 25 bodů. Také ukázal, že umí diváky rozproudit povedeným trikem. Ale co je hlavní, od startu února má lepší statistiky než kterýkoliv Čech v historii NBA. V březnu dosáhl na vskutku zajímavé průměry, pokud jde o body (11,3), asistence (5,9) a doskoky (4,5).

"Trenér (Scott Brooks, pozn. red.) mi začíná mnohem víc věřit," libuje si Satoranský.

Když teď ve Washingtonu zajde na nákup nebo do restaurace, lidé ho poznávají častěji než dřív. "Přejí mi hodně štěstí, ale určitě nejsem celebrita," vypráví český rozehrávač. "Podporu cítím také přímo na hřišti. Fanoušci nečekali, že po zranění Johna budeme hrát tak dobře."

Možná to nečekali ani soupeři. Ovšem teď už zbystří, kdykoliv "Satyho" vidí, což pilně střežený muž potvrzuje: "Stoprocentně to tak je. Snaží se potlačit moje silné stránky."

Někdy ale zajdou příliš daleko. Po střetu s Bobbym Portisem z Chicaga si Satoranský otíral z tváře krev a prodělal lehký otřes mozku: "Šlo o celkem zákeřný faul. Překvapilo mě, že se Portis neomluvil. Ani neukázal žádné gesto. Tahle věc mě na tom frustrovala nejvíc."

Takhle Satoranského složil Bobby Portis. | Video: Youtube.com

Jinak je dvoumetrový dlouhán spokojený. Otázkou zůstává, jak mu pohne s náladou blížící se návrat Walla.

"Nemůžu čekat, že pak budu stejně vytížený," realisticky předvídá Satoranský, který v posledních kláních trávil na palubovce víc než 30 minut. Důlek na střídačce ale zřejmě nevysedí: "Od trenérů mám menší náznaky, že bych mohl hrát vedle Johna. Na dvojce, na trojce, hodně bez míče." Jinými slovy existuje možnost, že český rozehrávač zůstane v zahajovací sestavě, ale zamíří na křídlo.

Podstatné je, aby Wizards našli úspěšný mix pro vyřazovací část. A v prvním kole se vyhnuli Clevelandu. "Snažíme se o to, hlavně kvůli LeBronovi. Má úžasnou sezonu a v play-off hraje ještě o level výš."

Dvanáct zápasů před koncem základní části je Washington čtvrtý z osmi postupujících v konferenci. Povýší s Wallovým návratem, nebo ztratí nabranou dynamiku?

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy