reklama
 
 

Tiumena prohlédl muž se zlatýma rukama. Teď je na řadě Váňa

3. 10. 2012 9:00
Obhájce vítězství Tiumen má za sebou poslední ostrý trénink před 122. Velkou pardubickou

Mlýnce/Bohuslav - Určitě to nebyl rozhodující moment Tiumenovy přípravy, ale výmluvně ukazuje, jak svědomitě ho Josef Váňa chystá na obhajobu vítězství ve Velké pardubické.

Den poté, co jedenáctiletý valach absolvoval závěrečný ostrý trénink před 122. ročníkem slavného dostihu, se ve Váňových stájích pod vrchem Vladařem objevil maďarský expert Albert Klimscha.

Muž, který se v roli fyzioterapeuta stará o koně britské legendy Sira Michaela Stouta nebo francouzského impéria Aga Chána a ve svém oboru platí za největší kapacitu v Evropě.

Na Karlovarsko ho pozval Tiumenův majitel Ivo Köhler, jehož koním Klimscha opakovaně pomohl už v minulosti.

Stejně velký z obou stran

V úterý na devětašedesátiletého muže s postavou žokeje nečekal žádný oříšek, měl pouze zkontrolovat, zda jsou Váňovy hvězdy před vrcholem sezony v pořádku.

"K dnešním dostihům takové věci prostě už patří. Díval se, zda nejsou zablokovaní, a Tiumena prohlížel, jestli je stejně velký vpředu i vzadu. Což je, takže je všechno v pořádku,“ vtipkoval Váňa.

Osminásobný vítěz Velké pardubické, který se v případě dalšího triumfu může stát nejstarším vítězem v historii dostihu, byl jedenáct dní před startem na roztrhání.

Jen během dopoledne za ním přijely čtyři různé redakce včetně rozhlasu a televize, které zajímalo jediné: Dostal se už Tiumen po letních zdravotních problémech do správné pohody?

Zdá se, že po pondělním tréninku Váňa zná odpověď.

"Byla to ta poslední, nejtěžší práce a strávil ji dobře. Aspoň podle toho, jak tady dnes s holčinou v sedle vyklusával. Ale tu hlavní odpověď musí dát 13. října v Pardubicích…" poznamenal.

Odnaučí Váňu kulhat?

Podle terapeuta Klimschy byl Tiumen lehce zablokovaný v kříži a maďarský fachman to hned za použití svých silných rukou, ale i některých nečekaných nástrojů včetně kladívka, začal řešit.

"Šlo o uvolnění zádových svalů. Má za sebou tak těžkou přípravu, že kdybych to já musel absolvovat s Váňou na zádech, tak bych asi byl zablokovaný taky," glosoval to Váňa.

Teď už bude Tiumen více méně odpočívat, dlouhé ladění formy je u konce. Terapeuti se nyní vrhnou na Váňu.

"U jednoho jsem byl včera, je to pán, který si myslí, že mě odnaučí kulhat, tak mu držím palce. Mám také fyzioterapeuta v Karlových Varech, tam jsem ještě objednaný na čtvrtek..."

Což je procedura, která nemá nic do činění s věkem. Stejného specialistu před startem vyhledá i Váňova stájová jednička, o dvě generace mladší Josef Bartoš. Ten letos naposled pojede bělku Sixteen.

autoři: Martin Cáp, Sport | 3. 10. 2012 9:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama