Testy ukázaly Froomeovu výjimečnou schopnost zužitkovat kyslík

ČTK ČTK
4. 12. 2015 16:03
Dvojnásobný vítěz Tour de France má výjimečnou aerobní kapacitu, tedy schopnost zužitkovat přijímaný kyslík. Výsledky zveřejnil ve čtvrtek na svém webu časopis Esquire.
Chris Froome
Chris Froome | Foto: Reuters

Paříž - Britský cyklista Chris Froome ve snaze prokázat, že je schopen mimořádných výkonů bez použití nedovolených prostředků, zveřejnil výsledky laboratorních testů svého těla. Ty ukazují, že dvojnásobný vítěz Tour de France má výjimečnou aerobní kapacitu, tedy schopnost zužitkovat přijímaný kyslík. Výsledky zveřejnil ve čtvrtek na svém webu časopis Esquire.

Třicetiletý závodník stáje Sky, jejíž barvy hájí i český jezdec Leopold König, čelí dlouhodobě pochybnostem, zda jsou jeho výkony "čisté". Laboratoř v Londýně změřila jeho sílu, vytrvalost, ale také efektivitu, s jakou jeho tělo využívá kyslík a dopravuje ho do svalů během intenzivního cvičení. Výsledkem byla hodnota 84,6, což je více než dvojnásobek, než mají ukazatele VO2max u běžné populace.

"Jsem jediný, kdo může doopravdy říci, že je čistý," citoval Esquire Froomea. "Neporušil jsem pravidla, nepodváděl jsem a nebral jsem žádnou tajnou látku, která ještě není známá. Vím, že mé výsledky obstojí ve zkoušce časem a lidé nebudou říkat 'aha, to bylo to tajemství'. Žádné tajemství není," uvedl Froome, který vyhrál Tour předloni a letos.

"Ty hodnoty jsou mimo grafy a v naší laboratoři jsme ani neměli nikoho, kdo by se k tomu přibližoval. Číslo, které jsme naměřili u Froomea, je blízko tomu, což podle nás může být nejvyšší limit VO2 u lidí," řekl Phillip Bell, jeden z vědců laboratoře, který se zabývá sportem.

Rekordmanem je norský talent

Naměřená hodnota 84,6 je mimořádná, ale nikoliv nejvyšší, kterou se sportovci prezentovali. Mezi cyklisty se dostali výše například Miguel Indurain (88) či Greg LeMond (92,5). Legendární běžec na lyžích Björn Dählie dosáhl údajně hodnoty 96. A neoficiálním rekordmanem je teprve jednadvacetiletý norský cyklista Oskar Svendsen, jemuž v 18 letech naměřili dokonce 97,5.

Laboratoř zveřejnila i další data. Froome je například schopen šlapáním do pedálů vyprodukovat energii až 525 wattů, přičemž velmi vysoký výkon 419 wattů zvládne udržet i třeba po dobu 20 až 40 minut. Daná čísla mohou být vysvětlením, proč Froome exceluje nejen při stoupáních na Tour, ale dokáže zároveň vyvinout mimořádnou rychlost, když je potřeba.

"Všechnu tu tvrdou práci a trénink můžete hodit z okna, když o vás někdo říká, že dopujete. A to mě trápí. Ale zároveň chápu, kde se ty otázky berou," připustil Froome.

Možná s narážkou na to, jak špatnou pověst má stále především silniční cyklistika kvůli dopingovému skandálu Lance Armstronga. "Otázky musí být zodpovězeny. A když jsou ty otázky férové, velmi rád na ně odpovím," uvedl Froome.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Policie rozehnala v Praze noční večírek, sešlo se na něm přes 100 lidí

Policie v noci na sobotu zasahovala v centru Prahy v klubu, který otevřel navzdory nařízení vlády kvůli koronaviru. Uvedl to server Blesk.cz, policie zásah potvrdila na svém webu a Twitteru. V klubu se u sešlo 119 mladých lidí, z toho 102 cizinců a 17 Čechů. A akci se dozvěděli přes uzavřenou skupinu na sociální síti, uvedl Blesk.

Vstup do prostor byl na heslo. Server TN.cz uvedl, že party začala v pátek po 22:00 a měla trvat do sobotních 4:00. Kolem půlnoci ale na místo přijela policie a provoz klubu ukončila. Provozovatel nechtěl policisty do klubu v Anenské pustit, proto použili beranidlo, hák a hydraulický rozpínák zárubní a do klubu se dostali násilím. Na místě zadrželi osm osob, které považují za organizátory akce.

Na místě zasahovala i záchranná služba, jedna dívka byla kvůli intoxikaci alkoholem převezena do nemocnice, uvedla pražská záchranná služba na Twitteru.

Restaurace, hudební i taneční kluby a další podobná zařízení musejí mít zavřeno v důsledku nařízení kabinetu v rámci opatření proti šíření koronaviru. Restaurace mohou provozovat výdejní okénka, ovšem jen do 23:00, kdy také začíná platit zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy