"Za můj doping může sex." Hvězda uspěla s netradičním vysvětlením, trest nedostane

Rudolf Černík Rudolf Černík
7. 2. 2020 7:22
Jedenáctinásobná mistryně světa v rychlostní kanoistice Laurence Vincentová-Lapointeová může závodit. Kanadská sportovkyně sice neprošla dopingovou kontrolou, ale uspěla s netradičním vysvětlením, jak se zakázaná látka dostala do jejího těla.
Foto: ČTK

Vincentová-Lapointeová měla pozitivní test loni v červenci před světovým šampionátem. V jejím vzorku byly odhaleny stopy ligandrolu, zakázané látky podobné na steroidové bázi. Kanadské kanoistce hrozil čtyřletý zákaz činnosti, čímž by přišla i o start na letošní olympiádě v Japonsku.

Závodnice se však může na hry v Tokiu v klidu připravovat, neboť na konci ledna uspěla před tribunálem Mezinárodní kanoistické federace (ICF) s vysvětlením, jak se ligandrol do jejího těla dostal.

Vincentová-Lapointeová společně se svým právníkem a za pomoci odborných posudků dokázala, že se tak stalo během sexu s jejím tehdejším přítelem. "Byla jsem úplně šílená z toho, že on byl tím zdrojem. Zároveň je to úleva, že po měsících a měsících hledání jsme se dobrali toho, jak jsem byla kontaminována," prohlásila kanoistická hvězda.

Zprvu ji totiž vůbec nenapadlo, co mohlo pozitivní dopingový test způsobit. "Tohle není zrovna to, o čem jako sportovec přemýšlíte. Většinou myslíte na to, s čím přijdete do kontaktu. Myslíte na to, co jíte, jaké si berete léky. Máte nástroje, jak si zkontrolovat, co je bezpečné, a co ne, a já jsem je vždycky využívala," svěřila se Vincentová-Lapointeová.

Proto si lámala hlavu, jak se jí látka do těla dostala. "Je to prostě neuvěřitelné," řekl její právník Adam Klevinas. "Trvalo to měsíce, než jsme dostali výsledky. Nakonec nás napadlo, abychom odebrali k analýze vzorky vlasů jejího expřítele a otestovali přípravek, který, jak konečně přiznal, užíval," popsal Klevinas.

Odborné expertizy nakonec přesvědčily i Mezinárodní kanoistickou federaci. "Po zvážení důkazů vědeckých odborníků, které poskytl právnický tým slečny Vincentové-Lapointeové, a vzhledem k zanedbatelným stopám ligandrolu nalezeným v jejím vzorku přijala ICF, že slečna Vincentová-Lapointeová neužila zakázanou substanci vědomě," stojí v omilostňujícím verdiktu federace.

Kanadská kanoistka tak může pokračovat v úspěšné závodní kariéře.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: ČTK
Další zprávy