"Za můj doping může sex." Hvězda uspěla s netradičním vysvětlením, trest nedostane

Rudolf Černík Rudolf Černík
7. 2. 2020 7:22
Jedenáctinásobná mistryně světa v rychlostní kanoistice Laurence Vincentová-Lapointeová může závodit. Kanadská sportovkyně sice neprošla dopingovou kontrolou, ale uspěla s netradičním vysvětlením, jak se zakázaná látka dostala do jejího těla.
Foto: ČTK

Vincentová-Lapointeová měla pozitivní test loni v červenci před světovým šampionátem. V jejím vzorku byly odhaleny stopy ligandrolu, zakázané látky podobné na steroidové bázi. Kanadské kanoistce hrozil čtyřletý zákaz činnosti, čímž by přišla i o start na letošní olympiádě v Japonsku.

Závodnice se však může na hry v Tokiu v klidu připravovat, neboť na konci ledna uspěla před tribunálem Mezinárodní kanoistické federace (ICF) s vysvětlením, jak se ligandrol do jejího těla dostal.

Vincentová-Lapointeová společně se svým právníkem a za pomoci odborných posudků dokázala, že se tak stalo během sexu s jejím tehdejším přítelem. "Byla jsem úplně šílená z toho, že on byl tím zdrojem. Zároveň je to úleva, že po měsících a měsících hledání jsme se dobrali toho, jak jsem byla kontaminována," prohlásila kanoistická hvězda.

Zprvu ji totiž vůbec nenapadlo, co mohlo pozitivní dopingový test způsobit. "Tohle není zrovna to, o čem jako sportovec přemýšlíte. Většinou myslíte na to, s čím přijdete do kontaktu. Myslíte na to, co jíte, jaké si berete léky. Máte nástroje, jak si zkontrolovat, co je bezpečné, a co ne, a já jsem je vždycky využívala," svěřila se Vincentová-Lapointeová.

Proto si lámala hlavu, jak se jí látka do těla dostala. "Je to prostě neuvěřitelné," řekl její právník Adam Klevinas. "Trvalo to měsíce, než jsme dostali výsledky. Nakonec nás napadlo, abychom odebrali k analýze vzorky vlasů jejího expřítele a otestovali přípravek, který, jak konečně přiznal, užíval," popsal Klevinas.

Odborné expertizy nakonec přesvědčily i Mezinárodní kanoistickou federaci. "Po zvážení důkazů vědeckých odborníků, které poskytl právnický tým slečny Vincentové-Lapointeové, a vzhledem k zanedbatelným stopám ligandrolu nalezeným v jejím vzorku přijala ICF, že slečna Vincentová-Lapointeová neužila zakázanou substanci vědomě," stojí v omilostňujícím verdiktu federace.

Kanadská kanoistka tak může pokračovat v úspěšné závodní kariéře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy