"Za můj doping může sex." Hvězda uspěla s netradičním vysvětlením, trest nedostane

Rudolf Černík Rudolf Černík
7. 2. 2020 7:22
Jedenáctinásobná mistryně světa v rychlostní kanoistice Laurence Vincentová-Lapointeová může závodit. Kanadská sportovkyně sice neprošla dopingovou kontrolou, ale uspěla s netradičním vysvětlením, jak se zakázaná látka dostala do jejího těla.
Foto: ČTK

Vincentová-Lapointeová měla pozitivní test loni v červenci před světovým šampionátem. V jejím vzorku byly odhaleny stopy ligandrolu, zakázané látky podobné na steroidové bázi. Kanadské kanoistce hrozil čtyřletý zákaz činnosti, čímž by přišla i o start na letošní olympiádě v Japonsku.

Závodnice se však může na hry v Tokiu v klidu připravovat, neboť na konci ledna uspěla před tribunálem Mezinárodní kanoistické federace (ICF) s vysvětlením, jak se ligandrol do jejího těla dostal.

Vincentová-Lapointeová společně se svým právníkem a za pomoci odborných posudků dokázala, že se tak stalo během sexu s jejím tehdejším přítelem. "Byla jsem úplně šílená z toho, že on byl tím zdrojem. Zároveň je to úleva, že po měsících a měsících hledání jsme se dobrali toho, jak jsem byla kontaminována," prohlásila kanoistická hvězda.

Zprvu ji totiž vůbec nenapadlo, co mohlo pozitivní dopingový test způsobit. "Tohle není zrovna to, o čem jako sportovec přemýšlíte. Většinou myslíte na to, s čím přijdete do kontaktu. Myslíte na to, co jíte, jaké si berete léky. Máte nástroje, jak si zkontrolovat, co je bezpečné, a co ne, a já jsem je vždycky využívala," svěřila se Vincentová-Lapointeová.

Proto si lámala hlavu, jak se jí látka do těla dostala. "Je to prostě neuvěřitelné," řekl její právník Adam Klevinas. "Trvalo to měsíce, než jsme dostali výsledky. Nakonec nás napadlo, abychom odebrali k analýze vzorky vlasů jejího expřítele a otestovali přípravek, který, jak konečně přiznal, užíval," popsal Klevinas.

Odborné expertizy nakonec přesvědčily i Mezinárodní kanoistickou federaci. "Po zvážení důkazů vědeckých odborníků, které poskytl právnický tým slečny Vincentové-Lapointeové, a vzhledem k zanedbatelným stopám ligandrolu nalezeným v jejím vzorku přijala ICF, že slečna Vincentová-Lapointeová neužila zakázanou substanci vědomě," stojí v omilostňujícím verdiktu federace.

Kanadská kanoistka tak může pokračovat v úspěšné závodní kariéře.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Inter vyhrál v Parmě a vede italskou ligu před AC už o šest bodů

Fotbalisté Interu Milán vyhráli dohrávku 25. kola italské ligy na hřišti Parmy 2:1 a v čele tabulky zvýšili náskok před městským rivalem AC už na šest bodů. Dvěma góly v rozmezí osmi minut ve druhém poločase se na vítězství podílel chilský útočník Alexis Sánchez po asistencích belgického kanonýra Romelua Lukakua. Předposlední tým tabulky dokázal už jen snížit zásluhou Brazilce Hernaniho.

Inter drží v Serii A už devět zápasů neporazitelnost a šestou výhrou za sebou využil středeční bodovou ztrátu AC Milán po remíze 1:1 s Udine. Parma naopak čeká na tříbodový zisk už 16 kol a zaostává o šest bodů za pozicemi znamenajícími udržení v soutěži.

před 7 hodinami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy