Tesař: Kreuziger? Klíčový hráč v boji o vítěze Tour!

Roman Kreuziger bude pro další tři dny Tour de France jejím klíčovým mužem!
...Do cíle 32 kilometrů dlouhé horské zkoušky dorazil na konečném čtvrtém místě, když na vítězného Chrise Frooma ztratil pouhých 23 vteřin.
Rodák z Moravské Třebové založil na úspěch a posun na třetí místo celkového pořadí především v jízdě na oba kopce, které dnešní časovku rámovaly.
Výborně se mu povedl také první technický sjezd, takže na druhém mezičase mezi oběma vrcholy figuroval na průběžném druhém místě pouhých osm vteřin za stájovým parťákem Albertem Contadorem.
Jenže ve druhém sjezdu oba jako jediní nepřesedlali na časovkářský speciál a na své rivaly ztratili...
Foto: Reuters
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
18. 7. 2013 5:00
Přečtěte si rozhovor s expertem Aktuálně.cz o dalším vývoji Tour de France, navrch přidáváme pohled Romana Kreuzigera i jeho šéfa.

Praha/Gap – Právě dnes Tour de France startuje. Toť slova experta deníku Aktuálně.cz Lubora Tesaře, bývalého špičkového dráhového i silničního cyklisty, před první ze tří extrémně těžkých horských alpských etap na stém ročníku Tour de France.

Středeční horskou etapu se dvěma přejezdy Alpe d´Huez sledujte v podrobné reportáži od 12:30 hodin ZDE!

„Saxo-Tinkoff sice nevyhrálo časovku, přesto jsou paradoxně vítězi etapy oni,“ dodává v rozsáhlém rozhovoru, ve kterém podobných paradoxů naleznete více. Jedno je jisté. Klíčovým hráčem v boji o žlutý dres pro vítěze jubilejní „Staré dámy“ se nyní definitivně stal český cyklista Roman Kreuziger, třetí muž průběžného pořadí a stájový kolega druhého Alberta Contadora.

To ostatně potvrzují také slova šéfa dánské formace Saxo-Tinkoff Bjärneho Riiseho, které vám společně s hlasy Romana Kreuzigera nabízíme pod rozhovorem.

Asi se nejde zeptat na úvod jinak: jak se vám Roman Kreuziger ve středeční časovce líbil?

(Úsměv) Moc. Myslím, že předvedl, že je ve famózní formě a budu se stejně jako všichni čeští fanoušci těšit na další pokračování Tour. Peloton má před sebou tři horské etapy, kde se rozhodne. Trošku mě mrzí, že prohrál s Contadorem, myslel jsem, že je na tom lépe než Alberto, ale jen Roman ví, kde případně ztratil. Navíc to není až tak podstatné.

Ten rozdíl mezi nimi mohl možná dělat disk na zadním kole Contadora, který Kreuziger nevezl...

Disk je sice rychlejší, ale je také otázkou, jak se na něm cyklista cítí. Každý na Tour jede na tom nejlepším dostupným vybavení a každý závodník si pro časovku určuje veškeré vybavení sám, protože za výsledek v ní je zodpovědný jen a pouze on. Diskové kolo je super ve sjezdu či po rovině, nicméně na drátech se projede zase rychleji zatáčka.

Což by i odpovídalo. Kreuziger na Contadora v prvním techničtějším sjezdu získal, ve druhém silovějším naopak ztratil...

Souhlas. Myslím si, že pro ten začátek byly dráty lepší, pak asi ten disk. Ale je to na každém z kluků. Navíc nemá cenu se tady bavit o pár vteřinách, ty totiž Tour nerozhodnou. Teď bude záležet na tom, jak se budou všichni cítit v kopcích.

I tak ale může časovka napovědět, Kreuziger s Contadorem na Frooma ztratili minimálně, navíc většinu právě v tom posledním sjezdu, kde si Brit přeskočil na časovkářský speciál.

Rozhodně. Pro oba kluky ze Saxa je dobře, že Froome nevyhrál o minutu, ale jen o pár vteřin. Je to další kousek do mozaiky, důkaz něčeho – že mu to nesedlo, nebo že je unavený. Tak, či onak, v dalších dnech se to potvrdí.

Může hrát nějakou roli, že se domestici – především pak ti Frooma – šetřili?

Myslím, že ne, maximálně to, že jezdci Saxa jsou v takové pohodě, že se šetřit nemuseli. Určitě udělají vše pro to, aby průběh Tour zvrátili. Budou útočit, ať už se jim to povede, či nikoliv. Paradoxně taky je pravda, že Contador s Kreuzigerem jsou vítězi časovky, přestože v cíli byl první Froome. Do boje jistě promluví i další jako Quintana či Rodriguez, nyní to ale nejen asi já vidím na souboj Frooma proti Contadorovi s Kreuzigerem.

Brit je v trošku bizarní situaci. Vede o více jak čtyři minuty, přesto spousta lidí pochybuje, že může celou Tour vyhrát. To v minulosti nebylo. Může za to fakt, že na rozdíl od Armstronga či třeba loni Wigginse nemá k ruce tak silný tým?

Přesně tak. I když on ho měl. Ovšem, aniž bych se chtěl dotknout Richieho Porteho, tak ten pro něj není tak důležitý, jako byli Vasil Kirilenka a Edvadl Boasson Hagen, o které přišel před deseti dny. To bylo krásně vidět na Korsice. Na čele byly vláčky čtyř pěti stájí, všichni špička v oboru, přesto tam Kirilenka s přehledem určoval tempo a držel Frooma za sebou. To samé Hagen, který je tank na rovině, ve spurtu, umí přejet kopce. Přičtěte si k tomu pomlácené Gerranse s Kennaughem a najednou zjistíte, že Froome má de facto rozložený celý tým, vlastně na lopatkách. On si vážně nemůže být jistý vítězstvím ani když před sobotou povede o dvě tři minuty.

Všichni nyní mluví o taktice Saxo-Tinkoff, o tom, že je Kreuziger žolíkem v boji o žlutý dres. V čem ta taktika vězí? Přibližte čtenářům ty taktické varianty, nač se nyní Froome může těšit?

Je třeba se podívat trochu zpět. Kluci ze Saxa nevypadají, že by jim docházelo, naopak. Na Mont Ventoux rozjel Froomovi tempo Porte a oba byli poslední, které dokázali odpárat. Jasně, Froome možná je stále o trošku lepší, jenže lepší je, když jsou všichni stejně odpočatí. Otázkou je, jak na tom Froome bude, když přijede pod kopec už unavený. Víte, já jsem moc rád, že se naplnila má slova o tom, že pokud dokáže někdo probudit potenciál Romana Kreuzigera, tak je to Bjärn Riis. Ne snad pro to, že bych se tady teď chtěl bít do prsou, ale kvůli Romanovi samotnému. On cítí, co v něm je a Riis nikdy nehází flintu do žita, nebrání jako Valverde v Pyrenejích druhé nebo třetí místo, ví, že za deset let bude všechny zajímat jen vítěz. Jasně, pro naše fanoušky, pro českou cyklistiku by bylo skvělé, kdyby Roman dojel do Paříže na třetím místě, možná by díky tomu měl i šanci vyhrát Sportovce roku, ale Riisemu je tohle všechno pochopitelně jedno. Tour bude nyní prostě hodně zajímavá, teď teprve začíná. A úspěch komukoliv zajistí hlavně bojovnost.

A pokud byste tedy měl nastínit ty taktické varianty?

Bude to vabank. Kluci ze Saxa prostě musí riskovat a je jasné, že Alberto bude riskovat méně, že to bude hlavně na Romanovi. Ale v neposlední řadě na tom nakonec může třeba i vydělat. Roman je sice pro Frooma nebezpečný, ale pořád ví, že na něj má k dobru pět minut. Když ho nechá v průběhu etapy odjet na dvě minuty, zase tolik se neděje. Otázkou je, kde a kdy zaútočit, ví se, že Roman je spíše tempař, že nástupy v horách nemá, i když třeba loni při etapové výhře na Giru dokázal nastoupit i ve stoupání. Ale pokud očesáte ostatní, tak se může nastoupit i na rovině, ve sjezdu.

Takže taktika Garminu, kterému se povedlo v Pyrenejích během pár kilometrů otrhat Froomovi všechny pomocníky?

Přesně, oškubávat Froomovi domestiky a pak ho utahat, což pokud by ta situace nastala, tak by kluci ze Saxa udělali, ne jako již zmíněný Valverde, který použil celý svůj tým pro udržení druhého průběžného místa. Dneska Romanovi nebude vadit, když s ním vyrazí Mollema. Jasně, Contador může trochu prskat, ale když Riis zavelí, on poslechne. Navíc i on ví, že mu to může pomoct. Proč? Protože Froome tyhle dva – nebo jinou dvojici – může nechat ujet, ale nemůže jen nechat takhle dojet do cíle. Prostě by je po té rovině musel začít sjíždět. A pak je tady šance pro Contadora, ten se za ním vyveze a na kopci si to s ním pak už může rozdat. Jen nastane ten rozdíl, o kterém jsem už mluvil, že by Froome nepřijel pod kopec stejně svěží jako on. Prostě Saxo-Tinkoff hraje vše do karet. Forma jezdců i ten těžký závěr Tour. Tři horské etapy za sebou? Pohádka! Když to přeženu, tak dneska si Frooma připraví a v pátek a neděli ho dodělají.

Bavíme se zatím jen o těchto třech. Ale jak podle vás mohou zamíchat kartami lídři, kteří jsou již daleko mimo očekávané pozice? Mám na mysli Evanse, Schlecka nebo i Valverdeho...

Velkou! Speciálně Valverde bude chtít vyhrát etapu a hlavně na to má kvalitu, nebýt defektu, tak je daleko výše. Sice nebude tahat, ale pomoct může, je silný, dokáže ujet, Roman či Alberto se s ním jistě dokáží domluvit a na rozdíl od Frooma s Quintanou domluvu i dodrží, Valverdemu si nikdo nedovolí kilometr před cílem ujet, když mu slíbi etapový triumf. Je možné, že některý z vámi zmíněných nastoupí, Roman s ním ujede a zase bude mít Brit problém, dilema. Jak jsem řekl, Contador s Kreuzigerem si nyní mohou pomoct s ostatními, Froomovi je těžko někdo pojede tempo.

Není pro české fanoušky přesto škoda, že Contador je lídrem? Kreuziger na tom sice zatím vydělává, ale pokud by se musel v nějaké etapě vydat, tak klidně může skončit celkově desátý, patnáctý...

Já říkám: ano, buďme nacionalisté, třetí místo bude super, pokud jej Roman udrží. Na druhou stranu, když bude letos pátý, šestý a za dva roky vyhraje, tak to bude lepší. A co je dle mého nejdůležitější, tak Roman si letos ukazuje, že na to, aby Tour jednou vyhrál, skutečně má! Ovšem i on sám ví, že mu ještě kousek chybí, že ještě musí trošku dozrát. Jenže on se zlepšovat ještě může, Contador už moc ne, navíc nikde není psáno, že za rok, dva bude pořád lídrem. Takže rozhodnutí na tom, kdo je vůdce bych nechal na vedení týmu, myslím, že vědí, co dělají.

Navíc to je asi i ten poslední paradox: Když se letos Kreuziger teď v závěru vydá, byť by skončil třeba až desátý, ale Contador by díky jeho práci vyhrál, může mu to do další kariéry pomoct daleko více, než když skončí druhý a třetí...

Přesně! Podívejte se na Frooma, loni superdomestik Wigginse a kde je letos.

Očima Romana KREUZIGERA (převzato z jeho oficiálního webu): „Jako tým jsme středeční časovku zvládli dobře. Škoda, že jsme nevyhráli, Albertovi chyběl kousek, ale pořád ukazuje zlepšení... Co se týká přesedlání na časovkářský speciál, tak ten jsem měl na střeše auta, ale viděl jsem, že je silnice mokrá a nechtěl riskovat. Na klasickém kole jsem se ve sjezdu cítil bezpečněji. Pár vteřin jsem ztratil, asi by bylo ve finále lepší kolo vyměnit, ale já jsem i tak s výsledkem spokojený. Třetí místo celkově je fajn a kdybych ho udržel do konce, bylo by to pěkné, ale tím hlavním cílem stále zůstává to, pokusit se dostat Alberta do žlutého dresu. Pro to bude kličové, jestli se v dalších dnech o něco pokusili. Uvidíme, zda-li se to povede!“

Očima Bjärneho RIISE, šéfa Saxo-Tinkoff: „Samozřejmě bychom chtěli, aby Alberto časovku vyhrál, ale i když se to nepovedlo, s výhledem na dalším dny se nám povedla jízda proti chronometru na výbornou. Froome sice vyhrál, ale my mu byli hodně blízko, což je pro nás pochopitelně důležité a může to také něco značit. Alberto i Roman zajeli skvěle a my máme nyní v rukou trumfy, se kterými můžeme v dobrém slova smyslu naložit dle našeho uvážení.

Sice by bylo lepší, kdyby zůstal ještě Mollema před námi, ale i tak je naše pozice skvělá. Máme před sebou ještě tři etapy a já věřím, že nás čeká ještě hodně zajímavý závod. Froomovi mohu slíbit jedno: budeme útočit a vždy a za všech okolností. A pokud se mu nelíbí ataky ve sjezdech, je to jeho věc. Pokud má strach z kopce, má brzdy, může je použít. Tohle je cyklistický závod, ne výlet!“

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 5 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy