Pyreneje zkrotil jako první Sánchez. Velké gesto Wigginse

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
15. 7. 2012 17:29
Čtrnáctou horskou etapu Tour de France překvapivě opanoval sprinterský démon - Slovák Peter Sagan.
Foto: Reuters

Foix - Čtrnáctou horskou etapu Tour de France opanoval Španěl ve službách Rabobanku Luis Léon Sánchez, který nastoupil ve skupince pěti uprchlíků přibližně sedm kilometrů před cílem.

Za ním se ztrátou 47 vteřin dojeli zbylí čtyři mušketýři - překvapivě spurtérské eso a lídr bodovací soutěže Peter Sagan, Sandy Casar, Philippe Gilbert a Gorka Instausti.

Evanse zastavily připínáčky

Ve skupině favoritů předvedli velké sportovní gesto Wiggins, Nibali a další lídři stájí, když při sjezdu z posledního kopce Mur de Péguére počkali na Australana Cadela Evanse, jenž se od vrcholu potýkal s problémy s kolem a nabral v jednu chvíli měl na ostatní favority i více jak dvě minuty ztráty.

Za potíže jeho i zhruba asi třicítky dalších jezdců mohou údajně rozházené připínáčky na trati. Jejich přítomnost potvrdil i ředitel Tour Christian Prudhomme a požádal policii, aby událost vyšetřila.

Jediný, kdo snížení tempa neakceptoval, byl mladý Francouz Pierre Rolland, který je v průběžném pořadí na devátém místě, což nakonec donutilo ostatní taktéž zrychlit, ovšem přesto se všichni zhruba deset kilometrů před cílem sjel do jedné skupiny...

Sprinter Sagan ukázal svaly i v horské etapě

Dvakrát se pokusila slovenská kometa Peter Sagan o únik. Napodruhé mu již nástup vyšel a poté předvedl výkon, který musel ohromit snad každého milovníka cyklistiky.

Na čele se postupně utvořila silná jedenáctičlenná skupinka, ve které byli i skvělí vrchaři jako L.L. Sánchez či Sandy Casar. Ta si postupně vypracovala na peloton patnáctiminutový náskok a před druhou vrchařskou prémií první kategorie 39 kilometrů před cílem bylo jasné, že i první pyrenejskou etapu letošní Tour ovládnou uprchlíci.

Po předchozí sprinterské prémii se při prudkém stoupání na Mur de Péguére (9,3 km s průměrným převýšením 7,9%) čtveřice skvělých vrchařů Sánchez, Casar, Insausti a Gilbert.

Jenže dva kilometry před vrcholem se na ně začal dotahovat... Ano, slovenský spurtér Peter Sagan. Ten se zhruba kilometr pod vrcholem objevil nejdříve po boku konsternovaného Sáncheze, poté dokázal dojet i Gilberta a Insaustiho.

Jediný, kdo dvaadvacetiletému jezdci odolal byl domácí Casar, který se stal prvním vítězem tohoto vrcholu v historii Tour. Bylo ale jasné, že při dlouhém sjezdu do cíle vedoucí pětice opět sjede dohromady.

Sánchez se nástupem utrhl Saganovi a spol.

To se také stalo a kde kdo již viděl coby vítěze Sagana, který byl z této party jednoznačně nejlepším sprinterem. To ovšem odmítl svým posledním nástupem Sánchez a zraněními stíhaný Španěl si tak po zásluze dojel pro své čtvrté etapové vítězství na nejslavnějším závodu světa.

Až ve spurtu o druhé místo tak mohl prokázat své kvality slovenský express, který pro sebe získal dres pro největšího bojovníka dne. Absolutně rezignovaný peloton poté dorazil do cíle se ztrátou 18:15 minuty včetně všech elitních jezdců.

Ještě před cílem poděkoval celý tým BMC směrem k vozům Sky (Wiggins) a Liquigasu (Nibali) a ocenili tak jejich gesto, kdy se rozhodli na obhájce trofeje a průběžně čtvrtého Evanse ve sjezdu počkat.

Cyklistický závod Tour de France

14. etapa - Limoux - Foix (191 km): 1. L. L. Sánchez (Šp./Rabobank) 4:50:29, 2. Sagan (SR/Liquigas), 3. Casar (Fr./FDJ), 4. Gilbert (Belg./BMC), 5. Izaguirre (Šp./Euskaltel) všichni -47, 6. Paulinho (Portug./Saxo Bank), 7. Minard (Fr./AG2R) oba -2:51, 8. M. Velits (SR/Omega Pharma Quick-Step) -3:49, 9. Vorganov (Rus./Kaťuša) -4:51, 10. Kruijswijk (Niz./Rabobank) -4:53.

Průběžné pořadí: 1. Wiggins 64:41:16, 2. Froome (oba Brit./Sky) -2:05, 3. Nibali (It./Liquigas) -2:23, 4. Evans (Austr./BMC) -3:19, 5. Van den Broeck (Belg./Lotto) -4:48, 6. Zubeldia (Šp./RadioShack) -6:15, 7. Van Garderen (USA/BMC) -6:57, 8. Brajkovič (Slovin./Astana) -7:30, 9. Rolland (Fr./Europcar) -8:31, 10. Pinot (Fr./FDJ) -8:51.

 

Právě se děje

Další zprávy