Tentokrát bez medaile. Synkovi skifařské finále nevyšlo, na MS skončil šestý

1. 9. 2019 15:09
Skifař Ondřej Synek na mistrovství světa v Ottensheimu medaili nezískal. Český veslař usiloval v Rakousku o rekordní šestý titul, ale ve finále nestačil na žádného soupeře a skončil šestý. Šampionem se stal třiadvacetiletý německý reprezentant Oliver Zeidler.
Ondřej Synek
Ondřej Synek | Foto: Ivana Roháčková

Česká výprava zůstala na MS poprvé od roku 2002 bez medaile. Synek jako jediný byl ve hře o cenné kovy a zajistil si tím alespoň start na olympijských hrách v Tokiu 2020. Účastnická místa vedle něj vybojovaly v závěrečném dnu šampionátu v Rakousku Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou díky druhému místu na dvojskifu ve finále B. Naopak skifařka Miroslava Topinková byla v "béčku" až pátá a o letenky na vrcholnou akci příštího roku bude muset bojovat příští rok v dodatečné kvalifikaci.

Šestatřicetiletý Synek na slepém rameni Dunaje postoupil do finále bez porážky. V rozhodující jízdě se ale od začátku pohyboval na konci startovního pole a zafinišovat už nedokázal. Stále se tak dělí co do počtu zlatých medailí o první místo v historickém pořadí s velkým rivalem Mahém Drysdalem z Nového Zélandu a Němcem Peterem-Michaelem Kolbem.

Zeidlerovi se naopak závěr povedl a zvítězil o tři setiny před Sverrim Nielsenem z Dánska, těsně třetí byl Nor Kjetil Borch. Zeidler teprve před třemi lety začal závodně veslovat po plavecké kariéře a vybojoval pro svoji zemi první titul na skifu po 17 letech. Navázal na triumf Marcela Hackera z roku 2002.

Antošová s Fleissnerovou potřebovaly k postupu na olympiádu porazit alespoň jednu posádku a po skvělém výkonu se jim to podařilo. Od prvního mezičasu na 500 metrech byly v čele a až ve finiši je porazila italská dvojice Stefania Buttignonová, Stefania Gobbiová. Koncovka závodu ale byla extrémně vyrovnaná, poslední Bělorusky zaostaly za vítězkami jen o 1,5 sekundy. Postupující pětici dělila sekunda.

"Byl to nejlepší závod, který jsme na mistrovství odjely. I tím, jak jsme se na něj připravily. Před opravkou jsme byly obě dost nervózní a teď jsme do toho šly po hlavě, věřily jsme si a zvládly jsme to úplně skvěle," radovala se Antošová. "Dnes prostě vše klaplo," usmívala se Fleissnerová.

Hned po průjezdu cílem bylo vidět, jak jsou obě nadšené, že kvalifikaci na olympiádu zvládly. "Je to obrovská úleva a skvělý pocit," řekla Antošová. "Před minulou olympiádou to bylo vypjaté, dřely jsme na květen a nevěděly jsme, zda to klapne, nebo ne. Teď budeme v klidu a těšíme se na jeden vrchol," uvedla Antošová, která s parťačkou na předešlé hry do Ria postoupila až z dodatečné kvalifikace.

Topinková se k závodům vrátila po mateřské dovolené loni a usiluje o start na páté olympiádě. K postupu potřebovala ve finále B skončit nejhůře třetí. Osmatřicetiletá veslařka ale od startu za nejlepšími zaostávala a jela poslední, na páté místo se posunula poté, co úplně odpadla Ukrajinka Diana Dymčenková.

"Tušila jsem, že to bude těžké a o tři postupové místa se budeme všechny rvát. A potvrdilo se to. Počítala jsem s tím, že mi na začátku odjedou, a věděla jsem, že moje silná stránka je spíše druhý kilometr a případně finiš. Bohužel ztráta byla tak velká, že jsem to nedokázala dohnat," řekla Topinková.

Přestože se až do konce snažila, už před cílem věděla, že šance na postup jsou pryč. "I nástup před finišem jsem dala dříve, ale prostě to nevyšlo," uvedla olympijská vítězka z Londýna 2012. Přestože byla zklamaná, výsledek brala jako realitu. "Myslím, že jsou lidi, kteří odsud odjíždí s daleko větším zklamání než já," podotkla Topinková.

O pátý olympijský start se v dodatečné kvalifikaci v květnu v Lucernu zřejmě pokusí. "Teď si musím odpočinout a pak zanalyzovat celou sezonu," řekla Topinková, která v červnu získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy. Možná tak nenačasovala formu správně.

Mistrovství světa ve veslování v Ottensheimu (Rakousko):

Muži:

Skif: 1. Ziedler (Něm.) 6:44,55, 2. Nielsen (Dán.) 6:44,58, 3. Borch (Nor.) 6:44,84, …6. Synek (ČR) 6:47,93.

Dvojskif: 1. Liou Č'-jü, Čang-Liang (Čína) 6:05,68, 2. Doyle, Byrne (Ir.) 6:06,25, 3. Zietarski, Biskup (Pol.) 6:07,87.

Osma: 1. Německo (Weissenfeld, Follert, Reinhardt, Johannesen, Schneider, Jakschik, Schmidt, Ocik, korm. Sauer) 5:19,41, 2. Nizozemsko 5:19,96, 3. Velká Británie 5:22,35.

Ženy:

Skif: 1. Puspureová (Ir.) 7:17,14, 2. Twiggová (N. Zél.) 7:20,56, 3. Kohlerová (USA) 7:22,21, …finále B: 5. Topinková (ČR) 7:41,73.

Dvojskif: 1. Donoghueová, Loeová (N. Zél.) 6:47,17, 2. Bodnarová, Radisová (Rum.) 6:48,55, 3. De Jongová, Scheenaardová (Niz.) 6:49,22, …finále B: 2. Antošová, Fleissnerová (ČR) 6:57,12.

Osma: 1. Nový Zéland (Greensladeová, Dykeová, Spoorsová, Bevanová, Prendergastová, K. Gowlerová, Rossová, J. Gowlerová, korm. Shepherdová) 5:56,91, 2. Austrálie 5:59,63, 3. USA 6:01,93.