Tenhle tým fungoval hlavně na emocích, říká trenér házenkářek Bašný

ČTK ČTK
14. 12. 2017 7:05
České házenkářky zaznamenaly na MS nejlepší výsledek v historii. Přes porážku s Nizozemskem tak byl spokojený i trenér Jan Bašný.
Petra Maňáková
Petra Maňáková | Foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz

Magdeburg - Osmé místo českých házenkářek na mistrovství světa v Německu nelze považovat za nic jiného než za úspěch. Novinářům to řekl kouč české reprezentace Jan Bašný. Podle něj by velkého úspěchu měly rychle využít házenkářský svaz i kluby a přivést k házené děti. Bašný vyzvedl sílu celého kolektivu, z Ivety Luzumové se podle něj stala světová hráčka a z Markéty Jeřábkové střelecká hvězda.

Házenkářky v základní skupině vyhrály nad Argentinou i silným Polskem, potom prohrály se Švédskem, Norskem a Maďarskem. V osmifinále však překvapivě vyřadily favorizované Rumunsko s nejlepší házenkářkou světa Cristinou Neaguovou a postupem mezi nejlepší světovou osmičku zaznamenaly historicky nejlepší výsledek samostatné ČR. Ve čtvrtfinále pak ve vyrovnaném zápase nestačily na vicemistryně světa i Evropy z Nizozemska.

"Být v osmičce na mistrovství světa v současné době, to nikdo nemůže považovat za nic jiného než za úspěch pro českou házenou. Jsem hrdý, že se to našemu týmu podařilo," uvedl Bašný.

Sám považoval za problematický už postup ze skupiny, kde bylo vedle ČR i silné Norsko, Švédsko, Maďarsko a Polsko. "Mezi posledními čtyřmi týmy jsou dva z naší skupiny, kdybychom tam postoupili my, budeme tři. To svědčí o síle naší základní skupiny. Holky udělaly vše a nemají se za co stydět," řekl trenér.

Vyzdvihl mentální sílu týmu a emoce, které v něm panovaly. "Tento tým funguje hlavně na emocích. Nemůže fungovat jinak, nemohl by bez toho uhrát ty výsledky. Kdyby v týmu nebyly emoce, tak už jsme byli dávno doma," upozornil trenér.

Družstvo však na turnaji držela klíčová dvojice, a to kapitánka Luzumová a spojka Jeřábková, které daly nejvíce branek. Jeřábková přitom zpočátku nenastupovala v základní sestavě. Dávala přitom góly všem soupeřům a počínala si jako zkušená hráčka, i když je jí teprve 21 let. "Má takovou roli i v Mostě, kde to s ní stojí a padá. Je to kvalitní hráčka. Ve dvaceti letech to neumí žádná na světě," podotkl Bašný.

Jeřábkovou označil za střeleckou hvězdu. Pochválil i kapitánku Luzumovou. "Dostala se o level výše ve své hře. V přístupu k zápasu to bylo vždy dobré, ale ještě něco k tomu přidala a teď se z ní stala prvotřídní světová hráčka," řekl trenér.

Úspěch a především vyřazení Rumunska v osmifinále přitáhly k házené v České republice spousty diváků, kteří hráčkám psali na sociálních sítích. "Kluby a házenkářský svaz by co nejrychleji měly využít toho úspěchu, protože ten obraz, který tým ukázal nejen na hřišti, ale i v chování, je velmi pozitivní. Na to by měly navázat akce, které by měly děti přivést do týmů. Na tom by se mělo začít pracovat hned," apeloval Bašný, který trénuje prvoligový ženský francouzský klub Nantes. Podle něj je házená v cizině na jiné úrovni a má jiné podmínky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Marešové, žádala vyšší odškodnění od TV Nova

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Věry Marešové ve sporu o odškodnění s TV Nova. Za informování televize o jejím případu vysoudila 1,2 milionu korun, nárokovala desetkrát vyšší sumu. Dovolání Marešové loni zamítl Nejvyšší soud. Důvod k zásahu nenašli ani ústavní soudci, jak je patrné z usnesení v databázi soudu.

"Zadostiučinění přiznané stěžovatelce není očividně nepřiměřené jí způsobené újmě," stojí v usnesení.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce požadoval doživotí. Soudy ji pravomocně osvobodily. Některá média v mezičase informovala o Marešové, aniž dostatečně respektovala presumpci neviny, případně používala expresivní či bulvární jazyk. Zdravotní sestra pak některé mediální domy zažalovala.

Žaloba na TV Nova se týkala desítek reportáží z let 2014 až 2016. Obvodní soud pro Prahu 5 přiznal Marešové milion korun, Městský soud v Praze odškodnění zvýšil na 1,2 milionu. Zadostiučinění není zjevně nepřiměřeně nízké, rozhodl loni Nejvyšší soud, podle kterého justice správně zohlednila judikaturu v oblasti ochrany osobnosti, ale také odškodnění přiznané zdravotní sestře ve sporech s jinými mediálními domy.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy