Temná budoucnost. Navrátil: Berdycha a Štěpánka nenahradíme

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 1. 2015 6:00
Nehrající kapitán českého daviscupového týmu hodnotí uplynulý tenisový rok.
Jaroslav Navrátil a Tomáš Berdych.
Jaroslav Navrátil a Tomáš Berdych. | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Dobrá zpráva pro české tenisové fanoušky. Veleúspěšný tým pro legendární Davis Cup bude ve stejném složení pokračovat i v nadcházející sezoně. Radek Štěpánek i Tomáš Berdych kývli, a tak zůstává na lavičce týmu i nehrající kapitán Jaroslav Navrátil.

"Tomáš Berdych vynechá pouze úvodní kolo v Austrálii, kvůli nabitému programu," řekl Navrátil serveru Aktuálně.cz v rozhovoru, který bilancuje uplynulou sezonu z pohledu českého tenisu a dívá se i do blízké budoucnosti.

Jaký byl uplynulý rok pro český tenis podle Jaroslava Navrátila?

Myslím si, že byl velice úspěšný. V Davis Cupu jsme sice neobhájili titul, ale v obrovské konkurenci došli až do semifinále. Děvčata znovu vyhrála Fed Cup, ve finále navíc proti strašně silným Němkám. To je opravdu obdivuhodné. Petra Kvitová vyhrála Wimbledon a Tomáš Berdych se poprvé dokázal podívat na páté místo světového žebříčku. Výkonost obou jedniček se stabilizovala na velmi vysoké úrovni.

Narazil jste na Davis Cup. Tam bylo tentokrát maximem semifinále. Jaké jsou důvody, proč se tentokrát nepodařilo otevřít brány finále?

Potkali jsme v první řadě velice těžkého a kvalitního soupeře, který měl domácí prostředí a vybral si i povrch. Roli tam hrály ale ještě další okolnosti. Tomáš Berdych měl po čtvrtfinále US Open málo času na regeneraci a jeho výkon proti Francii pak vůbec neodpovídal tomu, co celý rok předváděl. Navíc se v klíčové chvíli zranil Radek Štěpánek.

Před časem jste řekl, že vaše pokračování u týmu je podmíněno startem Radka Štěpánka a Tomáše Berdycha. Už je definitivně rozhodnuto, jak to bude v nadcházejícím ročníku?

Ano, už je definitivně rozhodnuto. Radek řekl, že bude v Davis Cupu pokračovat, a Tomáš také, jen stejně jako loni vynechá první kolo, tedy duel v Austrálii, kvůli nabitému programu kolem turnajů v Dubaji a Indian Wells. To tedy znamená, že i já budu pokračovat. Mám ještě smlouvu na jeden rok s opcí.

V uplynulé sezoně byly hodně vidět mladé české talentované tenistky. Ale u mužů to zdaleka tak slavné není. Cítíte to také tak?

Je tam velký rozdíl. Holky jsou velkým příslibem do budoucna, jsou tam sestry Plíškovy, Siniaková, Smitková, Allertová, u všech je kvalita a velký potenciál. Naopak u mužů je ta nastupující generace bohužel hodně slabá. Po Jirkovi Veselém tam zeje obrovská díra, v elitní dvoustovce tam nikdo jiný není. Až Adam Pavlásek, který je momentálně ve třetí stovce a má na to, brzy také vstoupit do stovky. Jenže za ním zase není vůbec nikdo. Budoucnost není zrovna růžová.

Čím je tak velký rozdíl mezi nastupující ženami a muži způsoben?

Těžko říct, čím to je. Mladí tenisté mají u nás velmi dobré podmínky na rozvíjení svého talentu. Je třeba také říct, že v ženském tenisu je ta cesta na vrchol trochu schůdnější, ne zase tolik složitá a těžká jako mezi muži.

Každopádně pro budoucnost české daviscupové reprezentace to není zrovna ideální stav...

To není. Jako kapitán musím jasně říct, že Berdych a Štěpánek jsou pro nás v tuhle chvíli naprosto nenahraditelní. Otázka je, jak dlouho ještě budou reprezentovat. Štěpánkovi je šestatřicet, Berdych má za sebou dvanáct let reprezentace. A Rosolovi už také bude třicet. Musíme si přiznat, že kdyby tihle skončili, na elitní světovou skupinu to stačit nebude. Veselý s Pavláskem se ještě musejí hodně zlepšit.

Jiří Veselý jako nejvýraznější český talent měl výbornou první polovinu sezony, pak ale stagnoval. Jaké u něj vidíte rezervy?

Jirka Veselý tam měl určitá zranění, která ho přibrzdila. Nejpodstatnější ale u něj bylo, že se dokázal do té stovky dostat a dlouhodoběji se tam zabydlet. Má na to, aby příští rok útočil na nejlepší padesátku, možná i ke čtyřicátému místu. Musí tvrdě pracovat, protože talent má.

Tomáš Berdych vstupuje do sezony s novým koučem, teprve osmadvacetiletým Danielem Vallverduem z Venezuely. Jaký je to trenér a má Berdych šanci s ním uspět?

Vallverdua jsem znal a poznal jsem ho ještě víc teď v Prostějově, kde s Tomášem trénoval. Myslím si, že nejdůležitější je, že Tomáš tomu kroku věří. Ten kouč je sice o rok mladší, ale má zkušenosti z pětileté spolupráce s Andy Murrayem, kde byl v týmu s Ivanem Lendlem. Je jasné, že při tom musel nabýt velkého množství zkušeností. Teď uvidíme, jak se mu bude dařit jako hlavnímu trenérovi.

Nebyla to přece jen příliš drastická změna? Spekulovalo se spíše jen o jakémsi doplnění stávajícího trenérského týmu...

Podle mě už Tomáš Berdych nutně potřeboval nové nakopnutí. Spolupráce s Tomášem Krupou trvala šest let. Podle mě to mohlo přijít klidně i o něco dřív. Tomáš je v nejlepším tenisovém věku a nový impuls už byl potřeba. Velmi důležitý bude začátek spolupráce, protože Tomáš má velmi náročné první tři měsíce, kdy musí obhajovat semifinále na Australian Open, vítězství v Rotterdamu a finále v Dubaji.

Tomáš sám se nedávno vyjádřil v tom smyslu, že zavedené hvězdy na špičce zůstávají a k nim se navíc přidávají mladíci toužící po největších trofejích. Uspěje Berdych v této konkurenci?

Raonic, Čilič, Dimitrov, Nišikori, to jsou mladí dravci, kteří už nakoukli do desítky a budou chtít ještě výš. Djokovič je největší stálice a Federer předvádí ve svém věku neuvěřitelné věci. A to se ještě vrátí Nadal. Konkurence je obrovská, čím dál větší. Doufejme, že v ní Tomáš Berdych obstojí. Já mu věřím a přeji mu úspěch.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy