Tehdy a dnes. Bauer by vypustil duši, Pavelec by nepřežil

Aleš Vávra Aleš Vávra
6. 2. 2014 13:00
Technologie jdou dopředu a vrcholový sport už zdaleka nepřináší tolik bolesti jako před třemi, čtyřmi dekádami.
Co kdyby si Pavelec vzal Holečkovu starou výstroj? To by nedopadlo dobře...
Co kdyby si Pavelec vzal Holečkovu starou výstroj? To by nedopadlo dobře... | Foto: Reuters

Praha - Časy se mění. Technologie jdou dopředu a vrcholový sport už zdaleka nepřináší tolik bolesti jako před třemi, čtyřmi dekádami.

Hokejisté mohou hrát i po čtyřicítce na nejvyšší úrovni, špičkoví běžkaři mají k dispozici lyže vyráběné pomoci diamantů, skokani na lyžích zase kombinézy z ultramoderních materiálů a trenéři spoustu vymožeností, která jim usnadňuje práci.

Olympiáda v Soči je tady a tak si pojďme představit, jak by to vypadalo, kdyby současní olympionici musely používat historické, ve srovnání se současností značně nedokonalé vybavení.

Vzpomínáte na Calgary v roce 1988? Česká štafeta běžců ve složení Švanda, Nyč, Korunka, Benc si doběhla pro fantastický bronz. A pořádně se přitom nadřela. Pokud by čtyři hrdinové kanadské olympiády nastoupili dnes na moderních lyžích, jejich pocit z milovaného sportu by byl o pořádný kus příjemnější.

„Nedávno jsem to viděl v televizi. Vašek Korunka jak tam bruslí na klasických dlouhých lyžích. Dnes už jsou k dispozici krátké. Jiné na bruslení a jiné na klasiku. Pokud by jeli dnes, bylo by to pro mě o dost jednodušší. Skluz a samotná jízda, to je v současnosti na úplně jiné úrovni,“ popisuje rozdíly Jan Pešina, hlavní servisman české reprezentace běžeckého lyžování.

Jedny lyže, na kterých se jezdilo všechno

Dá se to tedy i otočit. Jak by se tvářili dnešní běžecké hvězdy Petter Northug či Lukáš Bauer, kdyby se ocitly na startu závodu v osmdesátých letech minulého století? Zřejmě by záhy zjistily, že jejich náročný sport může být ještě mnohem náročnější, než si vůbec dovedly představit.

Jak podotýká Jan Pešina, vývoj lyží jde neustále neuvěřitelně dopředu. Především v jejich konstrukci. „Došlo k obrovskému pokroku ve skluznicích. Dříve se strukturami nikdo nezaobíral,“ dodává odborník. Struktury se dnes vyrábí třeba pomocí přírodních i syntetických diamantů. Povrch spodní části lyže se tak upraví, aby vyhovoval jakémukoli typu povrchu.

„Dřív byly jedny klasické lyže, na kterých se jezdilo všechno. Dnes jsou na mokrý sníh, na prašan, a tak dále. A lyže na prašan vám prostě na vodovějším povrchu nejedou. Vzorky se dávají přímo do skluznic, stejně jako u pneumatik,“ vysvětluje reprezentační trenér Miroslav Petrásek.

Příliš se naopak nezměnila váha běžeckých lyží. „Dřevěná jádra uvnitř lyží zůstala, takže ta váha tam nehraje takovou roli. Zkrátka Květa Jeriová jela na přibližně stejně vážících lyžích, jako dnešní závodníci,“ dodává Petrásek.

Kombinézy skokanů? Lepší, ale nebezpečné

Dramatický vývoj zažil v posledních desetiletích také skok na lyžích. A nejen v oblasti pravidel, ve kterých má dnes běžný divák velký problém se vyznat. Současné vybavení může s tím z 90. let minulého století porovnávat David Jiroutek, bývalý reprezentační skokan a dnes kouč českého národního týmu.

„Skokanské lyže byly tehdy prohnuté jako běžky, takže byly použitelné na normální sníh. Dnes už to tak není, ty lyže vůbec nevedou a dá se s nimi jenom skákat, nic víc,“ vysvětluje Jiroutek. Lyže skokanů dnes mají odshora až dolů strukturu s kosočtverci napojenými na sebe. Zásadní proměnou prošly i kombinézy. Ty jsou dnes přiléhavější a tak je při poryvu větru velmi těžké rukama v letu napravit zaváhání při odrazu.

Skokani mají kombinézy z nejkvalitnějších materiálů, v přiléhavých oblecích je ale jejich sport paradoxně mnohem nebezpečnější. „Jakákoli chyba může mít fatální následky,“ podotýká Jiroutek. Příkladem budiž rakouský reprezentant Thomas Morgenstern, jenž v letošní sezoně hned nezvládl skok a zřítil se z výšky přímo na skokanský buben.

Trenér Jiroutek oceňuje vývoj technických vychytávek, díky nimž mají týmy v lecčems mnohem snadnější práci, než v dřívějších dobách. „Vzpomínám si na Duklu v roce 1987, viděl jsem videotechnika, který vše nesl v obrovském batohu. Dnes je to jiné. Natočím kluky při skoku, sdílím to na internetu a oni se na to dole pod můstkem hned podívají. Přes GPS můžeme měřit rychlost a vzdálenosti. Tohle všechno šlo za posledních pár let šíleně dopředu,“ pochvaluje si kouč.

Dřív se trénink u skoků na lyžích řídil hlavně pocitem závodníků a trenérů. „Člověk má z toho výkonu nějaký pocit, to je v pořádku. Dnes ale to, co cítí, může lépe porovnat s faktickými údaji,“ dodává Jiroutek.

Holečka chránila maska Hannibala Lectera

Velké změny se pochopitelně odehrály i v nejpopulárnějším zimním kolektivním sportu, tedy hokeji. Zjednodušeně řečeno: Hokejky jsou kvalitnější a lehčí, střely tvrdší a hráči i brankáři mnohem lépe chránění. Kdyby se současný gólman českého národního týmu Ondřej Pavelec oblékl do výstroje, kterou používal trojnásobný mistr světa Jiří Holeček v 70. letech a postavil se v Soči hvězdnému výběru domácí sborné v čele s Ovečkinem a Malkinem, jeho osud by byl v tu chvíli zpečetěn. Téměř jistě by kanonádu nepřežil.

Holeček zahajoval svou kariéru bez jakékoli ochrany hlavy, později mu dali alespoň laminátovou škrabošku, která zamezila těžkým úrazům a nevratným škodám. Co na tom, že v ní hokejová legenda vypadala jako hlavní postava thrilleru Mlčení jehňátek Hannibal Lecter.  

Holečkova výstroj byla celkově mnohem menší, než jaká se používá dnes. Pod dresem měl jen půlcentimetrovou vrstvu molitanu, zatímco současné gólmany chrání bezpečná vesta. Každý beton byl o několik centimetrů užší, než je v současnosti.

A bezpečí suspenzoru si mohl pořádně užít až Holečkův reprezentační nástupce Jiří Králík. Dnešní olympionici tedy mohou být jednoznačně rádi za to, do jaké doby se narodili. Ušetřilo jim to spoustu kruté bolesti.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 43 minutami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 44 minutami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy