TdF: Kreuziger dojel čtvrtý, Armstrongovy naděje zhasly

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
11. 7. 2010 18:05
Vyhrál Schleck (Luc.), do čela se dostal Evans (Aus.)
Roman Kreuziger ve finiši předstihl Alberta Contadora i Cadela Evanse
Roman Kreuziger ve finiši předstihl Alberta Contadora i Cadela Evanse | Foto: Reuters

Praha - Roman Kreuziger se skvěle uvedl ve druhé horské a celkově osmé etapě na Tour de France. Ve 189 kilometrů dlouhé etapě ze Station des Rousses do Morzine-Avoriaz obsadil čtvrtou příčku a celkově se posunul už na sedmou pozici.

Český cyklista tak zaznamenal nejlepší dílčí umístění na Tour ve své kariéře.

Jeden ze dvou lídrů italské stáje Liquigas zaostal jen o deset sekund za vítězným Andym Schleckem z Lucemburska, ve finiši pak porazil jak obhájce titulu a největšího favorita Tour Španěla Alberta Contadora, tak úřadujícího mistra světa Australana Cadela Evanse.

Čtěte také:
Tour mění lídra. Po první horské etapě vede Chavanel
Cavendish znovu vítězný. Kreuziger drží šestnácté místo
Pátou etapu Tour vyhrál Cavendish. Vede Cancellara

Právě Evans se dostal do čela průběžného pořadí Tour, když ze žlutého trikotu 'vysvékl' dosavadního lídra Sylvaina Chavanela z Francie. Evans vede o 20 sekund před Schleckem, Kreuziger pak ztrácí minutu a 45 sekund.

Šanci na celkové prvenství naopak ztratil sedminásobný vítěz závodu Američan Lance Armstrong, jenž podle svých slov jede závod kolem Francie naposledy. Třikrát se připletl do kolize a v závěru nabral více než desetiminutové manko na nejlepší.

I Kreuziger jednou upadl, ztrátu však nenabral. Naopak se udržel všech favoritů i v závěrečném desetikilometrovém stoupání do Avoriaz a vedle Contadora a Evanse porazil i týmového kolegu a vítěze letošního Gira d'Italia Itala Ivana Bassa.

Dva kilometry před cílem se devátý muž loňského ročníku dokonce rozhodl vedoucí skupince nastoupit, soupeři však na jeho atak včas zareagovali.

Kreuziger a spol naopak kilometr před cílem nestačili na nástup olympijského vítěze Samuela Sáncheze, kterého se udržel jen Schleck a v cílové rovině si dospurtoval pro premiérové vítězství.

8. etapa: Station des Rousses - Morzine-Avoriaz (189 km):

1. A. Schleck (Luc.) 4:54:11, 2. S. Sánchez (Šp.) stejný čas, 3. Gesink (Niz.), 4. Kreuziger, 5. Contador (Šp.), 6. Evans (Austr.), 7. Van den Broeck (Belg.), 8. Leipheimer (USA), 9. Basso (It.), 10. Meňšov (Rus.) všichni -10.

Průběžné pořadí: 1. Evans 37:57:09, 2. A. Schleck -20, 3. Contador -1:01, 4. Van den Broeck -1:03, 5. Meňšov -1:10, 6. Hesjedal (Kan.) -1:11, 7. Kreuziger -1:45, 8. Leipheimer -2:14, 9. S. Sánchez -2:15, 10. Rogers (Austr.) -2:31.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy