Tanky místo koní. Proč se v roce 1968 neběžela Pardubická

Martin Cáp Martin Cáp
23. 8. 2013 7:00
Velkou pardubickou jako na běžícím pásu vyhrávali Sověti, v roce 1968 bylo po "družbě".
Japan vyhrál v roce 1968 "falešnou Velkou pardubickou".
Japan vyhrál v roce 1968 "falešnou Velkou pardubickou". | Foto: archiv

Praha – "Místo koní přijely tanky, místo jezdců automatčíci a místo delegátů na chovatelský kongres generálové armád."

Těmito slovy zdůvodnil před 45 lety ředitel Státního závodiště Karel Plesnivý, proč se v roce 1968 nekonala Velká pardubická a popudil si tím proti sobě vlivné muže z KSČ.

Bylo to poprvé od druhé světové války a zatím naposled, kdy byl nejslavnější dostih na českém území zrušen. Velká pardubická byla jen jednou z řady sportovních či kulturních akcí, které se ve vypjatých měsících po 21. srpnu nemohly konat, ale v jejím případě pro to mluvily pádné důvody.

Zájem měli Sověti i kapitalista

Když slavné steeplechase, jejíž historie sahá do roku 1874, v padesátých letech hrozilo zrušení, přimluvil se za její zachování legendární maršál S.M. Buďonnyj a Velká pardubická se začala pořádat v rámci překážkového „Mezinárodního mítinku socialistických států". Při dostihové družbě se Sovětským svazem, Polskem, NDR, Maďarskem, Rumunskem a Bulharskem nebyla nouze o slavnostní nástupy, mezinárodní projevy či vypouštění mírových holubic.

Pro samotnou Velkou pardubickou to znamenalo hlavně jedno - od vzniku těchto mítinků ji vyhrávali výhradně sovětští koně. Až v roce 1963 ukončil jejich vládu domácí Koran s jezdcem Františkem Vítkem, což podle pamětníků vyvolalo podobně bouřlivé oslavy jako hokejová vítězství nad stejným soupeřem. Vítek o dva roky úspěch zopakoval s klisnou Mocnou a československé barvy se prosadily i v roce 1966 díky hnědáku Nestorovi.

Pořádat tak vypjatou akci po 21. srpnu 1968 mohlo být velmi ošemetné. Na tehdejším Státním závodišti se zvažovala varianta, že by se v tomto roce Velké pardubické zúčastnili jen domácí koně, to se ale údajně nelíbilo Sovětům. Kromě nich přihlásil své koně také 68letý Američan Tim Durand, milionář a dobrodruh z Kalifornie. Po srpnových událostech už někdejší poradce Charlieho Chaplina za železnou oponu nijak nespěchal.

Z dobových dokumentů se zdá, že dostihoví funkcionáři dlouho váhali s konečným rozhodnutím. Ještě v září byla opakovaně zveřejněna listina přihlášených koní a zprávu o definitivním zrušení zveřejnilo Státní závodiště až 6. října, pouhý týden před plánovaným startem.

To už byl zrušen i na začátek září plánovaný mítink ve Velké Chuchli, kde se měly v konkurenci "socialistických" koní odběhnout dostihy jako Cena Moskvy nebo Velká cena lidově-demokratických států. Ani tuto prestižní akci, představující pro domácí elitu prakticky jedinou možnost mezinárodního srovnání, nebylo možné ve zjitřené atmosféře uskutečnit.

Sedl na moped a ujel z Prahy

Okupace předčasně ukončila i pražské angažmá žokeje a trenéra Nikolaje Lakse, který od léta 1965 připravoval koně největší domácí stáje Hřebčín Napajedla. Ještě 18. srpna 1968 se Laks radoval z vítězství své klisny Aromy s žokejem Minaříkem na letním mítinku v Karlových Varech.

O tři dny později dorazily tanky a po sovětském expertovi se slehla zem. Ohledně detailů kolovalo několik různých verzí. Podle jedné z nich Laks nasedl u stájí na moped, odjel domů a narychlo si sbalil věci.

A největší stáji v republice nezbylo, než na zbytek sezóny narychlo povolat jiného trenéra.

"Náhražka" se běžela v Chuchli

Diváci sice o skutečnou Velkou pardubickou přišli, ale Státní závodiště se nakonec vrátilo k myšlence o ryze české konkurenci a vypsalo jakýsi náhražkový dostih.

Běžel se 13. října 1968 ve Velké Chuchli pod názvem Česká steeple-chase, měřil 5400 metrů a startovalo v něm pouhých sedm koní.

Až do cílové roviny udávala tempo vítězka Velké pardubické Mocná, v závěru se ale přes ni přehnal hnědák Japan s Františkem Vítkem.

Kůň, jemuž v Pardubicích vždy něco scházelo k tomu, aby bojoval s nejlepšími, v Chuchli vyhrál jistě o 2 délky. Do listiny vítězů nejslavnějšího dostihu se však nikdy nezapsal.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy