Tahanice o Kreuzigerův pas pokračuje. UCI se odvolala k CAS

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2014 10:02
Mezinárodní cyklistická unie (UCI) potvrdila, že se spolu se Světovou antidopingovou agenturou (WADA) odvolá proti zproštění viny Romana Kreuzigera v případu jeho biologického pasu ke Sportovnímu arbi
Roman Kreuziger sice už opět závodí, ovšem vyhráno ještě nemá
Roman Kreuziger sice už opět závodí, ovšem vyhráno ještě nemá | Foto: cyclingnews.com/sirotti

Paříž - Mezinárodní cyklistická unie (UCI) potvrdila, že se spolu se Světovou antidopingovou agenturou (WADA) odvolá proti zproštění viny Romana Kreuzigera v případu jeho biologického pasu ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne. Českému cyklistovi tak stále hrozí dvouleté zastavení činnosti.

UCI českého cyklistu podezřívá na základě údajů v jeho biologickém pasu z porušení antidopingových pravidel. Rozhodčí komise Českého olympijského výboru však Kreuzigera 22. září podezření zbavila a člen týmu Saxo-Tinkoff se vrátil k závodění.

Čekat se bude měsíce

O možnosti, že se UCI proti výroku české strany odvolá, hovořil v úterý s novináři prezident unie Brian Cookson a UCI to následně potvrdila na svém webu.

"Po důkladném uvážení podávají UCI a WADA odvolání ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu se žádostí, aby byl pro Kreuzigera zvážen trest, který bude v souladu s pravidly Světového antidopingového kodexu," napsala UCI. Do vyřešení případu se už nehodlá k případu vyjadřovat.

Arbitráž zatím datum projednávání Kreuzigerovy kauzy nestanovila. Podle odborného serveru Cyclingnews trvá u obdobných případů několik měsíců, než padne konečný verdikt.

Výkyvy velké, ale hodnoty v mezích

Podle UCI údaje obsažené v Kreuzigerovu biologickém pasu vykazovaly velmi vážné anomálie týkající se období let 2011 a 2012, kdy český cyklista jezdil za Astanu. Výkyvy hodnot v biologickém pasu obecně vyvolávají podezření z užití nedovolených podpůrných prostředků.

Komise nicméně ve svém odůvodnění uvedla, že hodnoty nepřesáhly krajní hranice. Zároveň při svém rozhodnutí o osvobození Kreuzigera zohlednila znalecké posudky, které tyto abnormality vysvětlovaly.

Člen stáje Tinkoff-Saxo Kreuziger, jenž měl od 2. srpna zastavenou činnost, se po verdiktu rozhodčí komise vrátil k závodům. Cyklista i jeho právní zástupce Jan Šťovíček bezprostředně po verdiktu prohlásili, že očekávají od UCI odvolání, k čemuž nyní také došlo.

UCI věří v konečný úspěch

Cyklistická unie ještě odvolání k CAS kvůli biologickému pasu nikdy neprohrála. V roce 2011 například na základě odvolání UCI dostal dvouletý distanc Ital Franco Pellizotti.

"Biologický pas je úžasná věc. Nelíbí se jen těm, kteří se s ním dostávají do konfliktu," uvedl Cookson.

"V poslední době jsem četl pár nesmyslných komentářů o biologickém pasu, ale pro náš sport je to výborná věc, která nám pomáhá vypořádat se s problémem dopingu. Neřeší všechny potíže a rozhodně nikdy nebude, ale je to skvělý pomocník," dodal šéf světové cyklistiky.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy