Ta naše bilance je brutální, ví Pála. Ale může za ni široký kádr

Sport ČTK Sport, ČTK
17. 4. 2016 23:10
Tenistky vyhrály poosmé za sebou a od roku 2011 mají pod Pálovým vedením bilanci 15 výher a jen jedné porážky. "Je cítit, že jsme byli v různých situacích, zažili jsme všechno nahoru dolů a holky se už nerozklepou," chválil kapitán.
Český tým se raduje z postupu do finále
Český tým se raduje z postupu do finále | Foto: ČTK

Lucern - Tři hráčky se podílely na semifinálové výhře tenistek ve Švýcarsku. O body se v Lucernu ve dvouhrách zasloužily Karolína Plíšková s Barborou Strýcovou a vítězný přidaly ve čtyřhře Plíšková s Lucií Hradeckou. Velký výběr hráček tak podle kapitána Petra Pály drží český tým na fedcupové špici.

"Zase rozhodl ten náš široký kádr," řekl Pála po výhře nad Švýcarskem 3:2 a pátém postupu do finále za šest let. "To je brutální. A když to slyším, přijde mi to víc, než to člověk sám vnímá. Je to za krátkou dobu. Holky jsou super."

Tenistky vyhrály poosmé za sebou a od roku 2011 mají pod Pálovým vedením bilanci 15 výher a jen jedné porážky. "Je cítit, že jsme byli v různých situacích, zažili jsme všechno nahoru dolů a holky se už nerozklepou," chválil kapitán.

Plíšková dala týmu tvář

Ve Švýcarsku ukázala vnitřní sílu hrdinka loňského finále i 1. kola v Rumunsku Plíšková. V sobotu prohrála dvouhru s outsiderkou, byla zdrcená, ale v neděli se předvedla ve skvělém světle a podílela se na výhře bodem a půl.

"Není příjemné prohrát s holkou, která je sto míst pod ní. Klobouk dolů, jak se zvedla a co předvedla, jak pak hrála v neděli výborně. Byla dole, ale Jirka (trenér Plíškové Vaněk) zapracoval," řekl Pála o Plíškové a dodal: "Dala týmu tvář."

Zápas ve Švýcarsku Češky rozhodly ve čtyřhře, tak jako loni ve finále proti Ruskám i v únoru v Rumunsku. "Nikdy jsme se nebály hrát rozhodujícího debla," řekl Pála, sám kdysi elitní hráč čtyřhry. "Máme hráčky, které toho debla umí, a ve většině případů jsme byli i favority. Potvrzuje to, že u nás debla umí spoustu holek," řekl.

Před čtyřhrou měl Pála patnáct minut na složení páru. Nabízela se mu úspěšná dvojice z minulých dvou zápasů Plíšková - Strýcová, ale Strýcová byla po dvouhře unavená a řekla, že se fyzicky necítí. "Ohromně mi to ulehčila. Vzala to absolutně zodpovědně, k tomu uhrála bod, to je super," ocenil Pála Strýcovou.

V širokém kádru je síla

Pála rovněž prokázal jako v minulosti šťastnou ruku při volbě páru či hráček do dvouher. "Zatím to vychází," usmál se. Pravdou je, že tým měl připravený na různé varianty i při neúčasti dřívějších opor Petry Kvitové a Lucie Šafářové. "Měli jsme různé možnosti. Je dobré, že je kádr široký, a v něm byla ta síla," zopakoval.

Pokud Češky letošní Fed Cup vyhrají, tak stejně jako v roce 2011 odehrají všechny tři vítězné zápasy na půdě soupeřek. "Ale zase jsme měli štěstí, že jsme hráli tři finále za sebou doma," vzpomínal Pála na vítězné roky 2012, 2014 a loni. " A zaplaťpánbůh, že s námi jezdí fanoušci. Prostějovská autobusová výprava je hrozně silná."

Fanoušci určitě pojedou i na listopadové finále do Francie. Jaká tam pojede sestava, o tom zatím Pála nechtěl spekulovat. "Jsou mezi tím tři grandslamy, může se změnit hrozně moc. Máme výhodu v širokém kádru, vždycky tam několik našich holek nahoře bude," znovu vypíchl svoji výhodu ve velkém výběru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Další zprávy