Synek v Lucernu na nejlepší nestačil, ve finále skifu dojel až na šestém místě

Aktualizováno 9. 7. 2017 15:16
Ondřeji Synkovi závod Světového poháru ve švýcarském Lucernu nesedl. Ve finále obsadil poslední šestou příčku a za prvním Mansonem z Nového Zélandu zaostal o více než třináct sekund.
Ondřej Synek
Ondřej Synek | Foto: ČTK

Lucern (Švýcarsko) - Skifař Ondřej Synek skončil na Světovém poháru v Lucernu šestý. Čtyřnásobný mistr světa ve finále na soupeře nestačil a dojel poslední. Suverénním vítězem se stal Robert Manson z Nového Zélandu, který zopakoval prvenství z červnového závodu v Poznani. Šesté místo obsadil také dvojskif lehkých vah Jiří Šimánek, Miroslav Vraštil.

O nejlepší český výsledek v Lucernu se postarala v sobotu párová čtyřka lehkých vah Jiří Kopáč, Milan Viktora, Jan Vetešník a Jan Hájek, která byla třetí.

Synek se představil ve Švýcarsku v letošním Světovém poháru poprvé, předchozí díly v Bělehradu a Poznani vynechal. V květnu ovládl v Račicích počtvrté mistrovství Evropy na skifu, ale první start v této sezoně elitního veslařského seriálu mu nevyšel.

"Prostě to nebyl můj den. Byl jsem úplně bez energie. Vůbec nevím proč. Jako to šlo včera lehce, tak dnes to bylo od startu těžké a trápil jsem se," uvedl na svém webu Synek, který si v sobotním semifinále pohlídal postup z druhého místa za Mansonem.

V polovině dvoukilometrové trati se ještě držel na čtvrtém místě, ale na vedoucího Mansona už měl ztrátu tři a půl sekundy. V dalším průběhu se propadal dozadu a cílem projel rezignovaně 13 sekund za vítězem.

Manson v této sezoně nahradil v novozélandském týmu na skifu odpočívající hvězdu Mahého Drysdalea a příležitost chytil za pačesy. V Poznani časem 6:30,74 překonal Drysdaleův nejlepší světový čas mezi skifaři a v Lucernu přidal další úspěch. Druhého Kubánce Ángela Fourniera porazil o téměř čtyři sekundy.

"Na první pětistovce to nebylo nic moc, cítil jsem se trochu ztěžka. Ale pak jsem chytil rytmus," řekl Manson, který před osmi lety na mistrovství světa do 23 let v Račicích vybojoval zlato na dvojskifu. Dvě vítězství v SP nepřeceňuje. "Řekl bych, že před mistrovstvím světa všichni zrychlí, takže se teď musím vrátit k poctivé práci," uvedl sedmadvacetiletý veslař. Světový šampionát se uskuteční na přelomu září a října v Sarasotě.

Třetí díl Světového poháru ve veslování v Lucernu:

Muži:

Skif: 1. Manson (N. Zél.) 6:49,08, 2. Fournier (Kuba) 6:52,94, 3. Ščarbačenja (Běl.) 6:55,00, …6. Synek (ČR) 7:02,29.

Dvojskif: 1. Storey, Harris (N. Zél.) 6:10,99, …finále C: 4. Melichar, Klang (ČR) 6:32,28.

Dvojskif lehkých vah: 1. Houin, Azou (Fr.) 6:12,96, …6. Šimánek, Vraštil (ČR) 6:21,34.

Dvojka bez korm.: 1. Hunter, Murray (N. Zél.) 6:34,50, …finále B: 3. Podrazil, Helešic (ČR) 6:45,88.

Párová čtyřka: 1. Litva 5:48,72.

Čtyřka bez korm.: 1. Británie 5:52,92, …finále C: 4. ČR (Emr, Pilc, Paroulek, Tikal) 6:13,19.

Osma: 1. Německo 5:24,31.

Ženy:

Skif: 1. Gmelinová (Švýc.) 7:25,22, …finále C: 3. L. Žabová (ČR) 7:53,58.

Dvojskif: 1. Donoghueová, Loeová (N. Zél.) 6:50,20, …finále B: 3. Fleissnerová, L. Antošová (ČR) 7:12,55.

Dvojka bez korm.: 1. Prendergastová, Gowlerová (N. Zél.) 7:01,88.

Párová čtyřka: 1. Polsko 6:17,31.

Osma: 1. Rumunsko 6:02,81.