Synek se učí odpočívat místo tréninku, kvůli MS obětoval Primátorky i mistrovství Evropy

ČTK ČTK
29. 5. 2018 14:09
Ondřej Synek má tuto sezonu jediný cíl, světový šampionát v Plovdivu. Kvůli MS paradoxně ubral na závodech i tréninku.
Ondřej Synek
Ondřej Synek | Foto: ČTK

Praha - Elitní skifař Ondřej Synek má za sebou přípravu na osmnáctou sezonu ve světě vrcholového sportu. Udělal v ní v podstatě jedinou, ale přitom zásadní změnu. Už nedře do úmoru jako v předchozích letech, ale dává větší prostor regeneraci a odpočinku. Věří, že i touto cestou uspěje v září na světovém šampionátu v Plovdivu, který je v sezoně jeho hlavním cílem. Obětoval kvůli tomu i start na mistrovství Evropy, ale třeba také na tradičních Primátorkách a mistrovství České republiky.

"Uvědomil jsem si, jak každým rokem stárnu, proto jsme upravili trénink po stránce regenerace a odpočinku. Je to pro mě novinka, s níž se snažím sžít, ale zároveň začínám zjišťovat, že díky tomu mám i více volného času, což je fajn," řekl Synek na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Hlavní část denního tréninku ale zůstala. "Jsem pořád schopný normálně odtrénovat hlavní fázi na 100 procent. Pořád jsem rychlý, ale kdybych měl jít odpoledne na druhou a případně třetí fázi, tak jsem kolikrát opravdu unavený. Buď tedy tu fázi zkrátím a není tak výživná, nebo ji vypustím a nahrazuju to třeba víc kolem. Jdu se jen vyjet na kole," přiblížil Synek.

"Myslím, že za těch 18 let jsem se natrénoval dost. Tělo si to pamatuje a těží z toho. Mám pocit, že ta výkonnost je stejná, přestože ty odpolední fáze nejsou tak intenzivní. Zjistili jsme, že je to lepší cesta, než se zrušit odpoledne a být třeba druhý den nepoužitelný," doplnil Synek.

Odhadl, že tím škrtl zhruba 20 procent najetých kilometrů. "Týká se to hlavně těch odpoledních fází, kdy jsem najížděl kilometry. Teď o víkendu jsem ale koukal na horská kola z Nového Města na Moravě a zaznělo tam, že Nino Schurter najezdí 12 tisíc kilometrů za rok, což na cyklistu není asi moc, ale vysvětlovali, že jezdí hlavně ty poctivé kilometry a k tomu pak absolvuje další trénink. Myslím, že teď to mám podobné a najezdím možná třeba jen polovinu toho, co někteří jiní," porovnal Synek.

Nejtěžší pro něho bylo přesvědčit hlavu. "Jsem celou kariéru zvyklý trénovat a makat naplno a nic neošidit. Teď se musím přesvědčovat o tom, že to bude stačit na úspěch, i když odpoledne vynechám." Trenér Milan Doleček nemá s novou tréninkovou variantou problém. "Došli jsme k tomu tak nějak vzájemnou shodou. Máme od začátku komunikativní vztah a on dobře ví, že své tělo dobře znám," uvedl Synek.

Už trenažér jim ale napověděl, že tato cesta může fungovat. "Výsledky byly v porovnání s předchozími lety hodně dobré. Myslím, že jsem dobře připravený. Uvidíme, jak to bude doopravdy, už Bělehrad by mohl naznačit," vyhlížel pětatřicetiletý Synek víkendový start Světového poháru.

"Sezonu máme zase rozházenou oproti standardu, protože mistrovství Evropy je přesunuté až na srpen v rámci Evropských her. A já se ho bohužel letos nezúčastním. Vynechám Evropu, protože jsem dal přednost přípravě na mistrovství světa, které je pro mě důležitějším vrcholem sezony," vysvětlil Synek.

Nepojede ani tradiční Primátorky a republikový šampionát. "Rozhodl jsem se proto, že se chci soustředit na ty velké závody. Nezapadá mi to do konceptu přípravy na tuto sezonu. Dřív jsem jezdil všechno a nijak mi to nevadilo, ale teď budu radši načerpávat síly. Fakt už asi nejsem nejmladší," konstatoval s úsměvem Synek.

Změna tréninkového plánu pomohla i chodu rodiny se dvěma malými dětmi. "Manželka začala pracovat, takže víc funguju i v roli táty, dělám snídani, občas rozvážím děti do školy i školky a podobně. Už to není tak, že bych jen ráno odjel na trénink a do pěti byl v loděnici," pochvaloval si Synek.

"Děti už jsou navíc ve věku, kdy zvládnou spoustu věcí samy a je s nimi sranda, takže si užíváme ten společný čas a vyrazíme třeba na rodinný výlet na kole a podobně," nastínil pětinásobný mistr světa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy