Synek se loučí, ke konci přispěla i cesta na Balkán. Chtělo se mi brečet, přiznal

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
23. 9. 2021 15:09
Vizitka skifaře Ondřeje Synka září skvělými výsledky. Je trojnásobným olympijským medailistou, pětinásobným mistrem světa i Evropy a devítinásobným vítězem Světového poháru. A tento legendární veslař dnes oficiálně oznámil ukončení své závodní kariéry. „Cítím, že se s profesionálním sportem musím ve 38 letech už rozloučit,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Ondřej Synek s částí svého medailového pokladu
Ondřej Synek s částí svého medailového pokladu | Foto: Sport Invest

Jaké důvody vás vedly k tomuto rozhodnutí?

Hlavní a vlastně jediný důvod je tělesná únava, která se podepsala i na mé neúčasti na olympijských hrách v Tokiu. Mám za sebou 21 let, v nichž jsem nevynechal jedinou sezonu, pořád jsem se naplno připravoval na všechny závody a projevovalo se to i ve výsledcích. Vždyť například ve finále mistrovství světa jsem byl osmnáctkrát.

Kdy jste si s definitivní platností řekl, že budete končit?

O svých dalších krocích jsem přemýšlel celé léto. Poprvé jsem byl na dovolené, prodlužoval si víkendy a při pohybovém manku přibral 14 kilogramů. Na motorce jsem se vydal na tři týdny na Balkán, srovnal jsem si v hlavě všechny myšlenky a uvědomil si, že všechno bylo nádherné, ale také toho už bylo dost. Snad mám na tento sportovní důchod nárok.

Neuvažoval jste ještě o účasti na mistrovství světa, které se příští rok koná v Račicích?

Měl jsem velkou chuť ukončit svoji kariéru na tomto šampionátu v domácím prostředí. Avšak cítím, že můj čas odchodu ze závodní scény se už naplnil. Do Račic samozřejmě v nějaké roli pojedu a užiju si mistrovství světa trochu jinak než ta předchozí.

Jak na ta dlouhá léta ve skifu vzpomínáte?

Prožil jsem pod taktovkou trenéra Milana Dolečka nádhernou a velice dlouhou kariéru, o které jsem jako kluk nikdy ani nesnil. Ve své sbírce mám spoustu cenných kovů i z těch nejvýznamnějších soutěží, neměl jsem zdravotní problémy a poznal dlouhou řadu lidí z různých profesí, kterým patří můj dík. Mám za sebou bezpočet závodů a s každým jsou spojeny nějaké vzpomínky a příběhy.

K loučení patří tak trochu i smuteční nálada. Potkala i vás?

Dojatý samozřejmě při různých setkáních jsem, několikrát se mi chtělo i brečet, ale zároveň mám radost, že po konci závodní kariéry se hned a v plné spokojenosti můžu těšit na další etapu života.

Jakou by měla mít náplň a kudy by měla vést?

Už od zítřka budu v pražské Dukle vedoucím trenérem veslování. Mladým závodníkům chci předávat své bohaté zkušenosti, posunout současnou českou úroveň tohoto sportu a vychovat své nástupce. Třeba nové Synky či další Knapkovou, kteří zase budou sbírat medaile z významných mezinárodních soutěží. Moc se na novou etapu těším a už dnes vím, že jako trenér budu přísný, protože vrcholový sport je především o disciplíně a odpovědnosti, což budu od každého vyžadovat.

A v jakém světle vidíte současné české veslování?

Potřebuje rozšířit mužské i ženské reprezentační týmy talentovanými veslaři, což se začíná dařit. Věřím, že ze současné menší krize se brzy dostane.

Ondřej Synek

Datum a místo narození: 13. října 1982, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Výška a váha: 199 cm, 105 kg

Klub/trenér: Dukla Praha/Milan Doleček st.

Největší úspěchy: trojnásobný olympijský medailista (stříbro 2008 a 2012, bronz 2016), pětinásobný mistr světa (2010, 2013, 2014, 2015, 2017), pětinásobný mistr Evropy, devítinásobný celkový vítěz Světového poháru

Ocenění: vítěz ankety FISA o nejlepšího veslaře světa 2010; 10x vítěz domácí ankety Posádka roku (2007-08, 2010, 2013-19)

Rodina: rozvedený, s bývalou manželkou Pavlou má dceru Alici a syna Matyáše

Vzdělání: vyučený zlatník

Politika: v roce 2014 byl v komunálních volbách zvolen do zastupitelstva Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi

Ostatní: jeden z nejlepších světových skifařů v novém miléniu, o pozici jedničky se přetahoval s Novozélanďanem Mahém Drysdalem; nástupce Václava Chalupy, kterého dokázal na skifu jako první tuzemský závodník po 14 letech porazit; s veslováním začal ve 13 letech v klubu Kondor Brandýs nad Labem, odkud si jej v roce 1999 vytáhl do pražské Dukly trenér Doleček

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

První kolo v Söldenu vyhrál domácí lyžař Leitinger, Krýzl byl osmapadesátý

Nečekaným lídrem úvodního závodu Světového poháru mužů v Södenu je po prvním kole domácí lyžař Roland Leitinger. Obří slalom zahájil nejrychlejším časem s vysokým startovním číslem 19. Třicetiletý vicemistr světa z roku 2017, jehož kariéru poznamenala zranění a v minulé sezoně se dostal jedinkrát do elitní desítky, má náskok 19 setin na francouzského mistra světa Mathieu Faivrea. Třetí je Švýcar Marco Odermatt s mankem 21 setin.

Pětatřicetiletý český reprezentant Kryštof Krýzl zůstal daleko za postupem do bodované třicítky. Se startovním číslem 51 dosáhl 58. času, na vedoucího Leitingera ztratil téměř čtyři sekundy (3,83). Ze 71 lyžařů byli tři pomalejší, zbývající do cíle nedojeli.

Druhé kolo začne ve 13:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Jihlavsku srazilo auto muže, ten na místě zemřel. Policie hledá svědky nehody

Na silnici I/38 na Jihlavsku v noci na neděli, asi půl hodiny po půlnoci, srazilo v pravém jízdním pruhu ve směru jízdy chodce a ujelo. Zraněný pětačtyřicetiletý muž na místě zemřel. Auto jelo po silnici ve směru od Dlouhé Brtnice na Stonařov. Policie hledá řidiče, kteří tam mezi půlnocí a 01:00 projížděli a mají ve vozech palubní kamery. Zavolat mají na tísňovou linku 158. ČTK to sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková. "Současně se obracíme na všechny řidiče, kteří místem projížděli a mohli by poskytnout informace k pohybu chodce po této silnici," dodala.

před 2 hodinami

Na Českobudějovicku zemřel v sobotu sedmdesátiletý cyklista, zřejmě nezvládl jízdu na elektrokole

Při jízdě od obce Jílovice k Hluboké u Borovan muž jedoucí na elektrokole zřejmě částečně vyjel z komunikace a narazil do betonového hranolu. Policii přivolal člověk, který náhodou našel bezvládného muže u kola na silnici. Policie se o nehodě dověděla v sobotu nad ránem. Cyklista podle policie neměl na hlavě přilbu, na kole měl zařazený nejvyšší stupeň. Zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a vlastnostem elektrokola.

Další zprávy