Jaké důvody vás vedly k tomuto rozhodnutí?
Hlavní a vlastně jediný důvod je tělesná únava, která se podepsala i na mé neúčasti na olympijských hrách v Tokiu. Mám za sebou 21 let, v nichž jsem nevynechal jedinou sezonu, pořád jsem se naplno připravoval na všechny závody a projevovalo se to i ve výsledcích. Vždyť například ve finále mistrovství světa jsem byl osmnáctkrát.
Kdy jste si s definitivní platností řekl, že budete končit?
O svých dalších krocích jsem přemýšlel celé léto. Poprvé jsem byl na dovolené, prodlužoval si víkendy a při pohybovém manku přibral 14 kilogramů. Na motorce jsem se vydal na tři týdny na Balkán, srovnal jsem si v hlavě všechny myšlenky a uvědomil si, že všechno bylo nádherné, ale také toho už bylo dost. Snad mám na tento sportovní důchod nárok.
Neuvažoval jste ještě o účasti na mistrovství světa, které se příští rok koná v Račicích?
Měl jsem velkou chuť ukončit svoji kariéru na tomto šampionátu v domácím prostředí. Avšak cítím, že můj čas odchodu ze závodní scény se už naplnil. Do Račic samozřejmě v nějaké roli pojedu a užiju si mistrovství světa trochu jinak než ta předchozí.
Jak na ta dlouhá léta ve skifu vzpomínáte?
Prožil jsem pod taktovkou trenéra Milana Dolečka nádhernou a velice dlouhou kariéru, o které jsem jako kluk nikdy ani nesnil. Ve své sbírce mám spoustu cenných kovů i z těch nejvýznamnějších soutěží, neměl jsem zdravotní problémy a poznal dlouhou řadu lidí z různých profesí, kterým patří můj dík. Mám za sebou bezpočet závodů a s každým jsou spojeny nějaké vzpomínky a příběhy.
K loučení patří tak trochu i smuteční nálada. Potkala i vás?
Dojatý samozřejmě při různých setkáních jsem, několikrát se mi chtělo i brečet, ale zároveň mám radost, že po konci závodní kariéry se hned a v plné spokojenosti můžu těšit na další etapu života.
Jakou by měla mít náplň a kudy by měla vést?
Už od zítřka budu v pražské Dukle vedoucím trenérem veslování. Mladým závodníkům chci předávat své bohaté zkušenosti, posunout současnou českou úroveň tohoto sportu a vychovat své nástupce. Třeba nové Synky či další Knapkovou, kteří zase budou sbírat medaile z významných mezinárodních soutěží. Moc se na novou etapu těším a už dnes vím, že jako trenér budu přísný, protože vrcholový sport je především o disciplíně a odpovědnosti, což budu od každého vyžadovat.
A v jakém světle vidíte současné české veslování?
Potřebuje rozšířit mužské i ženské reprezentační týmy talentovanými veslaři, což se začíná dařit. Věřím, že ze současné menší krize se brzy dostane.
Ondřej Synek
Datum a místo narození: 13. října 1982, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
Výška a váha: 199 cm, 105 kg
Klub/trenér: Dukla Praha/Milan Doleček st.
Největší úspěchy: trojnásobný olympijský medailista (stříbro 2008 a 2012, bronz 2016), pětinásobný mistr světa (2010, 2013, 2014, 2015, 2017), pětinásobný mistr Evropy, devítinásobný celkový vítěz Světového poháru
Ocenění: vítěz ankety FISA o nejlepšího veslaře světa 2010; 10x vítěz domácí ankety Posádka roku (2007-08, 2010, 2013-19)
Rodina: rozvedený, s bývalou manželkou Pavlou má dceru Alici a syna Matyáše
Vzdělání: vyučený zlatník
Politika: v roce 2014 byl v komunálních volbách zvolen do zastupitelstva Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi
Ostatní: jeden z nejlepších světových skifařů v novém miléniu, o pozici jedničky se přetahoval s Novozélanďanem Mahém Drysdalem; nástupce Václava Chalupy, kterého dokázal na skifu jako první tuzemský závodník po 14 letech porazit; s veslováním začal ve 13 letech v klubu Kondor Brandýs nad Labem, odkud si jej v roce 1999 vytáhl do pražské Dukly trenér Doleček