Sýkora: Na domácím ME mi budou chybět vrhačské disciplíny

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
10. 11. 2014 10:16
Juniorský mistr světa Jiří Sýkora byl vyhlášen atletickým objevem roku 2014
Jiří Sýkora
Jiří Sýkora | Foto: Reuters

Praha - V tradiční anketě Atlet roku, jejíž výsledky byly vyhlášeny v sobotu večer v pražském hotelu Asmbassador, zvítězil v kategorii Objev roku s obrovským náskokem desetibojař Jiří Sýkora. Zlatou medailí z juniorského mistrovství světa  naznačil, že by mohl navázat na bohatou českou tradici této nejnáročnější atletické disciplíny.

„Mým velkým přáním je účast na olympijských hrách v Riu,“ tvrdí devatenáctiletý atlet v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Po několika dílčích úspěších jste triumfoval na šampionátu v americkém Eugene. Bylo tam vůbec něco, co vás nepotěšilo?

Radosti bylo na nádherném stadionu, v úžasné atmosféře a před skvělým publikem samozřejmě mnohem víc. Mým životním úspěchem se pak stalo konečné prvenství v novém českém juniorském rekordu 8135 bodů. Cesta ke zlatu však nebyla snadná. Vůbec se mi nevydařila výška, v níž jsem se 194 centimetry zůstal 11 centimetrů pod osobním maximem. Po prvním dnu jsem byl až pátý, ale po dramatickém průběhu druhé části desetiboje se mi podařilo najít cestu až na vrchol. Po oštěpu jsem už byl v čele a v závěrečné patnáctistovce jsem s vypětím všech fyzických i psychických sil první místo udržel.

Co pro vás znamená ocenění v tradiční anketě?

Velice si ho cením a beru ho jako poděkování za vydařenou sezonou. Je jen škoda, že se mi podle představ nevyšlo mistrovství Evropy dospělých, ale už mně po náročných měsících chyběla potřebná kondice i stoprocentní zdravotní stav.

Máte nějaký desetibojařský vzor?

Nechci říkat vzor, ale velice rád bych čerpal z obrovských zkušeností posledních dvou desetibojařských velikánů Tomáše Dvořáka a Romana Šebrleho. Poznatky z jejich bohatého atletického života by mně určitě měly pomoci.

Co vás čeká v nejbližších měsících?

Do konce roku to bude soustředění na Kanárských ostrovech a od Nového roku důkladná příprava, hlavně v Nymburku, na halové mistrovství Evropy v Praze. A zároveň dálkové studium na Vysoké škole ekonomické. Nebude to pro mě jednoduché, ale budu muset něco obětovat především ze svého soukromého života.

Na halovém šampionátu vás čeká místo desetiboje sedmiboj. Jaká to bude pro vás změna?

Také v sedmiboji jsem si letos vytvořil český rekord, ale mám raději desetiboj. V sedmiboji mně totiž chybějí dvě vrhačské disciplíny – disk a oštěp. Bude pro mě obtížnější dosáhnout pěkného výsledku, ale to není nářek, jen realita, s kterou se musím vypořádat.

Máte už program na celý rok?

Je dost bohatý. Po pražském šampionátu to je mistrovství Evropy atletů do 23 let a chci se pokusit splnit limit na mistrovství světa dospělých v Pekingu. Pokud jde o jednotlivé disciplíny, tak se ve všech deseti pokusím o zlepšení své současné výkonnosti. Největší rezervy cítím v tyčce a patnáctistovce.

A dlouhodobý konkrétní cíl?

Účast na olympijských hrách v Riu a dosáhnout hranice 8500 bodů. Myslím si, že to jsou i splnitelné cíle.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy