22. 1. 2011 15:00
Veterán porazil Millera. Bank na body nedosáhl
Didier Cuche.
Didier Cuche. | Foto: Reuters

Kitzbühel - Nestárnoucí švýcarský lyžař Didier Cuche ovládl nejtěžší sjezd světa, slavný Hahnenkamm v rakouském Kitzbühelu. Legendární šestatřicetiletý veterán obhájil své vítězství z loňska a čtvrtým vítězstvím v nejslavnějším závodě vyrovnal rekord Franze Klammera.

Cuche na náročné sjezdovce Streif předvedl brilantní výkon a stal se nejstarším vítězem sjezdu SP v historii. Druhého Američana Bodeho Miller z USA porazil téměř o vteřinu. Třetím místem šokoval Francouz Adrien Théaux, který na stupně vítězů ve sjezdu dosáhl poprvé v kariéře.

Sjezdař Grugger je po děsivém pádu mimo ohrožení života

Zklamáním skončil sobotní závod pro domácí Rakušany. Největší naděje, Michael Walchhofer chyboval v polovině trati a vypnula mu lyže. Jeho poslední sjezd kariéry na slavném Hahnenkammu tak pro něj skončil smutně. Další domácí sjezdaři se sice umístili v první desítce, na ty nejvyšší pozice ale nestačili.

Cuche se díky dnešnímu triumfu dostal do čela hodnocení nejrychlejší disciplíny právě před Walchhofera.

Útok na první body ve sjezdu SP nevyšel Ondřeji Bankovi, jenž měl v roce 2008 v Kitzbühelu těžký pád. Nejlepší český lyžař současnosti obsadil 32. pozici se ztrátou 3,94 na Cuche. Body v poslední disciplíně seriálu, v níž se ještě nedostal do elitní třicítky, mu utekly o čtyři setiny sekundy.

V Kitzbühelu byl po čtvrtečním karambolu Rakušana Gruggera opět k vidění nebezpečný pád. Třiadvacetiletý Ital Siegmar Klotz se proletěl vzduchem, dopadl z výšky přímo na záda a vlétl do záchranné sítě. Narozdíl od Gruggera ale neztratil vědomí, hýbal hlavou a neměl ani poraněné vazy v kolenu. Klotz vyvázl se zlomenou rukou.

Světový pohár ve sjezdovém lyžování v Kitzbühelu (Rakousko):

Muži - sjezd:

1. Cuche (Švýc.) 1:57,72, 2. Miller (USA) -0,98, 3. Théaux (Fr.) -1,18, 4. Scheiber (Rak.) -1,36, 5. Fill -1,38, 6. Innerhofer -1,50, 7. Heel (všichni It.) -1,64, 8. Hoffmann (Švýc.) -1,65, 9. Kröll -1,78, 10. Baumann (oba Rak.) -1,82, ...32. Bank (ČR) -3,94.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 9 závodů): 1. Cuche 279 b., 2. Zurbriggen (Švýc.) 270, 3. Walchhofer (Rak.) 269, 4. Kröll 219, 5. Miller 190, 6. Baumann 172.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 38 závodů): 1. Kostelič (Chorv.) 850, 2. Svindal (Nor.) 585, 3. Cuche 573, 4. Zurbriggen 529, 5. Baumann 456, 6. Raich (Rak.) 434, ...28. Bank 173, 81. Trejbal 26, 133. Vráblík (oba ČR) 2.