Svobodová chce další českou medaili, Maslák zaskočit lídry

Do úterního programu zasáhne i největší česká naděje Zuzana Hejnová, kterou čeká od 17 hodin SELČ semifinále.
Na překážkářské čtyrstovce nesmíme zapomenout ani na Denisu Rosolovou, která také vběhla do semifinále vítězně.
Oštěpař Vítězslav Veselý má díky letošním výkonům šanci na zlato, ale jeho přípravu zkomplikovaly na poslední chvíli potíže s kolenem.
23letý koulař Ladislav Prášil už v této sezoně jednu cennou medaili získal, na halovém ME Götteborgu skončil třetí.
Vedle Prášila si právo vstoupit do koulařského kruhu vybojoval také Martin Stašek...
Foto: Reuters
Po úspěšném třetím dnu, v němž zajistil české výpravě na atletickém MS v Moskvě první medaili kladivář Lukáš Melich, budou mít čeští atleti hned několik šancí v úterý medailovou sbírku rozšířit.

Moskva - Po úspěšném třetím dnu, v němž zajistil české výpravě na atletickém MS v Moskvě první medaili kladivář Lukáš Melich, budou mít čeští atleti hned několik šancí v úterý medailovou sbírku rozšířit.

Tyčkařka Jiřina Svobodová, vítězka nedělní kvalifikace a úřadující mistryně Evropy, bude večer bojovat o svou první medaili ze světového šampionátu.

V závěru úterního programu pak čeká finále čtvrtkaře, tedy i úřadujícího mistra Evropy Pavla Masláka, který si v pondělním semifinále vylepšil osobní rekord.

Ještě před nimi bude moci medailově zakončit výborný první den sedmibojařka Eliška Klučinová, která po pondělí zatím úspěšně atakuje svůj osobní rekord a je na pátém místě.

V dopoledním programu absolvují chodecký závod Anežka Drahotová a Lucie Pelantová, kvalifikaci pak výškaři včetně Jaroslava Báby a ve večerním programu čeká semifinále překážkářky Denisu Rosolovou a především největší favoritku na zlatou medaili Zuzanu Hejnovou.

Vyprodá Isinbajevová konečně stadion?

Jiřina Svobodová (za svobodna Ptáčníková) bude večer stejně jako její soupeřky pod velkým drobnohledem. Návrat na trůn totiž ohlásila hlavní ruská hvězda Jelena Isinbajevová, a pro ruské fanoušky proto půjde o vrchol šampionátu, který předčí ve sledovanosti i hlavní pouták jiných mítinků, závody Usaina Bolta.

Světová rekordmanka a dvojnásobná olympijská vítězka triumfovala na velké světové akci naposledy na olympijských hrách v Pekingu a ráda by se vrátila na trůn právě před svými fanoušky. Organizátoři proto doufají, že díky tomu bude poprvé na šampionátu vyprodáno.

Tyčkařka, která si chce dát po šampionátu roční mateřskou pauzu, by si ráda vynahradila svá dvě předchozí zklamání z MS. V roce 2009 v Berlíně neskočila základní výšku, před dvěma lety v Tegu skončila šestá.

Stejně jako ona však i Svobodová překonala v kvalifikaci všechny tři výšky prvním pokusem a především poslední zdolaná výška 455 cm ji v nepříliš vydařené sezoně uklidnila.

Svobodová: Můžu skočit vysoko

V loňské veleúspěšné sezoně totiž skočila osobní rekord 472 centimetrů, vyhrála mistrovství Evropy a byla šestá na olympiádě v Londýně.

"Pořád si věřím, že můžu skočit vysoko. V kvalifikaci jsem se opravdu chytla a měla jsem z toho skákání radost. Když jsem viděla skoky v dosavadní sezoně, tak jsem se vždycky styděla, že se na to někdo musel koukat. Dneska se mi to líbilo," smála se Svobodová.

V úterý se však po slunečných dnech očekává v Moskvě ochlazení a déšť, což Svobodové nedělá radost.

"Letos jsem měla snad každý závod v dešti. V neděli sice bylo neskutečné vedro, ale já byla ráda, že nepršelo. Ať je klidně dusno, ale ať neprší," dodala.

Maslák: I ve finále to napálím

Nepříliš vydařenou sezonu prožíval až do šampionátu i Maslák, v pondělí si však v semifinále vylepšil časem 44,84 sekundy svůj osobní rekord, který vytvořil loni na hrách v Londýně, a jako vůbec první český sprinter v historii postoupil na trati 400 metrů do finále.

"Udělám to samé, napálím to. Nemusel jsem se nijak nabuzovat, je to semifinále mistrovství světa, dal jsem do toho všechno. Trochu jsem se bál, že to nevydržím, ale naštěstí to vyšlo. Bylo to vabank, šel jsem do toho, buď finále, nebo nic," řekl po postupu do finále Maslák.

Dvaadvacetiletý sprinter měl v semifinále šestý nejlepší čas, když o setinu překonal i Belgičana Jonathana Borléeho, s nímž bude ve finále jediným atletem bílé pleti.

"Budu bojovat i v první dráze" 

"Je to pecka. Věřil jsem si, že dneska můžu zlomit to své trápení. Věděl jsem, že jsem na tom rychlostně dobře. Připraveno to bylo na tuhle čtvrtku přesně na tento den. Takže jsem doufal, že to bude pod 45 sekund," uvedl Maslák, který prý zažívá stejnou euforii jako po triumfu na loňském mistrovství Evropy v Helsinkách.

Nerozhodí ho ani to, že ve finále poběží v nejnevýhodnější první dráze.

"V první dráze se nepoběží moc dobře naplno hned od začátku, ale budu bojovat. Myslím tak na páté nebo šesté místo. Ale já jsem vlastně rád i za to osmé," dodal.

Klučinová: Druhý den umím pokazit 

Blízko k překonání svého osobního maxima je po pondělí i Eliška Klučinová, která je po čtyřech disciplínách pátá se součtem 3739 bodů a na český rekord má v mezisoučtu náskok 47 bodů.

O medaili prý v úterý bojovat nebude, chce ale nastolený trend udržet i do druhého dne soutěže.

"Skok do dálky napoví, jak by to mohlo dopadnout, ale letos jsem se trápila s oštěpem, navíc mě bolí rameno, takže se toho trochu bojím. Už jsem na podobný součet koukala v Kazani a umím ten druhý den pěkně pokazit, tak snad to nebude tento případ," připomněla Klučinová svůj nezdar z nedávné Univerziády.

"První tři disciplíny byly ale paráda, jen ta dvoustovka moc nešla. Vyběhla jsem jako raketa, ale pak mi trochu došly síly. Byl to náročný den, vstávala jsem už v šest ráno, ještě jsem ten časový posun cítila. Tělo už na konci bylo unavené," doplnila.

Rosolová: I přes ten los to půjde 

Po páté hodině odpoledne SELČ odstartuje semifinále největší české naděje Zuzany Hejnové. Oproti druhé české překážkářce Denise Rosolové měla štěstí, proti ní se totiž postaví ze silnějších překážkářek jen Dalilah Muhammadová z USA.

Naopak Rosolová měla na los smůlu. V jejím semifinále je druhá žena světových tabulek Perri Shakes-Draytonová z Británie, Američanka Lashinda Demusová, stříbrná žena z olympijských her v Londýně, či olympijská vítězka Natalja Anťjuchová z Ruska.

"Ti mi dávají, teda, až jsem se musela smát. Ale nevadí, pokud chci být dobrá, musím běžet rychle tak jako tak, takže se budu soustředit na sebe a ono to půjde," věří si Rosolová.

Z každého z obou semifinále postoupí tři atletky přímo a další dvě s nejlepším časem.

 

Právě se děje

Další zprávy