Pětibojaře zaskočilo Rio. Atypická trať, na střelnici nesvítí a bídná organizace

Sport Sport
14. 3. 2016 11:35
Čeští pětibojaři se zúčastnili Světového poháru v Rio de Janeiru, kde ve stejném areálu proběhne i olympijský závod. Nadšení nebyli.
David Svoboda
David Svoboda | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Se šestnáctým místem ze závodu Světového poháru a s kupou potřebných informací se z brazilského Ria de Janeira vrátí olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda.

"Areál tady nikdy nebýval moc dobrý, nečekal jsem zázraky, ale mají tu teď hezkou šermířskou halu. Bazén sice není pěkný, ale plave se venku a tam mi to vždycky šlo víc. A moc se mi líbil parkur – vysoké překážky a výborní koně, na to se těším,“ říkal třicetiletý Svoboda směrem k srpnovým olympijským hrám.

Boudou hledat fotbalové hřiště

Na nezakryté střelnici, kde ženám v sobotu tekl v neregulérních podmínkách do zbraní hustý déšť, se i za tmy střílelo bez světel. "Na to si musíme na tréninku zvyknout. Nelíbila se mi ani běžecká trať, je na parkuru, hodně zakroucená. Na velmi malém prostoru je spousta ostrých zatáček, nenašel jsem svůj rytmus. Přes zimu mám naběháno, ale tady se mi to nepovedlo přenést,“ líčil Svoboda, ale hned připomněl: “Byli jsme tu však proto, abychom všechno zjistili.“

A tak reprezentační trenér Jakub Kučera už začíná řešit, na kterém fotbalovém hřišti v Praze bude závodníkům schopen namodelovat trať podobnou té olympijské. "Kdybychom tuhle atypickou trať teď neviděli, David by s tím na olympijských hrách mohl mít problém. Mohlo by to v běhu udělat rozdíl až dvaceti vteřin, což je hodně. Ale pět měsíců je dost dlouhá doba na to, abychom se s tím srovnali. Musíme to namodelovat tak, aby se z toho závodníkům nemotala hlava,“ řekl Kučera.

Svoboda byl o hladu

Druhý závod Světového poháru vyhrál Korejec Jun, druhý byl Egypťan Omar El Geziry, třetí Maďar Marosi, který sbírá body kvůli splnění nominačních kritérií na olympijské hry, jež z Čechů zatím zdolali Jan Kuf a David Svoboda. "Myslel jsem, že Davidův výsledek tu bude o něco lepší, ale ostatní závodili dobře a nebyla priorita rvát se nahoře,“ uvedl reprezentační trenér.

Výsledek ovlivnila i nepovedená organizace předolympijského testu. Hned brzy ráno po náročné kvalifikaci nastupoval Svoboda k šermu, který se konal v denním předstihu před zbytkem finále. Byl po něm na děleném osmém místě.

"Jenže tu nebyly dokonale zorganizované tréninky a dokonce ani stravování. Dostali jsme jen balíčky s bagetami. Autobusy jezdily všelijak, takže jsem v sobotu po šermu přišel o oběd. Vzhledem k tomu, jak jsem hubený, je to špatné, když se pořádně nenajím,“ popisoval. "Ale až bude olympiáda, někdo na to snad dohlédne. Teď jsme se tomu  mohli jen smát, ale  kdybych tu potřeboval závodit o body, asi bych nebyl moc šťastný.“

To vše si v kombinaci s tím, že musel vydat víc sil v běhu při kvalifikaci, vybralo daň i ve finále. "Od rána bylo jasné, že energii asi mít úplně nebude. Plavání zvládl možná s určitou rezervou, což  byl jasný signál, že spíš bude šetřit energii a půjde mu o kvalitní jízdu a střelbu. Byli jsme dohodnutí, že by to neměl být úplně vyhecovaný závod, trochu jiný, než s čím počítá pro olympijské hry. Na běhu to mohlo být o něco lepší, ale všechno ostatní David splnil. Takže to bylo se ctí a vzali jsme si z toho, co potřebujeme,“ zdůraznil Kučera.

Komárů se pětibojaři nebáli

Stejně jako Svoboda věří, že za pět měsíců při olympijských hrách bude organizace závodu vypadat docela jinak. Což se týká jídla a zejména dopravy.

"V sobotu tu byla taková bouřka, že na promenádách na plážích Copacabana a Ipanema stálo dvacet centimetrů vody. Doprava se naprosto zastavila, po závodě žen jsme odjížděli v osm večer a na hotel jsme se dostali po půlnoci. Tohle musí být na olympiádě zajištěné jinak. Pokud by nedostavěli rychlodráhu, byla by to katastrofa,“ soudil Kučera.

Zároveň je mu jasné, že některé věci se za pět měsíců nejspíš nezmění. Například spousta všude se  povalujících odpadků, nebo řeka v aleji u areálu Deodoro Olympic Park. "Což je spíš stoka,“ všiml si  Kučera.

Přestože takové prostředí přitahuje komáry, s obavami z viru zika se moderní pětibojaři nevracejí. Účastníci dostávali od organizátorů repelenty. Pár štípanců si přesto odvezou. "Nějací komáři tu jsou. Britové spali v moskytiérách, ale já jsem se komárů vůbec nebál. Uvěřil jsem tomu, že to je nafouknutá bublina, a zdá se mi, že to tak do větší míry bude. Tak doufám, že nepřijedu nakažený. A je tu hrozně horké léto, tak se těším na to, že tu v srpnu bude normální počasí,“ líčil Svoboda.

Olympijskou atmosféru nepoznali

Chladný je však podle zkušeností pětibojařů zatím přístup k hrám. "Když jsme jeli na testovací závody v posledních třech olympijských cyklech, města tím žila daleko víc. Tady nic není,“ popisoval Jakub Kučera. Svoboda se s parťáky vyrazil podívat na turnaj v plážovém volejbalu, kde hrály i Markéta Sluková s Barborou Hermannovou.

"Brazilci tu olympiádu asi ani moc nechtějí, je jim ukradená. Je to chudá země. Z centra se projíždí skrz slumy a jsou vidět jen vlnité plechy místo střech. Tabule s odpočtem dnů zbývajících do olympiády, které byly v Londýně na každém rohu, tady nejsou,“ diví se Svoboda.

Pokud ale vše bude probíhat, jak má, tak až se sem olympijský vítěz za pět měsíců vrátí, bude v úplně jiném rozpoložení než při závodě Světového poháru. "Ujistil jsem se, že když nemám důvod, čili motivaci spojenou především s olympiádou, těžko se mi hledá síla na to, abych se koncentroval.“

Svoboda teď nejspíš vynechá závod Světového poháru v Římě, zazávodí si v Maďarsku a pak otestuje formu před mistrovstvím světa. "Tam je vždycky o co závodit.“ Na evropském šampionátu předběžně počítá s některou ze štafet. "A pak už bude olympiáda. Budu doufat, že všechny zase nějak přečurám. I když jsou teda hrozně dobří,“ dodává Svoboda s úsměvem.

 

Právě se děje

Další zprávy