Svoboda ulil start, ale uspěl s protestem. Je v semifinále

ČTK ČTK
26. 8. 2015 6:22
Český rekordman po svém vyloučení z běhu na 110 metrů překážek s výrokem rozhodčích nesouhlasil, vedení výpravy pak uspělo s oficiálním protestem.
MS v atletice 2015, 100 m př.: Petr Svoboda a  Pascal Martinot-Lagarde
MS v atletice 2015, 100 m př.: Petr Svoboda a Pascal Martinot-Lagarde | Foto: Reuters

Peking - Překážkář Petr Svoboda ulil start v rozběhu závodu na 110 metrů překážek, ale na mistrovství světa v Pekingu ve čtvrtek semifinále poběží. Český rekordman po svém vyloučení z běhu s výrokem rozhodčích nesouhlasil a oficiální protest pak podala i česká výprava. Úspěšně.

Vyřazena je kladivářka Tereza Králová, která předvedla svůj nejhorší výkon za pět let 61,39 metru a skončila na předposledním třicátém místě.

"Po zhlédnutí videa se jury rozhodla protest uznat. Atlet bude nasazen do semifinále jako 25. závodník. Bude nasazen do odpovídajícího semifinále a poběží v dráze číslo jedna," uvedla jury v zápise o protestu. Její rozhodnutí se může stát precedentem při ne zcela jasném výkladu pravidla, které bylo upraveno letos v dubnu.

"Vyhrála pravidla, co je pravidly dáno, to je psáno," radoval se Svoboda z diplomatického úspěchu. Na výsledek jednání čekal dvě a půl hodiny. "Přiznám se, že mi srdce mlátilo 200 tepů. Měl jsem strach, že mě nechají běžet samotného ještě jednou, což bych nedal, protože jsem psychicky vyšťavený. Je to neuvěřitelný tlak tady sedět a doufat."

Soupeř se choval nesportovně

Svoboda se po letech zdravotních problémů loni vrátil pátým místem na ME v Curychu a také v Pekingu chtěl postoupit alespoň do semifinále, tajně mluvil o třech bězích. V jeho druhém běhu se nejprve zhoupnul v blocích Američan Ronnie Ash, který proti výroku sudích na místě dlouho protestoval a závod se kvůli němu zdržel o několik minut.

"Nechci to na něj svalovat, ale choval se nesportovně," láteřil Svoboda, který ulil závod naposledy při Diamantové lize v roce 2010 v Lausanne. Jenomže když se ozval povel startéra "pozor" při opakovaném startu, zátěžové bloky odhalily cuknutí nohy bývalého halového mistra Evropy. Na displeji se hned objevil reakční údaj -0,048 sekundy, přičemž povolená hranice činí 0,100 sekundy.

"Jdu hned volat Dvořku," prohlásil Svoboda po svém vyloučení na adresu šéftrenéra Tomáše Dvořáka. "Já jsem cuknul jen nohama, nezvedl jsem ruce, bylo to podle regulí. Takže chci dát protest," rozčiloval se.

Svoboda tvrdí: Pravidla jsem neporušil

Pravidla hovoří o tom, že se atlet v blocích smí pohnout, nesmí však ztratit rukama či nohama kontakt s podložkou. Není v nich však jasně uvedené, kdo a jak určuje, zda atlet v případě ulitého startu podle zátěžových bloků kontakt rukama či nohama s podložkou ztratil.

Svoboda přiznal, že při povelu "pozor" lehce přepadával na ruce. "Ale ruce jsem rozhodně nezvedl, normálně jsem zatlačil do bloků. Vím, že to byla moje chyba, ale ruce jsem nezvedl, to znamená, že jsem pravidla neporušil. Už se to několikrát na závodech stalo," řekl Svoboda.

Podobný případ se stal v Monaku při Diamantové lize, kdy překážkářka Dawn Harperová-Nelsonová cukla v blocích, které zaznamenaly ulitý start. Američanka ale rozhodčí přesvědčila o tom, že nezvedla ruce ze země a ti ji nechali běžet.

Králová byla na svém druhém MS, také před dvěma lety ztroskotala hned v kvalifikaci. "Vyšel mi až ten poslední hod, bohužel letěl do sítě," řekla Králová. V sezoně měla problém se zánětem v noze, nemohla tolik trénovat. "Opíchnuli mi to kortikoidy, abych byla aspoň trochu schopná dnes házet. Čekala jsem na zázrak. Loni jsem měla problém, že jsem byla demotivovaná a přetrénovaná, letos přišlo zranění. Tak snad za rok," doufala.

 

Právě se děje

Další zprávy