Svoboda skončil v Dauhá pátý. Stejně jako Ptáčníková

ČTK ČTK, Red Spo
14. 3. 2010 17:30
Jelena Isinbajevová obsadila až čtvrté místo
Petr Svoboda
Petr Svoboda | Foto: www.atletika.cz

Dauhá - Pátá místa dnes sbírali na halovém mistrovství světa v Dauhá čeští atleti. Mezi absolutní světovou elitu nakoukl půlkař Jakub Holuša, ve velmi rychlém závodu se neztratil překážkář Petr Svoboda a stejné místo patřilo i tyčkařce Jiřině Ptáčníkové.

O místo lepší byla štafeta ve složení Denisa Rosolová, Jitka Bartoničková, Zuzana Bergrová a Zuzana Hejnová, která kvalitním časem 3:30,05 minuty porazila v pětičlenném finále Britky.

Svoboda na vysněnou medaili v jednom z nejrychlejších závodů historie nedosáhl. Český překážkář měl nečekaně nejrychlejší reakci ze všech na startu, ale aby dosáhl na stupně vítězů, musel by zlepšit svůj národní rekord.

Čtěte také: Šebrle? Ne! Světový rekord překonal neznámý student

Vítězný Kubánec Dayron Robles předvedl třetí nejrychlejší čas historie 7,34 sekundy, jen o dvě setiny zpět byl v americkém rekordu Terrence Trammell. Třetí místo patřilo jeho krajanovi Davidu Oliverovi (7,44).

Svoboda, který má stejný osobní rekord, proběhl cílem v čase 7,58 sekundy. "Na medaili to chtělo osobní rekord, což oni předvedli a já ne," zhodnotil svůj čas. Nebyl ani prvním Evropanem, neboť ho porazil Rus Jevgenij Borisov.

"Stalo se, co jsem si přál - trefil jsem start. Ale pak jsem to neustál hlavou. Chtěl jsem asi víc, než na co jsem v tu chvíli měl," litoval po doběhu Svoboda.

Upozornil na kvalitní startovní pole. "Dnes to byl souboj titánů a páté místo považuji za úspěch," prohlásil. Před šampionátem hovořil o tom, že by rád, aby v něm bouchla "atomová bomba". Jenže to se podle něj stalo pouze na startu a jen trochu.

"A porážky dělají vítěze, jak se říká," snažil se Svoboda vzít si ze závodu to pozitivní. "Nakopne mě to směrem k ME, protože Borisov stodesítku běhat moc neumí," těšil se na letní šampionát v Barceloně.

Isinbajevová skončila až čtvrtá

Holuša ve finále předvedl výkon 1:47,28 minuty a potvrdil, že v letošní sezoně patří k nejlepším půlkařům na světě. Titul obhájil časem 1:46,23 minuty Súdánec Abubaker Kaki.

"Mám toho dost. Bylo to rychlé, jak jsem čekal. Od startu se udělal vláček a ten dojel až do cíle. Nikdo nikoho nepředbíhal. Zkoušel jsem bojovat, nastoupit, ale nešlo to," řekl v cíli podle svazového webu Holuša.

Od poloviny závodu mu tuhly nohy. "Je to ale super úspěch," prohlásil dvaadvacetiletý svěřenec Josefa Vedry.

Dosud sbíral úspěchy hlavně na mládežnických šampionátech: je mistrem světa do 17 let na 3000 metrů překážek a má doma i bronz z ME do 22 let na 1500 metrů. "Páté místo na světě na této trati, co víc si přát. Je to obrovské povzbuzení pro léto, dokázal jsem si, že se s nimi dá běhat," řekl Holuša.

Pátá byla i tyčkařka Jiřina Ptáčníková. Jen o místo před ní figurovala světová rekordmanka Jelena Isinbajevová z Ruska, jež vyhrála tři předchozí halová mistrovství světa.

Dnes ale skočila stejně jako Ptáčníková 460 cm a porazily ji vítězka Fabiana Murerová z Brazílie, Světlana Feofanovová z Ruska a třetí Polka Anna Rogowská. Isinbajevová zažila druhý krach na vrcholné akci za sebou, loni na MS v Berlíně neskočila základní výšku.

Štafeta blízko národnímu rekordu

Štafeta předvedla výborný výkon, jen sekundu a půl zaostala za národním rekordem sestavy Koštovalová, Dziurová, Benešová a Formanová z roku 1997. Z posledního místa vytáhla českou čtveřici na závěrečném úseku Hejnová, které se nevydařil individuální start.

"Máme jednoznačně radost, jednak jsme vyhrály souboj s Britkami a navíc máme super čas," radovala se. "Vůbec jsem nečekala, že bychom se mohly takhle zlepšit," komentovala Hejnová nejlepší čas této štafety.

Nejlepší letošní světový výkon 1:58,26 minuty zaběhla na 800 metrů Ruska Maria Savinovová, která ve finiši porazila Britku Jennifer Meadowsovou. Ta časem 1:58,43 minuty vytvořila národní rekord.

 

Právě se děje

Další zprávy