Svindal a Vonnová vyhráli malý globus za super-G

Poslední superobří slalom sezony vyhrál Christof Innerhofer
Aksel Lund Svindal
Aksel Lund Svindal | Foto: Reuters

Schladming - Nor Aksel Lund Svindal získal potřetí v kariéře malý křišťálový globus za superobří slalom.

Ve finále v rakouském Schladmingu udržel náskok před švýcarskými rivaly Didierem Cuchem i Beatem Feuzem, i když skončil až šestnáctý a vůbec nebodoval.

Z vítězství se dnes radoval italský mistr světa Christof Innerhofer.

Sjezdaři mají nového krále. Seriál ovládl Rakušan Kröll
Švédská hvězda Pärsonová končí v 30 letech kariéru

Feuz poslední super-G sezony nedokončil a před závěrečnými dvěma závody nahrál rakouskému pronásledovateli v celkovém pořadí seriálu Marcelu Hirscherovi. Ten dnes zajel životní superobřím slalom a díky třetí příčce stáhl Feuzův náskok na 75 bodů. Navíc je mnohem lepším technikem než Feuz a ve zbývajícím obřím slalomu a slalomu by měl mít navrch.

Devětadvacetiletý Svindal vstupoval do závěrečného super-G jako lídr disciplíny a z trojice uchazečů odstartoval jako první. I když zajel nakonec až 16. čas, k zisku glóbu mu to stačilo, protože Cuche byl devátý a Feuz do cíle vůbec nedojel. Olympijský vítěz z Whistleru tak zopakoval triumfy v superobřím slalomu z let 2006 a 2009. Ze hry o velký globus je však Svindal venku.

Vonnová vyhrála už šestnáctý globus

Americká lyžařka Lindsey Vonnová získala letos už čtvrtý globus. Po celkovém triumfu, sjezdu a kombinaci vyhrála ve Světovém poháru i superobří slalom a v kariéře převzala už šestnáctou křišťálovou trofej.

Lindsey Vonnová
Lindsey Vonnová | Foto: Reuters

Pro první vítězství v životě v super-G si dnes dojela Němka Viktoria Rebensburgová, která dosud kralovala výhradně obřím slalomům. V SP jich vyhrála šest a také z nich má olympijské zlato.

Sedmadvacetiletá Vonnová ze sedmi super-G během této zimy čtyři vyhrála, dnes skončila ve Schladmingu šestá. Podle mezičasů přitom směřovala k dalšímu vítězství, ale v závěru se dopustila velké chyby a málem minula branku.

I tak patřila k nejlepším a stále může překonat historický rekord v bodovém zisku za sezonu. Vonnová má na kontě po dnešku 1948 bodů, od rakouského rekordmana Hermanna Maiera ji dělí ještě 52 bodů. Maier před dvanácti lety posbíral rovných 2000 bodů.

Finále SP v sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - superobří slalom:
1. Innerhofer (It.) 1:21,24, 2. Pinturault (Fr.) -0,02, 3. Hirscher (Rak.) -0,06, 4. Marsaglia (It.) -0,22, 5. Raich a Reichelt oba -0,29, 7. Mayer (všichni Rak.) -0,47, 8. Jansrud (Nor.) -0,48, 9. Cuche (Švýc.) -0,77, 10. Ligety (USA) -0,83.

Průběžné pořadí SP (po 42 z 44 závodů): 1. Feuz 1330 b., 2. Hirscher 1255, 3. Svindal 1131, 4. Kostelič (Chorv.) 1064, 5. Cuche 982, 6. Reichelt 944, ...75. Krýzl 83, 113. Trejbal 18, 126. Vráblík (všichni ČR) 8.

Konečné pořadí super-G (po 8 závodech): 1. Svindal 413, 2. Cuche 400, 3. Feuz 368, 4. Jansrud 342, 5. K. Kröll (Rak.) 304, 6. Hudec (Kan.) 264.

Ženy - superobří slalom:
1. Rebensburgová (Něm.) 1:24,54, 2. Mancusová (USA) -0,18, 3. Rollandová (Fr.) -0,21, 4. Fenningerová (Rak.) -0,53, 5. Smithová -0,55, 6. Vonnová (obě USA) -0,57, 7. Mazeová (Slovin.) -0,82, 8. Pärsonová (Švéd.) -0,94, 9. Curtoniová (It.) -0,96, 10. Weiratherová (Licht.) -0,98.

Průběžné pořadí SP (po 35 z 37 závodů): 1. Vonnová 1948, 2. Mazeová 1382, 3. Höflová-Rieschová (Něm.) 1195, 4. Mancusová 975, 5. Görglová 967, 6. Fenningerová (obě Rak.) 914, ...70. Záhrobská (ČR) 75.

Konečné pořadí super-G (po 7 závodech): 1. Vonnová 453, 2. Mancusová 381, 3. Fenningerová 369, 4. Mazeová 257, 5. Suterová (Švýc.) 226, 6. Höflová-Rieschová 225.